C. J. Smit, Voorhanden DE LESSEN Prinsessefeest, UIT DEN VREEMDE. Sedert Woensdag schijnt de toestand in de Borinage er niet op verbeterd. Uit de uit den aard der zaak wel eeuigszins tegenstrijdige althans verwarde berich ten schijnt toch te moeten worden afgeleid, dat de leiders der beweging hun overwicht over hunne makkers hebben verloren die voorstellen tot verzoeningdoor de eersten aannemelijk geachtin hunne meetings van Woensdag avond verworpen en tot volharden besloten zouden hebben. En als gevolg daarvan openbaart er zich zekere tuchteloosheid onder de werkstakerszich uitende door grooter luidruchtigheid en ruwheid en door pogingen om hier en daar nog arbeidende mijn werkers tot aansluiting bij de werkstakers te nopen juister misschien nog te dwingen. Aan de mijn Sou- wartan te Dour kwam de gendarmerie tusschenbeide en belette het plegen van geweldaan de mijn Grand- Hornu onder de gemeente Wasmes, evenwel slaagden de werkstakers er in, de arbeiders tot hnune zijde over te halen. Daardoor was dan ook het aantal werk stakers met een duizendtal vermeerderd en telde om streeks 16,800. Op bevel van den minister van marine in Frankrijk zullen er proeven genomen worden met een pas uit gevonden toestel om aanvaringen op zee zooveel mogelijk te voorkomeu. Aan den toesteldie van voren aan het schip wordt aangebrachtzjjn twee telephonen ver bonden. Door eene bijzondere inrichting kan de dienst doende officier door deze telephonen aan de ooren te houdentot op grooten afstand de aanwezigheid van een schip waarnemen niet alleen, maar ook constateeren, van welke zijde het gevaar dreigt. KERKELIJKE /AKEN EN ONDERWIJS. Bij de gehouden examens zijn tot de H. B. S. alhier als leerlingen toegelaten Tot de 4e kl. F. H. Ramondt. Tot de 2e kl. J. G. Hoekman. Tot de ie kl. J. P. Persant Snoep, D. H. C. Ittmann, L. la Porte, W. F. Sturm, J. M. De jonge en voorwaardelijk: J. E. Mulock Houwer en G. J. Bode. Tot de voorbereidingsklasse: J. Massee, J. \V.Roskes,J.F. Pennings, P. Quist en A. W. Huyse. ALLERLEI. Er kan niet genoeg op gewezen wordendat de koffie, die voor velen als drank onontbeerlijk is, nog andere, gewichtiger eigenschappen bezit dan aange- Daam op te wekken. In het warme jaargetijde is koffie het beste middeldat men tot zuivering van de lucht in eene ziekenkamer kan aanwendeneen middel, dat bovendien nog dit voordeel heeft, dat het geen onaangename lucht verspreidt, zooals bij voorbeeld chloor of carbol. De gebrande en gemalen koffie heeft eene oplossende uitwerking op dierlijke en plantaardige uitdampingen en maakt ze daardoor onschadelijk. De Fransche geneesheer Barbier maakt melding van de heilzame uitwerking van koffie bij narcotische bedwelming door tabak. Ieder rooker weet hoe spoedig narcotische slaperigheid door een kopje koffie overgaat. In boelkelders waar vleesch en visch bewaard wordt, is niet zelden eene leelijbe lucht. Daar ia ook geen beter middel tegen dan ge malen koffie. Als men wildbraad met gemalen koffie bestrooit, kan men het verscheidene dagen versch houden. Mannen warmer dan vrouwen. De laatste nasporingen, daaromtrent ingesteld, hebben uitgemaakt, dat de man meer warmte bezit dan de vrouw. Gemiddeld staat de temperatuur van het mannelijk tot die van het vrouwelijk geslacht als 10.58 tot 10.13. De uitkomst van eenige zorg vuldig genomen proeven was, dat de