kameraden zekere grenzen oversell rijdtliet middel bezitte, om hiertegen in verzet te komen, met de zekere wetenschapdat hij door bet gezag worde ge hoord en niet in het ongelijk gesteld, maar gehandhaafd. De N. Rott. Crt. noemt de beweringen van De Standaardals zon het leven van den soldaat in de kazerne in menig opzicht in strijd zijn met de eisehen van religie, eonscientiavrijheid en moraliteit, geheel overdreven en ongegrond. In welk opzicht, vraagt de A7, Roti. Crt., wordt er in het leger tegen de conscientie-vrijheid gezondigd of in 9trijd gehandeld met de eisehen dor religie? Er is voorgeschrevendat op Zon- en feestdagen de onder officieren korporaals en manschappen in de gelegen heid worden gesteld om gedurende de urenvoor de godsdienstoefening bestemd, naar de berk te gaan. Op Zou- en feestdagen worden alleen de onvermijde lijke diensten van lniishoudelijken aard en de vereischte wacht- en patrouillediensten verricht, en bovendien moeten de uren voor de niet te vermijden diensten zóó gekozen worden dat zij niet samenvallen met die, waarop in den regel de godsdienstoefeningen worden gehoudeu. Wat, vraagt de N. Rott. Ct., zon De Standaard nog meer willen? Het verlangen van De Standaarddat de „ingelijfde" een middel hebben moet omwanneer een meerdere zich jegens hem misdraagt, zich recht te verschaffen, „zonder dat gebruikmaking van dit middel hem later aan te erger willekeur van zijne ondergeschikte supe rieuren overlevert, of ook de ingediende klacht opreis naar den kolonel zoek rake", bewijst, merkt de N. R. Ct. aan, dat De Standaard noch den militairen dienst noch de in het leger geldende voorschriften kent. Alle verzoekschriften moeten langs den militair-hiërarchi- seheu wc-g worpen ingediend. Dat zulk een verzoek schrift op dien weg zoek raakt, zal wel tot de hooge uitzonderingen behooren. Voor het overige vindtzegt de N. R. Ct., elke militair ook de soldaat de gelegenheid om bij den compagnies-commandant mon deling zijne klachten in te brengen. Goes. Op de gisteren-namiddag gehouden raadsver gadering waren behalve de voorzitter nog 10 leden aanwezig, terwijl de heeren Den Boer, Kakebeebe en Lambrechtsen met kennisgeving alwezig waren. Met algemeene stemmen werd dhr. J. F. Bax op zijn verzoek eervol ontslag als gemeente-geneeskundige verleenden wel tegen 1 December of zooveel vroe ger als in de vacature zal voorzien zijn. B. en W. achten zich echter nog niet in staat een bepaalde voordracht te doendaar sommige sollici tanten hun sollicitatie hadden ingetrokken en stellen voor de benoeming van een nieuwen gemeente-genees kundige tot eene volgende vergadering uittestellen. Een voorstel tot beschikking op de reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag wordt goed gekeurd, waardoor worden gerooieerd van het kohier de wed. Romein en P. Sandee overgebracht van de 2e naar de le klasse P. C. Rerkhove van de 3e naar de 2e klasse H. J. Reisinger en van de 4e naar de 2e klasse J. Fukken, terwijl A. Blaas in de 2e klasse blijft gehandhaafd. De rekeniDg van ontvangsten en uitgaven der ge meente over 1889 werd goedgekeurd, zij sloot met een goed slot van f4332,97. Die vau het armbestuur en het gasthuis over 1889 werden insgelijks goedgekeurd. Ma mededeeling, dat de laatste punten der agenda niet aan de orde gesteld zouden wordensloot de voorzitter de vergadering. Nieuwdorp. Alhier werd Woensdag 1 Oct. verkocht door den Notaris Ph. M. de Ronde Bresser van Hein- kenszand, een perceel Weiland, gelegen te 's-Heer Abtsberke en Sinoutskerke groot 2 Heet. 10 A. 40 cA. Kooper werd de heer J. de Jager, te Goes, voor f 1400 de Heet. 2e perceel, een Woonhuis te Nieuwdorp, voor f1300, werd gekocht door Mej. de Wed. C. Steketee. Benevens voor beide poreeelen 12y2 pCt. onkosten. Ierseke. Woensdag 8 October