No. 67. Woensdag 20 Augustus 1890. 13e Jaargang. Dit blad verschijnt ieder*;» Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIE vóór Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstsanvragen wordeagepJaat»ttegen6 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters cn Afbeeld, naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- ,maal berekend, uitgezonderd Dienstaan vragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig Cent. IV' n E R f A N I). Goes. Door den gemeenteraad werd in zijne zitting van Zaterdag benoemd tot leeraar ie het Duitseh aan de H. B. S.. in plaat3 van den beer J. G. Talen, wieu als zoodanig eervol ontslag is verleendde beer J. Goemans, te Amsterdam. Heerenveen. De Zondag alhier gehouden groote meeting voor Algemeen kies- en stemrecht werd be gunstigd door prachtig zomerweder. Extra-treinen uit Amsterdam en Leeuwarden voer den ongeveer 4000 bezoekers aanelf stoombooten deden uit alle deelen van Friesland de leden der volkspartij samenstroomen en extra-trammen reden den geheelen dag en vervoerden honderden personen. Het feest-terrein bood een prachtig schouwspel aan. De banieren en vaandels 63 in getal ver sierden de tribune. De redevoeringen door de verschillende sprekers gehoudenhadden allen tot onderwerp verkrijging van algemeen kies- en stemrecht en bet propaganda maken voor de aanstaande verkiezingen. De redevoe ring van mej. Drucker, die de rechten der vrouw verdedigdelokte debat uit. Een fnufarecorps uit Amsterdam en verschillende zanggezelschappen lieten zich in de pauze hooren. Ruim elf duizend toegangskaarten werden uitge geven. Elf telegrammen houdende betuiging van instem ming, werden van verschillende sociaal-democrati sche vereenigingeu ontvangen. Voor de werkstaking te de Bildt werd gecollec teerd en de afschaffings-vereeniging uit Leeuwarden maakte propaganda door de verspreiding van vlug schriften. De politie was slechts in zeer klein aantal aan wezig, en de meeting liep dan ook in volmaakte orde af. Om 10 uren 's avonds kon men niet meer bemerken dat er ruim 11000 vreemdelingen op bet terrein waren geweest. UIT REN VREEMDE. Te Bialistok (Rusland), betrapte zekere dr. Granows- ky een jodenjongentje van 13 jaar op het snoepen van aardbeziën in zijn tuin. Hij verraste hemsleepte hem in huis, kleedde hem naakt uit, geeselde hem met een bos brandnetels, sneed hem eeu stuk vleescb ter grootte van de hand uit den rug, schreef met kelsehen steen het woord „dief" in bet Russisch Duitseh en Hebreeuwsch op zijn gezichtteekende hem op dezelfde wijze een kruis op den neus en snor ren op de lip en liet hem daarop gaan. De moeder onstelde zóo op het gezicht van haar misvormd kind dat zij naar het hospitaal moest worden gebracht. De jongen is door aangezichtsroos aangetast en men vreesde voor zijn leven. De beminnelijke dokter wordt gerechtelijk vervolgd. De strijd tegen den sterken drank wordt vooral in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika met goed gevolg gevoerd. Enkele voorbeelden mogen dit be wijzen. In den staat Connecticut is de verkoop van ster ken drank reeds in 85 steden verboden. In het landverhuizers-station te New-York wordt op bevel van den minister van financiën geen sterke drank meer geschonken. Een herbergier te Mattoon (Illinois) werd veroor deeld tot eeue schadeloosstelling van 1000 dollars, omdat een der stamgastenna bij hem te veel ge dronken te hebben zich buiten te slapen had gelegd en aan de gevolgen daarvan overleden was. De gouverneur van Iowa deelde onlangs in een officieel verslag mede, dat de verbodsbepalingen het gebruik van sterken drank tot op 1/20 van den vroegeren omvang hadden teruggebracht. Talrijke stokerpen hebben plaats gemaakt voor meelfabrieken. De voorzitter der geneeskundige faculteit te Toronto (Canada) verklaarde onlangs in eene openbare verga dering, dat 60 pCt. der studenten in de medicijnen zich volkomen van geestrijke dranken onthielden. FEUILLETON. 