daaraan kon voldoen anders stond zij aan veler spot zucht bloot. Verder had zij de erkenning noodig van de leden van het gild, waar zij zich had ingedrongen. En dat liet nog al .eens wat te weoschen over. De nieuwe mevrouw moest dan maar niet zoo teergevoe lig zijnom in alles eene beleediging te zienals zij maar wat toegaf, dan ging het nieuwtje er al gauw af en we weten het de menschen raken aan alles gewoon. Eindelijk en dit was erger, omdat het van meer blijvenden aard was gaf zij aanstoot aan haar, met wie zij altijd gelijk stond en boven wie zij zich nn wilde verheffen. Onder deze waren er tochdie evenveel of meer rechten konden doen gelden op verhooging van titel, maar dit nalieten öf omdat zij het minder passend vonden öf omdat zij er in een ander opzicht nadeel van ducht ten, öf omdat zij geen stoutmoedigheid genoeg be zaten. Deze jnffrouwen konden cnaar niet verdragendat die andereu zich voornamer achtten. Gewoonlijk maakten zij allerlei vergelijkingen en dan kon men dikwijle hooren„kijk die, die laat zich ook al me vrouw noemen, maar en dan volgden eene menigte op-en aanmerkingen, die wij hier maar zul len achterwege latenomdat er leelijke dingen in voorkomen. Terwijl de eene mensch de ijdelheid van den ander laakt, geeft hij dikwijls de meest doorslaande bewij zen dat hij zelf geen klein beetje met die ondeugd is behept. Ondergeschikten, winkeliers, e. a., die er voor zich voordeel in zochten, waren natuurlijk zeer gul in het toekennen van den hoogsten titel:'t is ook be ter iemand te hoog getituleerd dan te laag, boven dien zijn velen wel eeuigszins gevoelig voor vleierij. Sommigen bracht het wel eens in moeilijkheid, als zij eene dame ontmoettenhoe zij haar moesten aan spreken. Als zij dan het mevrouw wat hoog vonden en niet best juffrouw durfden zeggenmompelden zij maar een woord, waarvan alleen de tweede letter greep vrouw kon verstaan wordenmaar dezulken achtte men algemeen onbeleefd. Eigenlijk beteekende de heele kwestie niet heel veel, alleen was zij eene bron van jalouzie en verwijde ring tusscheu velen. Hoe het verder gegaan is, weten wij niet; wij geloovendat de oplossing hier in gevonden isdat aan allen denzelfden en wel den hoogsten titel is toegekend: 'tis dan ook maar een naam en die doet niet veel ter zake. Wij spraken daar van eene oplossing; maar of die eigenlijk wel te vinden iszal de vraag zijn. Als de eene bron, waaruit de ijdelheid voortspruit, ver stopt raakt, dan opent zich daarnaast weer eene andere. AI E D E R Ij .4 Al 1) Goes. Het comité van volksvermaken heeft Dins dagavond het programma voor het Prinsessefeest opgemaakt a. Bedeeling van de armen b. Kinderfeest; c. Orgelconcert in de Groote Kerk d. Volksconcert. Daar de behoefte op dit oogenblik niet zeer groot is, is eene som gelds afgezonderd om daarvan later eene bedeeling te houden. Het kinderfeest zal bestaan in een' optocht van alle schoolkinderen in deze gemeente. De onderwij zers en onderwijzeressen hebben hunne medewerking toegezegd: De muziekgezelschappen „Euphonia" en „Hosanna" zullen aan den optocht deelnemen. Maan dag 1 Sept. des morgens te tien uren verzamelen zich allen in de wandelkerk waar ook den kinderen eenige versuapering en als 't mogelijk is eene herinnering aan het feest zal worden aangeboden. Het orgelconcert zal gegeven worden op dien dag tnsschen twee en vier uren en is voor iedereen toe gankelijk. Het volksconcert is, omdat wegens de•kermisdrukte de Maandag er zich niet toe leentuitgesteld tot den daaropvolgenden Donderdag. Later zal worden bepaaldof het zal gegeven worden in de tent op de markt, dan wel op een verlicht schip in de haven kom aan de kade. Goes. De