komt Zijn Exeell. den Commissaris des Kouings deze gemeente bezoeken. Wie Zijne Excellentie wenscht te spreken moet de audientielijst teekeneu, welke voor een ieder op de secretarie ter teekening ligt. Heinkenszand. Als eene Inzonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van C. de Schipper alhier, witte kooien zijn gegroeid die het gewicht hebben van 18 kilo. Iirabbendijke. Stemming Gemeenteraadslid. Uitge bracht werden 74 stemmen; waarvan 34 op den heer L. J. v. Overbeke, 34 op den heer C. G. Kolff en 4 op den heer B. den Exter van den Brink, terwijl 2 in blanco warenzoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Overbeke en Kolff. Het aantal kiezers bedraagt 157. Wemeldinge. Gisterenmiddag is een met kolen ge laden aakschip, bestemd voor Ellewoudsdijkbij de Voudelingenplaat verongelukt. Het is, zeker leb zijnde, op de plaat gezet en bij hoog water onder- geloopen. Persoonlijke ongelukken worden niet ver meld. In de kweekerij, genaamd; „de Nisse", van den heer Pieterse alhier, staan de aardbeien volop in bloei, vooral de Jacunda, terwijl ook de aanslag goed is. Door burgem. en wethoud. van Middelburg werd heden middag ten raadhuize aanbesteedhet bebram- men van een gedeelte der wederzijdsche dijken van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelb. haven. Hiervoor was ingeschreven door de heeren A. Fou- draine voor f1123, C. de Wilde Az. voor f1129, B. den Exter van den Brink voor f 1130 en G. Meer- tens voor f1148. Het rijkstelegraafkantoor te Goes, ve.rzond gedu rende de maaDd Sept. 1890 745 telegrammen, ont ving 743overgenomen en verder geseind werden 842, totaal 2330. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ontving 45, verzond 43samen 88 telegrammen. Dat te 's Gra venpolder ontving 44, verzond 53, samen 97. Dat te Hoedekenskerbe ontving 20, verzond 15 samen 35; dat te Heinkenszand ontving 12 verzond 14 sa men 26; dat te 's-Heer-Arendsberke ontving 12, verzond 15, samen 27. Dat te 's Heerenhoek ont ving 24 verzond 29 samen 53. Dat te Borsele ont ving 14 verzond 12 samen 26. Dat te Nieuwdorp ontving 4, verzond 11, samen 15. RECHTSZAKEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg zijn gisteren veroordeeld wegens mishandelingG. D., 27 j., huisvrouw van M. G., zonder beroep, Vlissingen, tot f8 b. s. 6 d. h.; C. B., 27j., leurster J. S., 15 j., en B. v. B., 14 j., visschers, Arnemuiden, de ie tot f 5 b. s. 5 d. h., de 2e tot f0,50 b. s. 1 d. h. en de 3e tot 3 d. en J. M. H., 21 j., arbeider, Heinkenszand, tot 1 m. gev. strai; diefstal en overtreding der drankwetJ. S., 21 j., zonder beroep, Domburg, tot 14 d. gev. straf en f3 b. s. 3 d. h. strooperij: E. B. 11 j., en J. H., 19 j., arbeiders Heinkens zand, de ie tot f 1 b. s. 1 d. h. en de 2e tot f3 b. s. 3 d. h.; beleediging: J. N., 38 j,, smid, Vlissingen, tot f5 b. s. 5 d. h., en N. V., 41 j., arbeider, Goes, tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken: D. M., 29 j., koopman en winkelier, Ril— land-Bathbeklaagd van mishandeling van een dier, Bij het Kantongerecht te Goes zijn gisteren veroordeeld wegens het beloopen van eens anders bezaaiden grond zonder daartoe bevoegd te zijnJ. J. E., te Kapelle tot t 2 b. s. 2d. b.; samenscholingen (in de gemeente Ierseke alwaar alle ver oordeelden woonachtig zijn) L. N., M. v. S., J. v. B., J. K„ ieder tot f 10 b. s. 5 d. h., C. v. N., M. P., J. S., ieder tot f 25 b. s. 5 d. h., E. R., D. V., J. L., P. P., ieder tot 4 d. h., de F. W„ L. C. B., D. de L., R. V., J. v. d. E., ieder tot 5 cl. h., H. Z„ j. GJ. M„ M. S. W. v. K., C. M. Czn., P. V., J. I,. D., F. v. D., J. v. D., ieder tot 6 d. Ir., C. Z., J. Z., ieder tot 4 en 5 d. h., A. de W., tot 4 en 6. d. h,, H. L., tot 5 en 6 d. li., A. v. S., D. v. S., W. N., W. v. K.,

Volksblad | 1890 | | pagina 4