15) DE BEN ER A AL, door Balduin Gr oil er. „Laten wij omkeerenwas het eenige wat Marianne kon uitbrengen. Een paar schredenen zij waren bui ten het bereik der vroolijke kinderschaar. „Ziet gij, Marianne,'' begon de gene raal weer, wien in zijne opgewondenheid de woorden gemakkelijker van de lippen vloeiden, „het spijt mij zoo, dat ik u werkelijk, tegen mijnen wil van mij heb vervreemd. Ik wil nu nog zwij gen van het onuitsprekelijke geluk, dat ik wellicht zou hebben genoten; ik denk slechts aan mijn kind, dat ook zulk een zwaar verlies lijdt, als gij niet meer de zelfde voor ons blijft.'' Marianne zweeg. De generaal zuchtte diep en vervolgde toen: „Ik zelf lijd het meest onder mijne zwakheid, die u onvergeeflijk schijnt en onder mijne dwaasheid. Ik voel mij nu ellendig. Gisteren was ik nog gelukkig en tevredenen vandaag is het mij, alsof ik een geheel ander man ben. Ik heb een gevoel, alsof ik alles, alles verloren had. Als ik mij slechts had kunnen be dwingen dan hadden wij nog lang goede vrienden kunnen blijven. Nu is alles voorbij; doch ik klaag niet, het is ook maar beter zoo. Wij weten nu wat wij aan elkander hebbenen het is beter dat wij elkaar niet meer ontmoeten. Ik had vergeten, dat ik er niet meer op mag rekenen, de liefde van een jong meisje te winnen. Ik behoor al tot de oude garde. Helaas, mijn tijd is voorbij." Marianne zag in hare verlegenheid hem met eenen smeekenden blik aan, en kon slechts met moeite en weifelend deze woorden uitbrengen: „Nu niet, generaal! later, eenen anderen keer! wat ik u bidden mag, nu niet!" „Laat mij uitspreken, Marianne; keer u niet van mij at. Die kinderen hebben tijd genoeg. Wie weet, wanneer en of ik wel ooit weer gelegenheid zal hebben zoo met u te spreken. Als ge u niet over ons ontfermen wilt, ben ik zonder thuis, dan trek ik met mijn kind elders heen." „Waarom wilt gij dat doen?" vroeg Marianne met verschrikt gelaat. „Waarom? Omdat uwe nabijheid voor mij de grootste smart of het hoogste geluk beteekent. Ook wanneer ik ver van u verwijdeid ben, zal ik mij diep ongelukkig voelen; doch indien ik ver oordeeld was hier in uwe nabijheid te loven zonder dat ge mij liet hadt, zou ik het besterven. Marianneik ben geen jongeling meer en weet mijne woorden niet mooi te kiezen, zoodat ze het hart van een jong meisje bekoren; maar, Marianne, geloof het woord van een eerlijk man: ik heb u onuitsprekelijk lief, en daarom ook ben ik zoo onuit sprekelijk ongelukkig.'' Marianne kon zich niet langer bedwin gen. Zij sloeg de handen voor haar ge laat en begon bitter te schreien. Toen de generaal dit zag, werd hij wanhopig en wist hij geenen raad. In zijn geheele leven had hij nog nooit eene vrouw doen schreienja misschien er zelfs nooit eene zien schreien. Tranen storten leek hem dus iets allerverschrikkelijkst. „Maar in 'shemels naam, juffrouw, ga nu toch niet schreienWaarmee heb ik u beleedigd? Ik zal alles goedmaken, ik zal alles doen, wat gij wilt maar gij moogt niet schreien. Heb ik dan iets ge zegd of gedaan, dat slecht was? Wat wilt gij, dat ik doen zal? Moet ik niet heengaan? Nu, ik zal niet heengaan. Moet ik mij niet ongelukkig voelen? Ik zal mij nietmaar och, lieve God, ik kan niet anders! Neen, neen, ik zal mij niet ongelukkig voelenik beloof het u maar schrei dan niet!" Al deze troostredenen hielpen hoege naamd niet integendeel, de tranen

Volksblad | 1890 | | pagina 1