TQÏi^i B JOn: No. 63. Woensdag 6 Augustus 1890. 13e Jaargang. Dit blad verschijnt tedereu Woensdag en Zaterdag, Da prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTEDTl EE vóoi Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nar te bezorgen bij den uitgever J. A, ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. iJiensiaanvragen wordciigeplaatst tegen cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs Blechts twee maal berekend, uitgezonderd Dien staanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cent. NEDERLAND. Goes. De algem. verg. van de vereeniging „Volks vermaken" werd Zaterdag-avond in bet koffiehuis „de Vriendschap" gehouden. 17 leden waren tegen woordig. De voorzitter, de Heer Jonquièrebracht het volgende verslag uit: M. II. Ingevolge art. 12 van ons reglement is de voorzitter van Volksvermaken verplicht 0111 jaarlijks in eene in de maand Mei te houden algemeene vergadering verslag uit te brengen. Die termijn is wederom verre overschreden en aan niemand anders dan aan mij de schuld. Mijne ambtsbezigheden maken het mij, vooral in de maanden Mei en Juni, zoo druk, dat ik mij in dien tijd daaraan uitsluitend te wijden heb. Ik vraag u echter gaarne verschooning voor die vertraging en vertrouw in dezen op uwe welwillendheid. Dat telken jare verslag uitbrengen M. H. is niet altijd even aangenaam en verre van bemoedigend, wanneer men steeds beginnen moet met te wijzen op een achteruitgang in het aantal leden; en hoewel we blijven bestaan en ons telkens, wanneer we feesten organiseeren mogen verheugen in vol doenden geldelijken steun der ingezetenenzoo dikwijls als ik de boeken ter hand neem, vraag ik mij zeiven at, van waar die vermindering van leden tochde contributie is zoo gering, dat nagenoeg ieder lid konde zijn en wanneer ieder dat was, hoeveel te gemakkelijker zoude dat voor ons zijn; we behoefden dan niet telkens met lijsten te komen en we zouden toch beter en geregelder leesten kunnen organiseeren. Daarom M. H. bij den aanvang van mijn verslag wek ik u op omieder in zijn kringpogingen te doen tot vermeer dering van het aantal leden. Moest ik u het vorige jaar wijzen op eene vermindering van 20 leden het aantal bedroeg toen 358 nu tellen weer slechts 297, dus een allertreurigst verschijnsel. Ook in het aanvullen van het aantal bestuursleden tot 12 waren we niet gelukkigwant werden in de algem. vergade ring van Juli 1889 de heeren Keurschot en F. O. C. den Hol lander tot bestuursleden benoemd, beiden meenden voor die betrekking te moeten bedanken. In de algem. verg. van November 1889 werden de Heeren Baljé en Sandijck benoemd we waren zoo gelukkig den eerste weder te zien toetreden; helaas de heer Sandijck bedankte weder. Behalve de vacatures, ontstaan door het overlijden van den Heer V. d. Poll en de periodieke aftreding van de Hee ren Breetvelt en S.J.J. de Jonge Mulock Houwer hebben we dus nog steeds de vacature Bos, zoodat we u zullen verzoe ken 4 bestuursleden te kiezen, waarvoor de aanbevelingen door de op de tafels liggende briefjes bekend zijn. Op finantieel gebied hebben we een zeer moeilijk jaar te doorworstelen gehad, immers we moesten aanvangen met een nadeelig saldo van f 119,05. Dank zij de onderlinge sa menwerking van het comité om alles in het werk te stellen om weder gunstiger toestand in het leven te roepen, maar dank zij ook het zuinig beheer van onzen penningmeester, die, zooals bekend is, het motto zuinigheid steeds in zijn schild voert, zal het u straks uit de rekening blijken, dat we sluiten met een nadeelig slot van f46,12. In aanmerking genomen, dat we de verplichte aflossing van f 30,in de leening muziektent hebben gedaan, zijn we dus ongeveer f 100,vooruitgegaan. Wat de door Volksvermaken georganiseerde feesten betreft M. H. het is u bekend, dat we, dank zij de medewerking van „E^f)honia,' en den geldelijken steun der ingezetenen het 4ojarig jubileum van 2. M. op waardige wijze hebben kunnen herdenken. Het prachtige weder en de goede stem ming der ingezetenen, die bijna nimmer uitblijft, wanneer het een Oranjefeest geldt, werkten mede en ik meen te mogen getuigen, dat Goes dien dag flink heeft feestgevierd. Ook het traditioneele St.