al lang geleenl, lioeveel alles precies kost. Maakt vooral het lijstje niet te groot, iloor er allerlei din gen op te zetten, die gij behoeften noemt, niet omdat ze het werkelijk z ij nmaar omdat gij ze daartoe gemaakt hebt. Ziet dan eenshoever ge komt maar denkt er aan, dat ge uitgaven hebt, die niet zoo bij de week kannen gedaan wordenb. v. aan kleeding, belasting enz. Zorgt dus, dat ge daarvoor een' post houdt. Ziet ge, dat ge te ruim gerekend hebt, gaat dan aan 't verminderen, maar beknibbelt bet laatst de posten voor broodaardappelenboouen enz., liefst ook niet dien voor vleescb of spek, want wij ver moeden, dat gij dien niet te ruim hebt gesteld. Maar we gelooven dat het wel zal gaan, stellig als ge gewoon zijt de tering wat naar de uering te zetten. Br zal zeker nog wel wat overschieten voor genot, hoe bescheiden dan ook. Sterkedrank eu snoe perijen boeven op bet lijstje niet voor te komen. Wel raden wij u aanhet zoo te overleggen dat er iets overblijftdat bespaard kan wordengij kunt nooit weten, wat er gebeurt, en de menseh dient in tijds te zorgendat bet ongeval hem niet ongewapend vindt. Als nu uw lijstje behoorlijk in orde is, besteedt dan dienovereenkomstig uw geld; maar blijft streng bin nen uwe begrooting. Op die wijze hoedt gij u voor tekorten, die de bronnen zijn van gebrek en ellende. Zegt nu deze of gene: ik kan mij niet ophouden met al dien omslagdan antwoorden wijprobeer het eens; de moeite is niet groot en precies te weten, waar uw geld san besleed is of zal besteed wordenzal voor n de beste weg zijnom te leeren het goed te besteden. Wie maar koopttot 't op is, moet zich niet alleen veel genot ontzeggenmaar hij is ten slotte niet meer instaat, zich bet noodige te verschaffen. NEDERLAND. Goes. Het Comité van Volksvermaken heeft nog iets over van de geldendie beschikbaar waren voor het Prinsessofeest. Nog een paar bijdragen zijn toe gezegd en op enkele bestaat nog uitzicht. Het Comité heeft besloten die gelden te bestemmen voor een feestje in de volgende week te geven aan de kinde ren van de bewaarschool voor on- en minvermogen den alhier. Goes. In de vergadering door de liberale kiesver- eeniging „Goes" Dinsdagavond gehoudenwerd tot candidaat voor bet lidmaatschap der Provinciale Staten geproclameerd dhr. P. Dekker Jz., burgemeester van Wemeldinge. had zich een waar dienaar Gods en niet der menschen getoondhij had de plech tigheid niet overhaast, omdat het bruids paar arm was; neen, hij had eenelange, stichtelijke redevoering gehouden, als voor rijkelui. Dit droeg vooral de goed keuring dervrouven weg. Jammermaar, dat de bruid van zijne nobele woorden niets scheen verstaan te hebben. Zij was op den trouwdag heelemaal in de war. Met strakken blik en knikkende knieën als eene schuldige die ter strafplaats wordt geleid, was Anna het altaar ge naderd. Het hart klopte haar als een hamer in de borst. Zij wist, dat het eene misdaad was, hier te komen, want zij had Gods gebod overtredenslechts wijl zij het overtreden had, stond zij hier. Als de Heer thans in zijnen toorn hare verbintenis verbrak en haar onteerd te rugwees van de heilige plaats? Hij liet zich niet bespotten. Voorzeker hij zou haar straffen! En terwijl de geestelijke sprak, verrees langzaam, beeld voor beeld, met ijzingwekkende duidelijkheid, al het gebeurde voor haren geest. Eerst Augusta's kamertje, het vertoornde meisje en al de vriendinnendie den koffer hielpen pakken. Zij zag zichzelve den blauwen werkrok opvouwen cn in den koffer leggen, zij voelde de frischheid van de linnen zakdoeken er onder, en Door de anti-Tevolutionaire tiesvereeniging „Ne derland en Oranje", die Donderdag vergaderden, werd dhr. M. Noordijke, notaris te Kolijnsplaat, candi daat gesteld. Ook de kiesvereenigingen te Kapelle en Krabbendpke stelden genoemden beer candidaat. Het onderzoek in zake Aafke Kuypers is nog niet gesloten. Tegen het einde der week zijn nog personen gedagvaard. Aldus tneldde het Ilbldmaar volgens het N. v. d. D. is de instructie gesloten en zijn de stukken zeer lgvige dossiers gesteld in handen van de recht bank welke