NAGEKOMEN ADVERTENTIEN. TE HUUR: ook bij eenigszins vertier gevorderde tijdperken van tu berculose-longtering nog genezing of meer of min be langrijke verbetering mogelijk zal zijn. 't Is dan ook stellig raadzaam de verwachtingen aanvankelijk niet te hoog te spannenen Koch zelf, een blijkbaar be zadigd manheeft slechts de feiten medegedeeld die hij heeft, waargenomen en deze kunnen vooralsnog geen aanleiding geven tot de meenisg, dat het nieuwe middel in ieder geval van tuberculose genezing zal kunnen bewerken. Niettemin is do ontdekking bier van, die niet door toeval, doch door langdurige stadie en aanhoudende proefnemingen verkregen is een buitengewoon belangrijk feitwaarvoor aan Koch de dankbaarheid der geheele mensehheid rechtmatig toekomt. Welke nuttige werking overigens het middel in ver schillende gevallen van tuberculose ook blijkt te bezittenzoo blijft toch steeds het in acht nemen van voorzorgen om deze zoo ernstige ziekte ta voor komen in da allereerste plaats van toepassing. Na er op gewezen te hebbendat de door dr. Koch gevonden tuberkelbacil het eigenlijk besmettend be ginsel vau alle tuberculeuze ziekten is en das ook van de zoo gevreesde longtering, waarschuwt de schrij ver om de sputa (opgehoeste stoffen) van teringlij ders met de grootste omzichtigheid te behandelen en door middel van eene oplonsing van phenylznur onschadelijk te maken. Daardoor kan de besmetting door de sputa van teringlijders met betrekkelijk wei nig moeite voorkomen worden. Minder gemakkelijk te voorkomen is het gevaar voor besmetting door de melk en het vleesch van tuberculeuss koeien, daar niet alleen de melk, maar ook de zuivelproducten (verscbe kaas, wei, karne melk, boter), van de melk van tuberculeuss koeien afkomstig, eene oorzaak van besmetting kunnen zijn. Men kan intusschen aannemen, dat de longen bij overigens volmaakt gezonde mensclien in zeer vele gevallen aan het tuberkelgif weerstand kunnen bie den en mogelijke inademing van tuberkelbacillen bij hen niet tot blijvende schadelijke gevolgen leidt. Is echter het lichaam door ziekte, erfelijke of andere invloedenzooals b. v. gevangenisschapverzwaktdau zal zoodanig verzwakt lichaam meer dan gewone vat baarheid voor besmetting erlangen. Men neemt dan ook tegenwoordig vrij algemeen aandat gewoonlijk niet de longtering als zoodanig van ouders op kinde ren doch dat alleen de grootere vatbaarheidde dis positie wordt overgeërfd. Hieruit vloeit natuurlijk voortdat kinderenwaarvan een of beide ouders aan tering lijdende of gestorven zijnzich meer dan anderen voor schadelijke invloeden dienon te wach ten en bovenal hunne ademhalingsorganen in eeu zoo goed mogelijken toestand moeten trachten te houden. De verschillende wijzeuwaarop het tuberkelgif bet lichaam van den mensch binnendringt zijn volgens prof. Bollinger: door de huid, de slijmvlie zen van neus, mond en keelde ademhalingsorganen en de slijmvliezen van het darmkanaal. Het meest toegankelijk voor opname van het tuber- kelgift in het menschelijk lichaam zijn ongetwijfeld de longen. Behalve de longen hebben ook de slijm vliezen vau neus, mond en keel de vatbaarheid om de bacillen optenemen, vooral wanneer die vliezen in ontsto ken toestand verkeeren en kunnen dan tot plaatsolijke tuberculose aanleiding geven. Zoo deed zich het geval voor dat een muzikant, die een blaasinstrument van een teringlijder in gebruik nam bierdoor besmet werd en dientengevolge tering kreeg. Ook het gebruik van melk en vleesch van tuber- culeuse koeien is zeer gevaarlijk. Door koking wordt de smetstof in melk onschadelijk gemaaktdoor goed koken, niet eehter door inzouten of rookenverliest tuberculeus vleesch zijne schadelijke eigenschap. Betrekkelijk de hevigheid der tuberculose, waar door een mensch kan worden aangetast, kan men voorts aannemen, dat deze in vrij juiste verhouding staat tot de hoeveelheid giften ook do meer of min dere vatbaarheid hierbij in rekening komt. In het algemeen zal dus de ziekte heviger en spoediger ver kropenzoo de hoeveelheid tuberkolgift grooter, en langzamer, zoo deze gering is. Overigens is het zeer waarschijnlijk, dat een groot aantal mensehen vrjj blijft, omdat zij weinig of geen vatbaarheid hebben en mogelijke besmetting in hun lichaam niet tot ver dere ontwikkeling komt, of zich tot eene plaatselijke aandoening beperkt. Personen die ongetwijfeld eene groote vatbaarheid bezitten zijn vooral jeugdige per sonen en kinderen waarvan een of beide ouders aan tuberculose lijdende of daaraan gestorven zijn. Godsdienstige dweepzucht. Uit Budapest wordt ge meld dat Zondag in een kleine plaats in de nabjj- heid van Bistritz een nieuwe geestelijke zijn intrede zou doen. Een deel der gemeenteleden was eehter niet met de keuze van den zielverzorger ingenomen en men belette hem om de kerk binnen te gaan. Tusschen de beide partijen die zich vormdenont stond weldra een verwoed gevecht, tengevolge waar van zes personen werden gedood en zestien gekwetst. Toegesnelde militairen konden eerst een einde aan den verbitterden strijd maken. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar Kats door ds. L. Van Maanen te Willemstad. Kapelle. Tot ouderling bij de Ned. Herv. gem. alhier is gekozen dhr. M. De Jagerin plaats van dhr. P. Van Zwe den, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, en herkozen als diaken dhr. D. Van Maris. De heer J. E. B. Meloen, candidaat te Kloetingebe dankte voor het beroep naar Wilhelminadorp. LAATSTE BERICHTEN. De openbare vermakelijkheden en tooneelvoorstel- lingen zijn tot Zondagavond en op den dag der begrafenis geschorst. De begrafenis is nn definitief bepaald op Donder dag 4 December. eene Achterkamer, voor f 1,— per week. Te bevragen bij A. DE BESTE. Benoodigd eene Binnenmeid bij Mevrouw BEVIER DE FOUW. MARKTBERICHT. Rotterdam25 Nov. 1890. Ter veemarkt waren aangevoerd: 1583 Runderen 327 vette 24 nuchtere Kalvereu 859 Schapen, 561 Varkens, 354 Biggen. Runderen Ie kw. 76, 2e kw. 70, 3e kw. 66 Kalvereu lekw. fl, 2e kw. 87b3e kw. Schapen le kw. 60, 2e kw. 50, 3e kw. Varkeus le kw. 23, 2e kw, 22, 3e kw. 21 ct. Goes, 25 Nov. 1890. Op de heden gehouden veemarkt, de laatste der November-veemarkten waren aangevoerd 124 stuks groot cu klein hoornvee, 13 scha pen en 50 loop- en sj eenvarkens. De handel was levendig t-n het hoornvee ging tegen wil liger marktprijzen dan de vorige, vlug van do hand. Snelpersdruk. - J. A. Ross. - Goes.

Volksblad | 1890 | | pagina 2