Kazerneleven. Voor eenigen tijd gaven we een beknopt verslag van bet twistgeschrijf tussehen da Standaard en de N. Rotterd. Courant, omtrent den toestand van het kazerneleven. De Standaard had beweerddat die toestand drin gend verbetering eisehte, dat den soldaat naast de vele en zware plichtendie hem werden opgelegd ook het recht moest geschonken wordott, om zich met billijke klachten tot koogor geplaatsten te kun nen wenden, en daarbij de zekerheid te hebben, dat die klachten werden verhoord, kortomdat de „rechts positie" van den soldaat diende verbeterd te worden. De N. R. Ct. antwoordde hierop met de opmer king dat al wat de Standaard verlangde om die rechtspositie te verbetereu reeds lang bestond. Toen liet de Standaard uitkomen dat dan de hand niet werd gehouden aan de reglementen die de misbrui ken en gebreken van het kazerneleven moesteD te keer gaan, waarop de N. R. Ct. antwoordde, dat het niet aanging zonder zweem van bewijs het leger bestuur te dien opzichte in staat van beschuldiging te stellen. Tijdens dit geschrijf verscheen eeue brochure van een „oud-milicien"waarin deze de beweringen van de Standaard feu volle bevestigde. Naar aanleiding van deze brochure en de gevoer de polemiek, schreef de Arnh Ct. een stukwaarin zij waarschuwde tegen overdrijving, zonder nochtans te ontkennendat de toestand in de kazerne verbe terd kan en moest worden. De Arnh. Ct. ziet echter in het vaststellen van nienwe reglementen of het handhaven van de reeds bestaande niet veel heil. Zij wacht eerst verbetering, wanneer het gehalte van ben, die de kazerne bewo nen verbeterd isen grijpt tegelijk de gelegenheid aanom een pleidóoi te houden voor invoering van persoonlijken dienstplicht. Zij doet uitkomen, dat de levenstoon van het sol datenleven het natuurlijk gevolg is vau den toon, die heerscht in de omgeving, waaruit thans de soldaten voortkomen en vraagt, of die levenstoon in de ka zerne zooveel verschilt van dien, welken men vindt, in fabrieken en werkplaatsen onder polderjongens of aan boord. Ten slotte bomt nog het Weekblad van het Recht zich over de zaak uitspreken. Dit blad is van mee ning, dat de militaire rechtsmacht en rechtspleging dringend verbetering behoeft. Waar de militairzon der redeneerenverplicht is de orders, hun door hoo- ger geplaatsten gegevente gehoorzamen en te vol brengen, eischt dis plicht van onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid vrij wat grooter waarborgen tegen willekeur en misbruik van macht. Het blad ziet in verbetering van rechtspleging het eenige middelom de rechtspositie van den soldaat te verbeteren. Een geneesheer van den ouden stempel schrjjft aan het V. D.: „Wij kunnen niet genoeg waarschuwen te gen het gebruik dat algemeen in ons land heerscht om zich bij koude te verwarmendoor met de armen kruiselings over elkander hard op borat en schouders te slaan. Dat is voor iedereen ongezondvoor borst eu hartlijders zelfs een zeer gevaarlijk middel. „Wie zich het lichaam verwarmen wil in koude ver trekken of in de open luchtdoe dit door. 1. de beenen beurtelings, heen en weer, van voren naar achter en van achter naar voren te zwaaien2. de beide armenrechts langs het lijfinsgelijks heen en weervan voren naar achter en van achter naar voren te zwaaien. Men zal den weldadigen invloed van deze bewegingen onmiddellijk ondervinden." Woensdagmorgen werd op dea openbaren weg aau den Westzeedijknabij het Parkeen bloedig drama afgespeeld. Omstreeks 9 uur verliet eene vrouw, wo nende op een hofje aldaar hare woning. Zij werd on middellijk gevolgd door haar overbuurvrouw Adriaua Geertrnida Zitwing, huisvrouw van A. Op't H. On verwacht en schijnbaar zonder eenige directe aan leiding hief zij een bjjl op en bracht daarmede baar 54-jarige buurvrouw met zooveel kracht een slag toe op het hoofd nabij