tegen is dit niet het geval met brieven van 16, 17 of 20 gram, die volgens het thans geldende tarief alzoo met 5 cent meer belast worden, wijl zij met een kleinigheid het gewone maximum overschrijden. In plaats van op 15 stelle men dit maximum bij de nieuwe postwet op 25 gram. Misschien verliest de post iets daarop. Doch het publiek zal er door gebaat worden. De kansdat een brief, dien men dacht nog voor een stuiver te kunnen verzenden, belast wordt met een hooger port ten koste van den geadresseerdezal er zeer door verminderen en de dames (die vooral uitmunten in zes- of aehtzijdige epistels) zullen er dankbaar voor zijndat zij er minder beangst voor behoeven te zijn een velletje meer te gebruiken en niet haar toevlucht moeten nemen tot kruiselings ge schreven brieven. Zij het dan niet te Amsterdamdan is toch te Delft volgens de Delftsche Opmerker de volks telling zoo goed als mislukt. De geheele bezending is uit Den Haag weer naar Delft teruggezonden. De onervarenheid der volkstel lers, die met alles tevreden waren, wat men hun in de handen stopteof de kaarten ingevuld wa ren of niet de geestigheid, vaak ook onwetend- beid der geteldenalles heeft er toe bijgedragen om de controle der telling onmogelijk te maken. Men had te 's Hoge berekend binnen den tijd van anderhalf jaar gereed te zullen zijn met de schifting enz. der kaarten van de volkstellingmaar dit tijd perk zal waarschijnlijk belangrijk worden overschreden. UIT DEN VREEMDE. Te Bergerac heeft zekere madame Couderc in uit stekende gezondheid haar lllen verjaardag gevierd. Ook haar geheugen is nog best. De oude vrouw wier man, een kuiper en wijngaavdhonder86 jaar werdzegt dat zij zich nog heel goed herinnert dat haar hart bijna vau vreugde uit het lijf sprong, toen zij hoorde, dat Napoleon op weg naar St. Helena was. Voor een moeder van 13 kinderenwaarvan vele zonen eene begrijpelijke reden tot blijdschap. Ben ergerlijk schandaal is dezer dagen te Brussel aan het licht gekomeu en vormt bet onderwerp van veler gesprekken. In den afgeloopen zomer is alge meen betreurd overleden en met groote eerbewjjzen begraven de heer Leopold Ketelssedert lange jaren een hooggeacht magistraatspersoon en om zijne kunde on scherpzinnigheid een zeer gewaardeerd rechter van instructie o. a. zooals men zieh misschien herinneren zal in het geruchtmakende proces tegen de gebroeders Peltzer. Thans is gebleken, dat deze geachte man een laaghartige dief en oplichter geweest is. Eene erfenis van omstreeks 100,000 fr„ waarvan hg bewind- voorder washeeft hg verduisterdherhaaldelijk heeft bij van zijne ambtelijke betrekking misbruik gemaakt, om goedgeloovige personen geld afhandig te maken, meestentijds door plaatsing tegen eene flinke rente te beloven en van al de aan derden toebehoorende gelden is in zijne nalateuschap niets gevonden. Onder de slachtoffers is eene bemiddelde weduwe, wier zoon voor eeuige jaren haar bestolen bad; daardoor met den rechter van instructie, den heer Ketels, in aan raking gekomen zeide deze baar op eenigszins ver wijtenden toon „maar hoe kunt gij uw geld ook zoo weinig veilig binnen bet bereik van anderen leggen gij brengt de menscbtn daardoor in verzoekingwaarop de weduwe, in vol vertrouwen op den algemeeu geachteu magistraatspersoon het den heer Ketels in bewaring gaf, om thans van alles beroofd te zijn. Een rechter van instructie zelf dief en oplichter erger kan het wel niet. De Gallicisehe bladen weten ongelooflijke dingen mede te deelen van de maatregeleu van voorzorg, welko er ten behoeve van den keizer van 'Rusland ge durende zijn verblijf te Rowno genomen zijn. Reeds drie dagen voor 's keizers komst werden alle wegen welke uit Gallicie naar dit plaatsje loopen door mili taire cordons afgezet. Van dien kant was de toegang feitelijk hermetisch gesloten. Daarenbjven waren er op alle wegen, waarlangs van de grenzen Rowno be reikt worden kan, militaire piketten op 100 passen afstands geplaatst, terwijl bovendien, gelijk gewoonlijk, de