gymuasliekvereeuigingSparta" gaf Donderdagavond in „de Prins van Oranje" hare eerste opvoering, die in allen deele als welgeslaagd mag worden beschouwd. Het in grooten getale opgekomen publiek gaf door hartelijke toejuichingen van zijne tevredenheid blijk. Voor de op Zondag 17 Aug. a. s. bij Heerenveen op het land van „burger" Pier H. de Vries, te hou den groote verg. ten gunste van algemeen kies- en stemrecht, en met het oog op de aanst. verkiezingen voor de Tweede Kamer, komen uit tal van plaatsen van Friesland en ook vao bniten de provincie dag op dag bij het comité berichten van deelneming in. UIT I) E AI VREE M I) E. Volgens de Niederrlieinisehe Volkszeitung en andere plaatselijke bladen is te Crefeld het vreeselijk ongeluk, dat zooveel menschenlevens kostte, aldus geschied: Zondagmiddag brak een hevig onweer over de stad uit. Om drie uren begon het te onweeren en eerst om vijf nren trok de bui af. Een half nur later kwam echter weer eerie nieuwe bui opzetten. Om halfzeven barstte dit nieuwe onweer los, dat gepaard ging met zoo hevige regens dat men aan eene wolkbreuk dacht. Vooral in het zuiden der stad veroorzaakte dit water grooten last. De riolen konden deze groote watermassa zoo snel niet afvoerenen bovendien ontstonden op vele plaatsen opstoppingen. Kortom, de straten stonden spoedig wel een voet hooger on der water, zoodat het alle kelders vulde. Tijdens deze bui stortte in de Gerberstrasse plotseling een huis in dat werd bewoond door 10 gezinnen be staande uit 22 volwassen personen en 26 kinderen. De voorgevel stortte voorover op de straat en sleurdo alle verdiepingen mede. De achtergevel bleef met een stnk der verdieping staan. Een geweldige stofwolk rees op, en verspreidde zich over degeheele wijk. Uit verschillende kanteu van den puinhoop hoorde men om hulp roepen. Terstond werd van de voorzijde en van een der zijkanten het reddingswerk begonnen. In een aangrenzend huis werd de brand muur doorgebroken en door deze opening trachtte men onder den puinhoop te komen. Dit gelukte, zoodat langs dezen weg vele personen nog levend te voorschijn konden gebracht worden. Intusschen werden ook vele lijken gevonden. Om half tien bereikte men een vrouw die om hulp riep. Men kon haar de hand geven maar ze kou niet ge red worden, omdat zij, juist toen men haar had be reikt, door een nieuwen neervallende puinhoop werd bedolven. Het reddingswerk was zeer moeilijk voor eerst wegens de duisternis, en verder wegens het overhangende houtwerk en de balken, terwijl ook de achtergevel dreigde in te storten en er geene moge lijkheid bestond dezen naar de andere zijde om te halen. Daarbij kwam nog dat de kelders der aan grenzende huizen allen onder water stonden. Te ge lijk met het opruimen der pninhoopen moesten ook de kelders worden leeggepompt, en dit ging niet ge makkelijk omdat er steeds meer water bijkwam. Vermoedelijk is het riool door den grooten drang van het water bezweken, en zijn de fondamenten door het water ondermijnd. Om halfacht begon de puinhoop aan de noordkant te branden vermoedelijk door het omvallen van de kachel. Van een gezin zijn allen omgekomen. Een jongen, de eenig ovorgebleveuo, werd nog levend opgedolven maar stierf den volgenden dag in een ziekenhuis. Een echtpaar verloor alle vier kinderen. De man stond juist op den hoek der 6traat, toen liet huis instortte. De vrouw was thuis en bracht juist de kinderen naar bed. Toon zjj een gekraak hoorde, vloog zij naar het venster. Terstond werd do vrouw bedolven onder planken en puin maar nadat zij een half uur in dezen toestand had doorgebrachtword zij gered. De kinderen waren echter allen overleden. (Ilbld.)

Volksblad | 1890 | | pagina 4