BIJVOEGSEL „VOLKSBLAD" ZATERDAG 29 NOVEMBER 1890. VERSLAG DEE Coiiperatievc Voorscliotvereeniging en Spaarbank te Goes, van 4 Aug. 3 Nov. 1890. Gedurende do afgeloopen drie maanden trad een ii ij uw lid tot de vereeniging toe, terwijl een getal van drio do vereeniging verliet. Het reservefonds bedroeg op 4 Aug. jl. f 5912,35 Op dit hoofd word sedert ontvangen - 7,65 Uitgaven leed het reservefonds niet zoodat hot thans bedraagt f 5920,— De gezamenlijke aandeden bedroegen op 4 Aug. jl. f 12539,36 Sedert werd op dit hoofd ontvangen - 242,15 f 12781,51 Terwijl werd uitgekeerd - 75,— Zoodat het bedrag der aandeelen thana beloopt f 12706,51 Het bedrag aan spaargelden beliep op 4 Ang jl f 61726,535 In de afgeloopen drie maanden werd ingebracht - 9491,38s f 71217,92 en uitgehaald - 8526,52s Zoodat thans in de spaarbank aanwezig is f 62691,39s Op 4 Aug. jl. was er hij particu lieren opgenomen f 1400,— Sedert werd nog opgenomen nihil. f 1400, Van dit bedrag werd in de afgeloopen drie maanden afbetaald irih.il. Zoodat het bij particulieren opgenomen kapitaal thans bedraagt f 1400,— Bovendien werd door het verdisoonteeren van 11 promessen nog f 8500,verkregen. 61 voorschotten werden door de vereeniging ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 51520,Het kleinste dezer voorschotten bedroeg f 15,het groot ste f5000. Op 4 Aug. jl. waren aan voorschotten uitstaande f 82184,16 waarbij gevoegd de in deze drie maan den verleende, ad- 51520,— maakt to zamen f 133704,16 Trekt men daarvan af de in denzelfden tijd aan de vereeDiging terugbetaalde voorschotten ten bedrage van - 49952,50 Zoo krijgt mon het bedrag der op 3 Nov. nog uitstaande voorschotten met f 83751,66 De Kassier C. DE WITT HAMER. YEDERLAYD. Te Venloo passeerden twee waggons, geladen met goud, tot een gewicht van 13,000 kilo, geladen in kisten aangegeven op eene waarde van f 100,000,000, bestemd voor de Bank van Engeland en komende van de Bank van Rusland, via Berlijn. Drie maréchaussees van Venloo begeleidden deze zen ding tot Vlissingen. Omtrent de ovorzeiiing van bet Enkbuizer vissckers- vaartuig E. H. 61 Op de Noordzee wordt het volgende gemeld Men had juist gewend, om voor de kor te gaan liggen. Bij het wenden was de scheepslantaarn on opgemerkt uitgegaan het fokkezeil zou worden ge streken, toen vóór don boeg een botter gezien werd. In het volgeud oogenblik hal do overselling plaats: de bemanning van het Urker vaartuig deed een po ging om de opvarenden te reddendoch tevergeefs. De schepelingen klampten zich aan den zinkenden botter vast; de anderen hielden zich vast, doch hun krachten geraakten weldra nitgeput. Elke golf eischte een offer, totdat van de vijf opvarenden alleen de knecht J. van der Molen overbleef, die zich aan het gezonken vaartuig geklemd hield. Na ongeveer twee uur in den donkeren nacht te vergeefs naar redding te hebben uitgezien kwam een Urker vaartuig in de nabijheid van den schip breukeling; doch hoewel hij werd opgemerkt, scheen het niet mogelijk hem hulp te verleenen. Eenigen tijd daarna kwam weer een Urker schuit aanzeilen; de ongelukkige, die bijna alle hoop om gered te wor den had opgegeven, spande nog eens al zijn krach ten in en scbr-eenwde om hulp. Hij werd opgemerkt de Urker liet zijn vaartuig naar het wrak afzakken en meer dood dan levend werd de man binnen boord gehaald. Te Oude-Pekela is het volgende voorgevallen: Eene boerendochter moest naar eene arbeiderswo ning, om den bewoners te vragen, of het hun voeg de, dat zij do bestelde aardappelen ontvingen. Toen 7,ij de woning binnentrad, vond zij niemand thuis. In de schuur komende, zag zij echter een meisje staan dat slechts met een hemd was gekleed en bibberde van de kon. Op de vraag, waarom zij daar zoo bijna naakt stond, antwoordde het arme wicht: „Moeder is uit werken en heeft gezegd dat ik hier den ge- heelen dag moest blijven staan". De boerendochter ging spoedig naar huis en kwam met kleeren terug waarna zij het arme kind door middel van een stoof wonschte te verwarmen, doch kreeg ten antwoord: „och laat me liever weer in de schuur gaananders slaat moeder mij straks dood". Het is te wenschen dat de politie zich deze zaak zal aantrekken, om der stiefmoeder znlke onmen- sehelijke handelingen voor goed at te leeren. De vorst, die Woensdag schuchter begon, is Donderdag met kracht opgetreden een vorst van 15° F. is om dozen tijd van het jaar niet gering te noe men. 't Is den menschen op straat aan te zien, dat de kou hen wel een weinig' overvalt; laat ons hopen dat men met des te meer hart zal denken aan zoo menigeen, die geen middelen heeft om zich tegen de koude te beschermen. LIT D E Y VREEMDE. Te Berlijn is eene waarzegster gevangen genomen die door hare voorspelling den dood heeft veroorzaakt vaneen 20-jarig meisje. Het meisje, dat verloofd was vernam van de waarzegsterdat haar verloofde haar spoedig ontrouw zon worden. De ongelukkige ontstel de daarvan zoo hevig, dat zij, door eene beroerte ge troffen, van den stoel viel en terstond een lijk was. Iu Duitschlsnd e:i Oostenrijk zgti vele rivieren hui ten hare oevers getreden, ten gevolge van veel sneeuw en regendie in het laatst der vorige week gevallen was, hier en daar gepaard met feilen wind. Deze was vooral in Beiereu hevig; de berichten uit Mnnchen spreken van een „orkaan" die het verkeer in de stra ten hoogst gevaarlijk maakte en dan ook aan ettelijke menschen het leven kostte. Ten gevolge van de oierstroomingen moest het spoor wegverkeer in verscheidene streken gestaakt worden, o. a tussohen Keulen Deutz en Oborlahustein. Ruhr en Wupppr stegen zoo hoog aU hij menseheuheugenis niet is voorgekomen. Te Bannen stroomde het water op de markt zoo feldat een postkar word medege- sleept en de conducteur verdronk. Het water is na weder gevallen, maar de in deze korte dagen aange richte schade aan wegen en bruggen huizen en velden is ontzaglijk groot. In het noorden van Duitschland, aan de zeekust, is te gelijkertijd veel geleden door het zeewater, dat ten gevolge van den feilen noordoostenwindsamen-

Volksblad | 1890 | | pagina 5