den rechterslaapdat de aange vallene terstond neerzeeg en bijna geen teeken van leven meer gaf. Nauwelijks was het slachtoffer harer wraakneming gevallen of de moordenares liet ander maal het vreeselijke wapen op het zieltogende slacht offer vallenwaardoor behalve aan den linkerslaap nog eenige bloedende wonden op andero plaatsen werden toegebracht. Inmiddels waren een burger eu eeu politie-agent in burgerkleerendie iu de omgeving woont, toege sneld die de moordenares grepen en liaar naar het hulpbureau van politie aan de Voorstraat (oud- Delftshaven) overbrachten. De 55-jarige daderes verkeerde de eerste oogenblik- ken in een toestand van razernij. Woensdagmiddag zou zij naar de cellulaire gevangenis aan den Noord singel worden overgebracht. Terwijl de daderes gegrepen en naar bet politie bureau werd overgebrachtriep een burger de hulp in van Dr. Vuylsteke, die slechts deu dood van het ongelukkige slachtoffer constateereu kon. De eerste wond, haar toegebracht en die circa 10 centimeters diep was, achtte de geneesheer alleeu reeds doodelijk. Algemeen heeft men met het ongelukkige slacht offeren haar gezin diep medelijden. De arme vrouw stond in de geheele omgeving zeer gunstig bekend. Haar mandie als takelaar in Itotterdam een sober stukje brood verdieut voor zich en de zijnen, gaat diep gebukt onder dezen zwaren slag. Over het karakter der moordenares luidt het oor deel van hendie haar meer van nabij kendenbe paald ongunstig. Terwijl zij het snood misdrijf vol voerde, lag haar man, die stoker isrustig te slapen. Zooals in den aanvang van dit treurig verhaal wordt gezegdweet men geeD directe aanleiding tot dezen moord op te geven. Woensdagmorgen althans moet geon twist tnsscheu beide vrouwen zijn ontstaan; echter weet men stellig, dat beiden reeds sedert ongeveer 20 jaren in onmin leefden, en deze veete werdin een he vige opwelling van drift, met bloed beslecht. Weldoen! Wie onzer doet niet gaarne wel en vooral wan neer de porte-nn/nnaie daarvoor niet geopend be hoeft te worden. O zeker, er zijn ook velen, die gaarne iets willen afstaan zelfswanneer zij maar wisten, dat het goed be3teed werd; welnu wjj wen- sclien een ieder een middel aan de hand te doen, waardoor de welwillende minder ruim bedeelden per soonlijk geene bijzondere uitgaven hebben, en waardoor de anderen die ruimer bij kas zijn weten dat zij werkelijk weldoen. Het eenvoudige middel is: betaal contant. Hoeveel leed wordt er niet geleden in de wereld door den kleinen man, die als schoenlapper, kleermaker of anderszins van de kleine reparatiën moet leven en die, terwijl hij zijne fournituren direct moet betalenbij het thuisbezorgen van het verrichte werk wordt afgescheept met: hij moet nog maar eens terugkomenmevrouw heeft nu geen tijd om geld te geven. Uit angst door sterk aandringen eene klant te verliezen, durft bij die week, wellicht de volgende week nog niet aan te kloppen en verkeert gedurende dien tijd in moeiolijkkedenwaaruit moet het geld gevonden worden, dat hij onder de men seben heeft zitten? In menig gezin heerscht daar door onnoodige armoede, want, bakker en kruidenier verleenen hun geen crediet. Dames, weet met hoe weinig moeite gij kunt wel doen: stuurt geen arbeider meer weg, die recht hoeft op zijn loon. Neemt in uw huisjapon eene porte- monuaie met een bekend bedrag aan klein geld wanneer de quitantie van den kleinen man komt, geeft ge hem hot geld en ge legt er de quitantie voor in de plaats iu uw geldbuideldan zijt ge zeker, dat 's avonds bij het aanvullen van het kapitaal u voor het boeken niets ontgaat. (jf2. N.) De M. Ct. meldtdat iu oen Donderdagavond ge houden vergadering van katholieken te Goes besloten is, dat in November door pastoor Mjpies te Echt al hier eene politieke lezing zal gehouden worden.

Volksblad | 1890 | | pagina 8