temperatuur der mannen van 30 tot 3074, die der vrouwen van 291/, tot 29s/t graad Reaumur afwisselde. Een onder zoek van andere levende schepselen toonde eveneens voor het mannelijk geslacht eene hoogere temperatuur aan dan voor het vrouwelijke. Bij zes verschillende vogels vond men du temperatuur van 333/s Reaumur- graden hij de mannetjesvan 331/6 bij de wijfjes. Het groote vraagstuk van zuiver drinkwater is aan de orde van den dag. Het kan daarom voor velen aangenaam zijn te weten.dat men zich voor weinige stuivers zelf een drinkwaterfilter kan maken dat aan alle strenge eischen der gezondheidsleer voldoet. Neem daartoe eene nieuwe goudsche pijp met zoo groot mogelijben kopstop een vlokje watten onder in en vul verder deu kop met kleine stukjes en poe der van houtskool (van licht hout). Slnit daarna den kop volkomen met een schijfje mooie zachte kurk. Bevestig daarna aan 't eind van den pijpensteel een caoutchouc-buis. Is deze niet lang genoeg, dan kan men ze desnoods weer verlengen met een pijpensteel. Het filter is dan gereed. Men zet de met kool gevulde pijp in een vat met het te filtreeren waterterwijl de caoutchouc-buis met verlengstuk over den rand heen hangt. Om het toestel voor de eerste maal in werking te brengen moet eenige oogenblikkeu aau de vrijhan- gende buis gezogen worden, totdat de eerste drnppels water verschijnen; van nu aan werkt de hevelfilter door zoolang het ondereinde van de buis lager hangt dan de oppervlakte van 't water in het vat. Hoe langer de afhangende bnis isdes te sneller druppelt de gefiltreerde water te voorschijn. Knijpt men het caoutchouc-buisje dichtb. v. met een knijpertje van hout of metaaldraaddan hondt het op, om dadelijk weer te beginnen als hetknij- pertje er wordt afgenomen. Is een pijp niet voldoende, dan kan men er meer dere tot een filter vereenigen. Hoe de Amerikaanscbe CroesusJohn Jacob Astor, die 20 millioen dollars naliet, over geldzaken dacht, weet een ooggetuige te verklaren, als volgt: „Ik kwam bij Mijnheer Astor", zegt hij„om over eene zaak te spreken, waarvoor eene geldbelegging van 100,000 dollars van zijn kant noodig was. Terwijl hij naar het plan luisterde, kroop hij over den grond al tastende naar iets, dat hij scheen te hebben laten vallen. Toen ik had uitgesproken, zeide hij dadelijk: „Goed, ga maar met de zaak voort; ik zal het geld leveren." Op dat oogenblik kwau. er een man bin nen, om hem te vertellen, dat een van zijne gebou wen was afgebrand. „Zoo iets gebeurt bijna dagelijks", zeide hij met de grootste onverschilligheid en hij bleef nog maar altijd op het tapijt zoeken. Eindelijk vroeg ik hem, wat hij had laten vallen. „Wel"zeide hij, opziende met een gezicht als een bedroefde kleine jongen„ik heb zooeven een dubbeltje laten vallen en dat kan ik maar niet terugvinden. Als iemands gebouwen afbranden, zijn zij weg, dat kan hij niet helpen en daar kan bij niets tegen doen. Maar 't is iemand niet te vergevenals hij tien cents weggooit, omdat hij de moeite niet wil nemen er naar te zoeken." ADVERTENTIES. eene ruime sorteering Prima Schoenen Laarzen voor den Boerenstand. Alsmede alle HEEREN- en DAMESWERK tot lage prijzen. Ganzepoortstraat Goes. aan de Gemeentescholen A. B. C. en D zullen om de viering van het in plaats van Donderdag den 4 op Vrijdag- den 5 September hervat worden.

Volksblad | 1890 | | pagina 4