thans over de al- of niet-verwijzing naar de openbare terechtzitting zal hebben te beslissen. De rechtbank heeft hierover nog niet vergaderd. Bij het bezoek der koningin en der prinses aan Arnhem was de schutterij, die als eerewacht heette dienst te doentweemaal zoo geplaatstdat H. M. de koningin niet heeft kunnen vermoedendat er een eerewacht was. Tijdens het bezoek aan den commis saris des konings stonden de schutters het geweer te presenteeren voor de verbaasde buitenlui, die zich na den marktdag in de talrijke naast de Waag gelegen herbergen laafdenen bij het vertrek van H. M. was de eerewacht zoo opgesteld, dat het hoofd er van nog juist even het gezicht had op den staartwagen van den koninklijken trein. Het is daarom te meer te betreurendaar vele schutters ruim een halven dag werk moesten verzuimeuzegt de Arnli. Ct. Niets betaalt men minder gaarne dan belasting en toch hoeveel betaalt men niet overtollig. Als voor beeld deelt men mede omtrent de ingezetenen van Breda en omliggende gemeenten, dat zij jaarlijks aan „waarschuwingen" voor het betalen van personeele belasting betalen f 456aan „aanmaningen" f 220 aan „dwangbevelen" f 511 en voor het thuisbezor gen van patenten f 146. UIT DEN VREEMDE. Een electrische driewieler wordt door de heeren Surmay en Mouton te Parijs tentoongesteld. Een paar weken geleden heeft een proefrit plaats gehad, die uitstekend geslaagd heet, daar, wat tot dusver ontbrak aan alle rijwielen door stoom en elecfcriciteit bewogen, er eene groote snelheid mede bereikt kan worden. De electrische stroom heeft eene sterkte van drie paardenkrachten en 4 a 6 personen knnnen in den wieier plaats nemen. De snelheid kan naar wel gevallen geregeld worden en een buitengewoon sterke rem kan de machine plotseling tot staan brengen. De Rexi. du Sport Vel., aan welke de Ned. Sport heer in de oorendie plechtig verzekerde, dat zij eerlijk en rechtschapen was. Een hevige angst had haar aangegrepeneen raddoos verlangen om uit te roepen: „Hier is het geld! Neem het terug! Het verzengt mij de borstMaar dan was Ulrich voor haar verloren Denkend aan hem had zij als een steenen beeld tegen over den politiebeambte gestaan en, zonder eene spier van het gelaat te ver trekken diens blik uitgehoudener was haar geen blos naar de wangen gestegen niet eens hare vingertoppen hadden ge beefd. Thans hoorde zij zich aan juffrouw Siegmann en Ulrich het verhaal doen van den zieken oom,flink voorde vuist, zonder haperenzij had reeds vorderingen gemaakt in het liegen en huichelen. Zij was zelfs naar haar dorp gereisden bij hare terugkomst had zij het geld laten zien. En nogmaals scheen de volle maan op de stratendie met eene dunne sneeuwlaag waren bedekt, en nogmaals stapte zij met Ulrich uit den schouw burg huiswaarts, maar ditmaal arm in armen van Mina Peters was geen sprake meer. (Wordt vervolgd.) dieper nog iets hards. Bijkans zonder te weten wat zij deed, had zij er de hand naar uitgestoken het was de stevige kaft van een boekje er de vingers omheen geklemd en het spaarbankboekje te voorschijn gehaald. Door niemand opgemerkthad zij het haastig in den zak geborgen. Wederom zag zij zichzelve, na eenen slapeloos doorgebrachten nacht, van den weg naar de markt afwijken en naar de spaarbank spoeden, daar de som in ont vangst nemen en zonder bleeken of blo zen teeken„Augusta Rademacher." Het neerschrijven van den naam had haar toch moeite gekost! Als na het verrich ten van eenen zwaren arbeid had zij zich het voorhoofd moeten afwisschen. „Het schrijven schijnt uw vak niet juist te zijn, juffertje", liad de beambte goed hartig glimlachend gezegd. Zij echter had hem verschrikt aangezien, en was vuurrood geworden. Neen, déze manier van schrijven ten minste niet! En nu zag zij zich in de stilte van den nacht op haar kamertje zitten en bij het schijnsel van de petroleumlamp de negen bankbriefjes in de binnenzijde van haar lijfje naaien. Het ging gemakkelijk ge noeg, ze waren zoo dun en lenig. On mogelijk er iets van te zien! Thans kon zij gerust zijn. Weder klonk haar de stem van haren

Volksblad | 1890 | | pagina 4