Wcmeldinge. De uitvoering van de gymnastiek vereniging „Willen is Kunnen" alhier is bepaald op 21 November aanstaande. lerseke. De mishandeling, waaraan voor circa 6 we ken een heilsoldaat bloot stond, schijnt, voor dezen een treurigen afloop te zullen hebben. Na aanvan kelijk hersteld te zijn, is hij plotseling weer inge vallen en doen zich thans bij hem verschijnselen van krankzinnigheid voor. UIT BES V K E |i 0 E. De Weener hoogleeraar Nothnagel deed onlangs aan zijne studenten mededeeljng van eeu hem pas voorge komen ziektegeval: eene leveraandoemng van eene dame, die deze kwaal vermoedelijk te daukeu had aan haar schoothondje. De hoogleeraar betoogde namelijk dat deze ziektetegenwoordig betrekkelijk veelvuldig voorkomende, het gevolg is van het binnendringen van een parasiet van den bond in het menschelijk lichaam waar die bij voorkeur in de lever zich nesteltdringt zij in het hart of de hersens door, dan is de dood daarvan het gevolg. Vooral iu die plaatsen komen dergelijke gevallen voorwaar het houden van schoothondjes eene mode geworden is; waarschijnlijk omdat deze raesr dan andere honden in de gelegenheid zjjnna zich met hun tong gereinigd te hebben en dan weder hunne meesteres liefkoozende, de bedoelde parasieten op den mensch over te brengen. Een ingenieurSella genaamdheeft een projec tiel uitgevondendat, mot olie gevuld, uit een ka non in zee wordt geschoten, om, vooral in zee-eng ten, waar, gelijk men weet, de golfslag het gevaar- Ijjkst ishat geweld der golven te doen bedaren. Dit projectiel is eylindervortnig en een halven meter lang. Het is van hout gemaakt, van binnen met gom-elastiek en van huiten met tin hekleed. Aan ieder einde van den cylinder is eene opening, welke met eene papieren prop even gesloten is. Terwjjl nu het zeewater deze proppen van lieverlede wegspoelt, verspreidt de olie zich over het water en oefent hare bekende bedarende werking uit. Bij de proeven van Sella werd over eene breedte van 900 meter de zee tot rnst gebracht. Professor Koch te Berljjn is voornemens zjjn hoog leraarsambt neder te leggen. De Regeering zalnaar men berichteene afzonderljjke inrichting van bac- teorologische onderzoekingen stichten, welke onder zjjne leiding zal staan. De correspondent van de Times te Berlijn heeft een onderhond gehad met Dr. Koch over diens nieuwe uitvinding van eene genezingsmethode van longtering. De beroemde geneeskundige geeft liever vooralsnog geen nadere inlichtiugen maar heeft alleen uitgelaten dat voor de inentingsstof metaalzouten gebruikt wor den. De lymphe dientna de bacille gedood te heb ben teveDS als middel om de gezondheid van den patiënt te herstellen en sterkt hem tevens tegen ver dere invallen van de bacilleu. De inentingsstof is verkregen door een langdurig en moeilijk proces, dat, zeer kostbaar was, zoodat, de geneesmethode alleen binnen het bereik der meer bemiddelden zal vallentenzij het middel door de regeeringen van verschillende landen ten algemeenen nutte wordt aangekocht. Dr. Koen gelo ft, nietdat verouderde gevallen van longtering door zijne uitvinding kunnen genezen wor den daar iu zulke gevallen andere parasieten naast den tuberculosis-bacilla hun weg ia de longen vin den terwjjl Dr. Koch's lymphe alleen den eigenlijken bacille doodt. Dezen doodt zij echter onmiddellijk waardoor de voortgang van de tering onmogelijk wordt. Dr. Koch weigerde op verdere vragen te antwoor den, daar dit op zjjne proefnemingen van invloed zou kunnen zijn. Hjj had volstrekte afzondering noodig. Hij werkte voor de geheele wereld en kon niet worden lastig gevallen met particuliere belangen. De uitvinding wordt door de Duitsche geneesheeren nog van groo- ter belang genoemd dan de ontdekking van cloroform of