St.-Nicolaas-Étalage. NAGEKOMEN ADVERTENTIEN. ONTVANGEN: Wed J. RISSEEUW, Charité Ziekenhuis ter beschikking van dr. Koch te stellen. Op bet oogenblik ia de onderzoeker nog overstelpt met werk, daar verdeeling van dan arbeid hier niet mogelijk is. Talrijke geneeskundigen bieden bnn hulp aan doch deze kan niet worden aangenomen. Hoo- pen brieven, die Koeh dagelijks ontvangt, blijven onbeantwoord. De Keizer stelt veel belang in de zaak. Hij heeft Dr. Kocb bij zich ontboden en hem voorgestelddat de Staat zijne uitvinding koopen en gasthuizen voor teringlijders stichten zal. Naar men verzekert, zijn verscheidene lichte ge vallen van tering door Koch's methode genezen en in andere gevallen is de verdere ontwikkeling van den bacil gestuit. Bij zes lijdersdie nu behandeld wor den is, na vijf of zes inentingenin een tijdsver loop van veertien dagen beterschap waar te nemen. Zooals hij het hekend worden van de meeste groote uitvindingen gebeurtkomen nu ook anderendie beweren reeds vroeger hetzelfde gevonden te hebben. Zoo beweert Prof. Dixon, van Philadelphia, dat hij indertijd eene methode van inenting tegen tering uit gevonden en die aan Dr. Koch bekend gemaakt heeft. Dixon had echter alleen proeven op dieren genomen en teringachtige Guineesche biggetjes genezen. Het Duitsche leger heeft onlangs zijn grootsten soldaat bekomen, door het toetreden van een Rijn lander als vrijwilliger, die de lengte heeft van 2Yi meter, breedsterk en gezond is naar evenredig heid. Hij stelt alzoo den kapitein von Pluskow in de schaduw, die met zijne lengte van 2,05 M. tot dusver de grootste was bij de garde niet alleen, maar in het geheele leger. Sedert 1850 is zulk een reus bij de garde niet voorgekomenin dat jaar diende daarbij een soldaat, die door zijne lengte eveneens de algemeene aandacht trok en het gebeurde toen dat hij bij eene parade achterover vielomdat hij zijn eenen voet moest toonen aan den Czaar die de parade bijwoonde en nieuwsgierig was de voeten van dezen reus te meten. Hij sleepte in zijn val de achter hem staande solda ten (drie gelederen waren toen bij parades in gebruik) mede. De man echter was zwak van gestel en stierf spoedig aan de teringtrots extra voeding en de zorgvuldigste verpleging. Het hoofd van een roodhuiden-stam in Noord- Amerika biedt zijne achttienjarige dochter ten huwelijk aan. Zij krijgt duizend paarden ter waarde van on geveer 401),000 francs mede, maar de jonge man, die met haar in het huwelijksbootje wil stappen, moet een blanke zijn en de roodhuiden in het landbouw- vak kunnen onderwijzen. Het meisje is zeer mooi en elegant. De advertentie, waarin men dit alles leest, kwam dezer dagen voor in het Prairie-Journal. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Waarde. Naar aanleiding van Matth. XXVIII vers 20 nam onze predikant D. Meerburg Zondag afscheid van zijne gemeente. Door de gemeente werd den scheidenden leeraar psalm 134 vers 3 toegezongen. Berdfepen te Kats ds. L. Van Maanen, te Willemstad. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is Vrijdag tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer L. A. Bahler, cand. te Groningen, die zich niet ter stond beroepbaar stelt. O. en W. Souburg. Zondagvoormiddag weid ds. H. Ver maas alhier bevestigd door ds. Boomer van Ritthem. In den namiddag hield hij zijne intreerede naar aanleiding van Rom. I, vs. 16: „Ik schaam mij het Evangelie niet, want het is een kracht Gods tot zaligheid voor een iegelijkdie gelooft, eerst den Jood en ook den Griek." Er was een buitengewoon talrijk publiek tegenwoordig. Beroepen te Wilhelminadorp de heer J. E. B. Meloen cartd. te Kloetinge, die tevens toezegging van beroep naar Borsele ontving. Nisse. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering is tot on derwijzeres aan de openbare school alhier benoemd mej. M. C. Van den Ende van Wolfertsdijk. Met haar stonden op de voordracht mej. J. Van Weele te Nieuwdorp en mej. R. J. Heerma Van Vos te Amersfoort, A li Ti E R L E I. Bladgroenten hebbenzegt men algemeenweinig voedingswaarde. Toch beweert een Duitsch gezond- heidsapostsldat ze ons hoofdvoedsel moesten zijn, ook omdat ze zouten bevatten, die in vleeschbrood en peulvruchten te weinig gevonden worden. Die zouten worden er echter doorgaans uitgeloogd. Met een paar uitzonderingen worden bladgroenten eerst afgekookt. Dat is verkeerdzegt hij. Afwassehen stijf uitdrukken, dan met een paar theekopjes water op een zacht vuurtje gaar doen wordenzoo behoort het. Eene van onze lezeressen heeft deze manier toegepast op kropsla en op andijvie. De uitslag was, na vaak herhaalde proefneming: veel lekkerderveel lichter verteerbaar, minder opblazend, merkbaar voedzamer en minder werk. Voorschriften tot behoud der oogen 1 1. Wanneer de oogen onder het werken op de een of andere wijze pijn doenof zwarte vlekjes er voor zweven of het gezicht onduidelijk wordt, moet men ze laten rusten en den arbeid staken. Na eenige oogenblikken volkomen rust kan men het werk weder hervatten. 2. Let er op, dat het licht voldoende is en be hoorlijk op uw werk valt, het best van bovenaf aan den linkerkant. 3. Wanneer gij zwakke oogen hebtlees dan nooit in spoor of tram. 4. Lees nooit in liggende houding. Menig lastig geval van geziehtszwakte heeft tot oorzaak de verder felijke gewoonte van in bed te liggen lezen. 5. Lees niet veel gedurende de herstelling van eene ziekte. 6. Neem een behoorlijken tijd om te slapen. MARKTBERICHT. Rotterdam, 11 Nov. 1890. Ter veemarkt waren aangevoerd1741 Runderen 466 vette 20 nuchtere Kalveren 1227 Schapen, 605 Varkens, 363 Biggen. Runderen le kw. 76, 2e kw. 68, 3e kw. 64; Kalveren le kw. 975, 2e kw. 825 3e kw. Schapen le kw. 60, 2e kw. 50, 3e kw. Varkens le kw. 24, 2e kw. 23, 3e kw. 22 ct. Goes, 11 Nov. 1890. Op de veemarkt, zoogenaamden „besten toondag" van heden, waren aangevoerd 292 stuks groot en klein hoornvee, benevens 32 schapen en 70 biggen. Er was veel handel. Het hoornvee ging tegen redelijken prijs van de hand, evenals de schapen; voor biggen be steedde men van f 5,50 tot f 8 per stuk. HandwerkenZeepen Odeurs Chocolaadmerk Driessen, alles zeer geschikt vodï ST. NICOLAAS-CADEAUX. Geurige Thee in soorten. Eene prachtige sorteering Pantoffels enz. enz. Groote Kade B 16. Terstond benoodigd eene flinke Werkmeid. Adres bij den uitgever van het Volksblad. Snelpersdruk. - J. A. Ross. - Goes.

Volksblad | 1890 | | pagina 2