vallende met een springvloed, eeue buitengemeene hoogte bereikte. Tn Engeland hebben weer een drietal spoorwegon gelukken plaats gehad. Twee wareu van weinig be- teeltenis in zoover geen mensehenlevens te betreuren vielen. Bij Hartlepool reed namelijk een trein over een ver keerden wissel op een stilstaander, goederentrein. Ook op eeue andere plaats was dit bet geval. Bjj Carlislo is echter een locomotief met een expresse- trein van drie wagons van een hoogen dijk gestort. De machinist werd verpletterd, de stoker zwaar aan de beenen gewond, zoodat een later moest worden afgezet, maar de conducteur en de reizigers zijn met den schrik vrijgekomen. De Goliath van het Pruisische legervun wien on langs sprake was eeu lijfwachtsoldaat van 2.25 me ter is maar kort in dienst gebleven. Hij moest wegens lichaamszwakte afgedankt worden. Er zijn echter nog twee reuzen hij de lijfwacht: eeu soldaat, die 2.07 m. en Kapitein van Pluskow, die 2.05 me ter lang is. In het Bosch Eichwaldkuppel, bij Enzersdorf (Oostenrijk), is dezer dagen een schat gevonden, namelijk 1200 goudstukken voor het meerendeel kronen uit het begin der 17e eeuw. Houthakkers, die voor den eigenaar, Graaf Spangenwerktende den de eerste ontdekking. Men zoekt nu op verschil lende plaatsen in het boschof er ook nog meer bedolven schatten zijn. Men verhaalt, dat reeds vroegervijftig jaren ge leden, een jager in dat bosch geldstukken vond. Hij nam er eenige vanmaar hoorde een zonderling on- deraardsch gedruisch, waarop hij de vlucht nam. Hjj deelde toen zijn ontdekking aan de eigenaars van het bosch medeer werd gezocht naar den schat, maar er werd niets gevonden. Een paar dagen vóór de vondst in het bosch had eenS] vlak daarbij wonend herbergier in zijn kelder, waar de grond wat werd omgegraveneen kruik gevonden met 300 goudstukken. Zondag en Maandag heeft te Antwerpen en omstre ken een hevige storm met plasregens gewoed. De schade is aanzienlijk. O. a. is een in aanbouw zijnd buis ingestort. De velden in den omtrek staan blank. De Rupel en de Dyle waren op verschillende plaatsen buiten hare oevers getreden. Men vreesde zelfs, dat de baden aan de Schelde zouden ouderloopen. De dijken langs die rivier hebben veel geleden. De overstroomingeu van de Maas in België zijn reeds eene ware ramp geworden. Zelfs te Luik staau de aanlegplaatsen onder water. In den omtrek van Spa zijn vele landerijen ondergeloopen en tal vau huizen ontoegankelijk. Bij Herbesstral staat op den Staats spoorweg een kilometer ver 50 centimeters waterniet zonder vertraging voor het verkeer. Te Vilvoorde is een in aanbonw zijnd huis door bet water der Senne ondermijnd en ingestort. Te Auvelais (Namen) is Maandag eene nieuwe zaal der Maatschappij van chemische producten, 84 meter lang, 13 m. breed en lS'/j m. hoog ingestort. Twee werklieden werden gekwetst. Omtrent de gisting onder de Sioux-Indianen blij ven de berichten onrustwekkend. Bij Libeau, eene nederzetting in Zuid-Dakota, moeten Zaterdag 7 ko lonisten vermoord zijn. Volgens de llerald zijn de kolonisten uit de provinciën Potter en Dalwortli ge vlucht. Zaterdag-ochtend waren 500 gewapende In dianen bij de monding der Grautrivier de Missouri overgetrokken. Er waren geene troepen in den om trek. De agent Rogers heeft een ultimatum ontvan gen van een opperhoofdnaar het schijnt der Ogal- lela's. De hoofdmacht der Indianen verzamelt zich aan de Witte Rivier, De inspuitingen met Koch's geneesmiddelwelke reeds sedert eenige dagen te Leuven door Prof. Ver- riest geschieden zullen eerlang ook ten onzent ge daan kunnen worden. Dr. C. B. Tilaüus, die on langs met Dr. Delprat te Berlijn is geweestheeft van Prof. Eoch de persoonlijke toezegging gekregen, dat hij binnen tien dagen een flesch met inspuitings- stof zou outvangen. Een heuglijk nieuws is zeker, dat de stof niet zoo duur zal zijn als men eerst meeude: het geneesmiddel toch wordt niet in zijn oorspronkelijken staat gebruikt, maar ondergaat een verdunning tot op 1/100 en op '/ïooo zelfs. Een hoe veelheid voorde minsts inspuiting benoodigd komt dan op ongeveer 2 cents. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Schore en Vlake de candidaat J. E. B. Meloen te Kloetinge, die voor het be roep naar Willielrainadorp heelt bedankt. - Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk. voor Schipluiden door J. F. F. Van den Ham me te Wemeldinge. Voor 's Heer Hendrikskinderen door P. A. Hugo Van Rossum te Beek. Strijen. In de voormiddag-godsdienstoefening van Zon dag, werd de beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. Ruijsch van Dugteren, wiens laatste standplaats was Axel, in zijn ambt bevestigd door Ds. De Wilde, van Schiedam, naar aanleiding van de woorden „Wij kunnen niet laten te spreken van hetgeen wij gezien en gehoord heb ben", voorkomende in de Handelingen der Apostelenhoofd stuk 4, vers 20. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met den tekst uit het 2e boek van Mozes, Exodus 4 vers 20, laatste gedeelte „En Mozes nam den stat Gods in zijne hand." Beide malen was de gemeente in grooten getale opge komen. 's-Gravenpolder. Benoemd tot ouderling bij de Herv. gemeente dhr. D. Remijn, in plaats van dhr. L. Fieiloos, en tot diaken A. Nijsse, in plaats van dhr. A. Oele. Te 's-Hage is den 22 dezer de heer Hubr. Van Strien Wz., geboortig van Wolfertsdijk, en hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, geslaagd bij het examen voor Nederl. taal- en letterkunde, middelb. onderwijs. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Rechtbank te Middelburg. Heden werd door die reehtbank uitspraak gedaan in de zaak, ook door ons gemeld, tegen M. E. H., vrouw van J. J. G., modiste, S. A. G., vrouw van B. d. H., logementhoud ster, en P. J. M., koffiehuishouder, allen te Goes, beklaagd van zich te zamen en in verceniging te hebben schuldig ge maakt aan het opzettelijk met geweld onttrekken van een minderjarige, beneden de 12 jaren, aan het wettig over haar gesteld gezag en tegen wie door den ambtenaar van het O. M. veroordeeling van ieder hunner tot drie maanden gevan- genisstral was geëischt, terwijl de verdediger, de heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnsetot vrijspraak concludeerde. Door de rechtbank werdM. E. H., vrouw van J. J. G. tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld, S. A. G., vrouw van B. de H. en P. J. M. vrijgesproken. NEDERLAND. Goes. In de gisterenmiddag gehouden raadszitting werd tot directeur der TI. Burgerschool benoemd, dhr. Z. Tb. Diehl, leeraar der H. B. S. en directenr der Burger-Avondschool. lerseke27 Nov. Wegens de plotseling ingevallen vorst ligt geheel de visschersvloot voor de oestercul tuur werkeloos, zeer ten nadeele van de werklieden. Den werkman Smit, die behulpzaam was bij het laden van beetwortelen, zijn van beide handen de toppen der vingers bevroren. Ze zijn geheel zwart geworden, en men vreest voor hot behoud ervan. Wilhelminadorp. De Zaterdag te Wemeldinge be noemde onderwijzer A. Arnoldiis door den raad al hier tot onderwijzer benoemd, op eene jaarwedde van f450. Krabbendijke. Donderdag werd alhier ten overstaan van den notaris Noordijke verkocht eeu du! bel woon huis met erf, staande en gelegen in den Noordweg alhier, aankomende de erven G. Zuidweg. Kooper werd dhr. J. Krijger alhier voor f 1428 onverminderd de gewone onkosten. lerseke25 Nov. Hedenmiddag, ten 3 ure, vierde het „Leger des Heils" zijn eerste jaarfeestwaar toe eenige genoodigden van andere korpsen overge komen waren. De samenkomst was voor een ieder toegankelijk tegeu een entree van 30 cent, waanoor men deel kou nemen aan een maaltijd, bestaande uit

Volksblad | 1890 | | pagina 8