Lister's antiseptisch middel. Dr. Koch is thans met zijne proefnemingen bezig in Professor Senator's afdeeling in het Charité-hos- pitaal te Berlijnwaar S longlijders zjjn. De patiën tendie hjj voor het doel uitkoos, hebben verkla ringen geteekend, volgens welke zij de behandeling vrjjwillig ondergaan en Dr. Koch niet verantwoor delijk houden zelfs indien de proefnemingen slecht voor hen mochten afloopen. Dr. Koch heeft slechts één helper, die zich op eede verplicht niet de minste inlichtingen te geven van wat hjj ziet of hoort. Het bljjkt ookdat er een groot onderscheid is tusschen de lymphe of inentingsstof voor pokken en die welke voor deze behandeliug gebruikt wordt. Dr. Koch behandelt alleen personen, die reeds aan tering lijden, aldus bewjjzende, dat zjjn stelsel geen preventief middel is, gelijk de inenting van koepokken. De welbekende Prof. Leydende eenige persoon, die in Dr. Kocb's geheim is ingewjjdheeft het grootste vertrouwen in de uitvinding. Hjj zegt, dat Dr. Koch nooit iets gezegd zon hebben, als hij niet zeker was te zullen slagen. Hij zal den aard en de resultaten zij ner ontdekking het eerste bekend maken op eene lezing van het geneeskundig genootschapwelke leziug bin nen 6 weken zal plaats hebben. Door andere bevoegde mannen van het vak wordt gewaarschuwd tegen al te groots verwachtingen van de uitvinding, over welke nog niet geoordeeld kan worden. KERKELIJKE 1SAKEN EN ONDERWIJS. Zondag namiddag nam de heerds. Vermaas, predikant te lerseke afscheid van zijne gemeente, die in buitengewoon grooten getale was opgekomen, met eene rede naar aanlei ding van Rom. 15 v. 4. 5, 6. Eene zangvereeniging zong een paar toepasselijke liederen, en de gemeente zong den naar Oost- en West-Souburg vertrekkenden leeraar het 10e vers van Ps. 121 toe. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gem. te Bieze- linge c. a. door ds. J. Hoekstra, te Workum. Kolijnsplaat. De naar hier beroepen predikant ds. C. IJnsonides, van Ouderkerk aan den IJsel heelt voor deze ge meente bedankt. Bedankt voor het beroep bij de Chr. Ger. Kerk te Me- liskerke, door J. Middel, te Baarland. INGEZONDEN. IERSEKE, 4 NOV. 1890. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. een klein plaatsje in uw veel gelezen blad om het onderstaande eens onder de aandacht van het publiek te brengen. Een der bakkers van lerseke laat tegen woordig met een hondenkar zijn brood uitventen op de om liggende dorpen. Dit beteekent niets indien slechts rekening gehouden werd met de hierbestaande prijzen; doch hij laat zijn brood 2 cent per kilo goedkooper verkoopen dan in de plaats, waar hij hoofdzakelijk leven moet. Het brood moest dan zeker door hem nog een paar cent goedkooper op lerseke zelve geleverd worden dan op de andere plaatsenomdat hij nu er een knecht en twee honden op na moet houden. Ik raad den bedoelden bakker ten sterkste aan om mijn schrijven eens ter harte te nemen, daar het publiek zijne handelwijze ten sterkste atkeurt en zijne klandisie er wel eens onder kan lijden. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte UEds. getrouwe lezer M A li li T B E SU C II T. Rotterdam, 4 Nov. 1890. Ter veemarkt waren aangevoerd: 1668 Runderen, 478 vette, 18 nuchtere Kalveren, 1594 Schapen, 461 Varkens, 427 Biggen. Runderen le kw. 75, 2e kw. 68, 3e kw. 64 Kalveren le kw. 925, 2e kw. 825, 3e kw. Schapen le kw. 60, 2e kw. 50, 3e kw. Varkens le kw. 23, 2e kw. 22 3e kw. 21 et. Burgerlijke stand. IERSEKE, van 29 Oct. 4 Nov. 1890. Geborendeu 1Pieterz. v. C. Pli. Vogelaar en C. A. van der Hoevendeu 2Leuutjed. v. F. Boom en D. Korstanje. Overleden: den 2, Nieolaas Mari- nus 4 maandenz. v. A, Roe belle en F. Bom. Snelpersdruk. - J. A. Ross. - Goes.

Volksblad | 1890 | | pagina 2