gewapende grenrsoldaten langs de wegen patrouil leerden. De burgers van Rowno mochten gedurende acht dagen aan geen enkelen vreemdeling huis vesting verleeuenen in het stadje werd niemand toegelaten die niet in het bezit was van eene schrifte lijke vergunning der politie. Op den dag van 's keizers aankomst waren de straten, waardoor hij reed, door soldaten afgezet, teiwijl de bewoners van de in die straat gelegen huizen van de politie bevel ontvangen hadden, in hnnne woningen te blijven. Achter gesloten vensters mochten zij den stoet zien voorbijgaan. Het openstaan van vensters, deuren of luiken was streng verboden. Daar de Keizer eenige uren later te Rowno kwam dan was vastgesteld, deden allerlei onheilspellende geruchten de rondeen heette het, dat de trein ontspoord was. Gedurende de vjjf dagen, dat de Keizer en zijne familie te Rowno vertoevenblij ven de bovengenoemde voorschriften van kracht. Thans, nu de rivieren weer langzamerhand binnen hunne beddingen zijn teruggekeerd, kan men over de verwoestingen, die het water in Oostenrijk heeft aangerichteenigszins oordeelen. In Bohemen en Vorarlberg is de ramp het grootst geweest. In het eerste gewest zijn alleen 45,000 men- schen van huisvesting en have beroofd. De in de schuren opgestapelde graanoogst, de aardappelen en de voor die streken zoo gewichtige suikerbieten zijn voor een groot deel vernietigd, en te Praag worden dagelijks duizenden uit de openbare middelen gevoed en onder houden. Bohemen, dat een van de weinige provincies iswelker kosten van bestnur door de opbrengst der belastingen ruim gedekt worden, zal dit jaar zijne belastingen niet vol knnnen opbrengen en reeds hoort men dan ook van vermindering spreken. De twee mil- lioen fl., door de regeering tot hulpverleeuing beschik baar gesteld, zijn natuurlijk niet veel meer dan een droppel op een heeten steenindien althans de schatting juist is, welke men van dedoorden watersnood veroorzaakte schade hoort maken en volgens welke zij wel 100 millioen bedragen zou. Meu ziet nit deze cijfers, dat men hier met eene nationale ramp te doen heeft. Zoo wreekt zich het stelsel om allo takken van bestuur aan de oorlogsuitgaven ondergeschikt te maken. Op eene begrooting van 546 millioen tochis er nauweljjks 3 millioen voor den waterstaat uitgetrokken. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen naar Toten ds. F. De Later, pred. te Wis- sekerke (N.-Beveland). Beroepen te Strijen ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren te Aksel. Bedankt voor Everdingen door ds. P. Huet te Goes. 's-Heer Abtskerke. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening is het fraaie opnieuw geschilderde kerkgebouw en werd het vernieuwde veet verbeterde orgel aan zijne bestem ming gewijd. Onze geliefde leeraar hield naar aanleiding van Openbaring 215 het middelste gedeelte, bij deze plech tige gelegenheid eene toepasselijke rede. Goes. De heer J. C. Wirtz, hoofd der Chr. school al hier heeft de benoeming in gelijke betrekking naar Bedum (Groningen) aangenomen. Nisse. Zondagvoormiddag werd onze nieuwe leeraar ds. Pont, in zijn ambtswerk bevestigd door ds. J. van 'tHooft te Vlaardingen naar Rom. 10:17, Aan de handoplegging werd deelgenomen door den bevestigerds. Mansveld en ds. Knottnerus van 's Gravenpolder, waarna hem Ps. 134 3 werd toegezongen. Des namiddags verbond ZEerw. zich aan de gemeente met een rede naar Hand, 835. Ook ds. Giltaij van 's Heer Arendskerke was als ringbroeder tegenwoordig. Donderdag 18 September a. s. hoopt de heer P. Steu- voer, hoofd der school te Driewegen, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar zijne betrekking aldaar aanvaardde. Naar men verneemt, zai die dag niet onopgemerkt voorbij gaan. ALLERLEI. Eene onthoudings-geloïte. In zijne jonge jaren was Karei XII een sterk wijn drinker en ging zich dikwijls te buiten. Eens, toen hij in beschonken toestand was, sprak hij zjjne moeder vrij ruw toe. Den volgenden dag

Volksblad | 1890 | | pagina 4