-Nicolaasfeest werd op de gewone wijze en in goede stemming gevierd; we betreuren het, dat onze finanticn niet toelieten om daaraan, evenals een paar jaar geleden, ook een feest voor het volk te verbinden. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, waarmede te kam pen was, heeft Volksvermaken dus weder een zomer- en een winterfeest gevierd en wanneer onze leden er zoo over den ken als de leden van het bestuur, dan mogen we den moed niet verliezen, maar moeten wij trachten het eenmaal aange wezen doel te bereikenaangewezen door den naamdien de vereeniging draagt. Nederland cn Oranje staan weer voor een feestdag en wel den ioen geboortedag van de eenige overgebleven telg van onzen vorst. In elk gezin is er feest, wanneer een der kinderen een kroonjaar viert. Hoe groot moet de sympathie niet zijn in dat groote gezin, Nederland, wanneer zij, op wie alleroogenge vestigd zijn, haar kroonjaar viert. Overal in den lande hoort men dan ook van a. s. feeste lijkheden, en mag dan Goes achterblijven. Wij hebben ge meend van neen, M. H. Zooals u bekend is, hebben we reeds het initiatief geno men. Wij zijn bezig om een beroep op de ingezetenen te doen, en de sympathie, die we tot nu toe mogen ondervin den, doet ons verwachten, dat Goes op behoorlijke wijze zal kunnen mede doen. Moge de uitslag in allen deele gunstig zijnen een steentje aanbrengen tot dat groote gebouw van onderlinge verdraag zaamheid en eensgezindheid, dat zoo noodig is voor ons dierbaar Vaderland en het Huis van Oranje. De rekening sloot in ontvangst met f322,65 in uitgaaf met f368,77 dus met een nadeelig slot van f 46,12. Die rekening werd nagezien en in orde bevonden door de HH. Hartman en V. d. Weerfc en op hun voorstel goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester dhr. Pelle. Als bestuursleden werden herkozen de HH A. K. Breetvelt en S. J. J. de Jonge Mulock Houwer en gekozen deHH. J. C. H. Hollmann en C. J. de Wijs, die de benoeming hebben aangenomen. Uitgeloot werden drie aandeelen in de muziektent en wel de nos. 5, 35, 46. De Heer Van Dellen vroeg nog nadere inlichtin gen aangaande het aanst. Prinsessefeest. De voorz. kon daarop geen bepaald antwoord gevendaar alles van den steun der burgerij afhangt. Het bljjkt even wel, dat er wel belangstelling bestaat. Daarop sloot de voorz. de vergadering. Op verzoek van de inspeetenrs en adjunct-inspec teurs voor het Geneeskundig Staatstoezicht worden in de Staatscourant van 2 dezer ter algemeene keunis gebracht de volgende, in hunne vergadering vastge stelde Raadgevingen ter voorkoming van besmetting door longtering. Van elke tien personen die in Nederland overlij den, sterft één aan longtering. Ook in andere landen dan het onze is de sterfte aan tering zeer grooten het is zeer natuurljjkdat men overal naar middelen heeft gezocht om de tering zoo al niet te genezenwaar zij reeds bestaatdan toch haar ontstaan te voorkomen. In de laatst verloopen jaren nu is het meer en meer duidelijk gewordendat de tering onder de besmettelijke ziekten moet worden gerangschikt. Het is juist de erkenning van den besmettelijken aard der teringwelke leidt tot voorkoming. Men moet zich voor de besmetting in acht nemen. Hoe dit op het tegenwoordige standpunt der wetenschap het best kan geschiedenwenschen wjj met korte woorden mede te deelen. 1°. Lijders aan longtering moeten hunne sputa niet op den vloer uitspuwen en zoo min mogelijk in aak doeken opvangen. Die sputa moeten worden opge vangen in overdekte spuwpotjes of ktvispeldoors, waarin eenig carbolzuurwater vervat is, tot afwering der vliegen, die, op de sputa azende, de daarin vervattende smetstof kannen overbrengen. 2°. De zakdoeken der lijders, onverschillig of zjj al dan niet aan huis en bed gebonden zi]n, moeten zeer dikwjjls voor schoone worden verwisseld. De gebruikte moeten worden gedaan in een pot

Volksblad | 1890 | | pagina 1