(Mo, 85. Woensdag 22 October 1890. 13e Jaargang. Dit blad verBchijnt tederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Dienstaanvragen wordengeplaatsttegenB cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel CJroote Letters en Afbeeld.naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dien staan vragen Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig" cent. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. BUITENGEWONE ME NS CHEN. Wie zou geen eerbied gevoelen voor de groote mannendie met hun buitengewone kennis of hun schitterende kunst aan de menschheid de grootste diensten bewezen of de schoonste oogenblikken in bet leven bezorgd hebben? Hoevelen zullen dikwijls gedacht hebben: Was ik ook eens zoo! Of: Kon ik ook zoo iots maken! Zeker moet het heerlijk zijn, zoo hoog te staan maar aan die buitengewoonheid is, helaas, ook iets minder aangenaams verbonden. Wij zeggen met opzet niet, dat dit soms zoo is, want bet is een doorgaande regel, waarop maar weinig uitzonderingen bestaan. Toen we laatst over erfelijkheid sprakengaven we een menigte zaken opdie teekenen waren van meerdere of mindere krankzinnigheid, of tenminste van aanleg tot deze zielsziekte. Welnu, dezelfde kenmerken treffen we bijna regelmatig aan bij de bedoelde hoogstaande mannengenieënzooals men ze noemt. Ben groot aantal van hen was klein van lichaams lengte; wel zijn er ook sommigen geweest, die een groote gestalte bezatenmaar zij vormen een zeer kleine minderheid. Van velen is het bekend, dat zij de gevolgen van Bngelsche ziekte met zich omdroegen. Bleekheid, magerheid en schraalheid van lichaam, vooral het eerste zijn baast algemeen bekend als ken merken van groote mannen. Wij willen niet te veel namen noemen, omdat we dan te veel op we tenschappelijk gebied zouden komenofschoon we gansehe rijen zonden kunnen opgeven. Klein waren o. a. Alexander de Groote, Napoleon, Erasmus. En- gelsehe ziekte hadden vele Engelsche dichters en eenige Fransche staatslieden gehad. Zeer bleek en mager waren NapoleonErasmus. Zonderlinge vormen van het hoofd komen bij ge nieën dikwijls voor. Een beroemd staatsman in Grie kenland noemde men om zijn rond hoofd „de ajuin- kop". Verschillende groote mannen werden eerst beroemdnadat zij eeue belangrijke verwonding aan het hoofd hadden bekomen, waardoor bun hersenen of een deel daarvan bijzonder ontwikkelden. Deze zaak is vooral merkwaardigomdat zoodanige ver wondingen ook dikwijls herseu- of zenuwziekte kun nen veroorzaken bijv. hersenverweeking, nitgroeiing van een bersenknobhelenz. Wanneer men nu nog weet, dat een bekwaam rechtsgeleerde en verschil lende beroemde wiskundigen bijzonder groote hersen- knobbels bezaten, dan kan men aannemen, dat tusscben groote gaven en zielsziekten tenminste voor dit deel verband bestaat. Stotteren komt bij genieën dikwijls voor.o. a. bij Erasmus, Keizer Karei V, Darwin. Twee der grootste Italiaanscho schilders en beeldhouwers ge bruikten hun linkerband bij hun heerlijkste wer ken. Kinderloosheid vindt men zeer vaak, bijv. bij de meeste Engelsche dichters. Velen ook bleven hun leven lang ongetrouwd. Het bezit van een hoog voorhoofd, een grootenwelgevormden neus en een vooruitstekende onderkaak treft men aan bij groote mannen en een zeker soort van misdadigers. Vroeg rijpheid is zoowel een kenmerk van waanzinnigen als van genieën. Heel wat dichters hebben van hun zesde tot hun vijftiende jaar prachtige verzen ge maakt; anderen maakten op zeer jeugdigen leeftijd heer lijke muziekstukken. Tal van groote manneD waren rustelooszwierven hun gansehe leven rond. Evenals eenvoudige dingen sommige krankzinnigen bepaald razend ma ken zoodat b. v.het zien van een bijl iemand tot moord aanzet, zoo kunnen zeer eenvoudige zaken buitengewoon schitterende gevolgen hebben in de we tenschap. Zeer veel groote geesten moeten in een toestand van opwinding gebracht worden, eer ze iets goeds kunnen doen. Zoo waren er, die te bed moesten liggen en half moesten droomen en ijlen andereu zaten met de heenen in ijs; weer anderen dronken een goede hoeveelheid wijn. Bij.de mees ten van hen vindt men tegelijk met hun -grootheid allerzotste eigenaardigheden. Verstrooid zijn ze bijna allen. Een Leidseh professor die bij een stort bui 's avonds thuiskwamlegde zijn natte paraplu bij zijn vrouw te bed en ging zelf in de paraplu- bak staan. Een ander professor vroeg op straat aan een agent van politie, waar hij zelf, de professor, woonde. Zonder uitzondering treft men overgevoeligheid en dikwijls zwaarmoedigheid bij ben aan. Geen won der, dat zoovelen zelfmoord plegen of van verdoo- vende middelen, zooals sterken drank en morphine gebruik maken. Van de groote rij, die te noemen zou zijn, vermelden we alleen Alexander de Groote en Julins Caesar, die dronkaards waren. Van ver scheidene Nederlandsche geleerden en kunstenaars is het bekenddat ze alles behalve matig waren. Overgroote gevoeligheid, waarvan we straks spra ken, leidt niet alleen tot zwaarmoedigheid, maar ook tot twijfelzuchttot verregaande ijdelheid en groot heidswaanzin, welke zaken aan vele buitengewone menschen eigen zijn. Zoo lezen we van een geleerde, die op een avoud een nieuwe, prachtige kamerjapon aantrok en met een lamp in de hand de straat op stapteopdat de menschen hem zouden zien. Een groot muziekkenner verliet zijn vrouw, die hij lief- laad omdat zij aan een auder een stoel gaf vóór hem. Een ander beroemd man gelastte bij testamentdat hij iu staatsiekleeding moest worden begraven. Alle genoemde kenmerken komen dus zoowel bij waanzinnigen als bij groote mannen voor en maken het bijna zeker, dat tusscben de eenen en de anderen een bepaalde verwantschap bestaat. NEDERLAN I). Persoonlijke dienstplicht Naar aanleiding van het thans ingediende wets ontwerp tot leger-organisatie heeft „de Pi-ovinciala Bond der Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Brabant" als zijne overtuiging uitgesproken „dat verdere samenwerking tusscben dit Ministerie en de Staten-Generaal ongewenscht moet geacht worden." Deze motie, uitgesproken door den Prov. Bond der R. K. kiesvereenigingen in N.-Brabant.waarbij sa menwerking met de tegenwoordige regeering" on gewenscht genoemd wordtis naar het oordeel van „De Tijcl" boog ernstig en de verantwoordelijk heid voor den daaruit voortvloeieuden toestand komt neer op de anti-rev. partijdie tot nog toe gewei gerd heoft om den steen des aanstoots uit deu weg

Volksblad | 1890 | | pagina 1