mee zij anderen behandelenbun den weg daartoe zon banen. Ongelukkig moeten wij tot deze groep ook een aantal jonge lieden rekenenjonge dames met al hare beschaving en ontwikkeling niet uitge zonderd, die tot dien leeftijd zijn gekomen, dat zij zich gaan verbeelden wel wat beleefdheden van een ander te mogen aanvaardenzonder die nog zelf terug te geven. Laten wij hen echter niet hard val len. Als zij later door de werkelijkheid wat ont nuchterd zijn,-zullen ze, hopen we, wel tot betere inzichten komen. Werkelijk onuitstaaubaar zijn zij, die klaarblijkelijk altijd den eersten groet van een ander wachten en dien dan met een genadig knikje of iets dergelijks beantwoorden, alsof zij zeggen wilden: wij zijn over u tevreden, want ge hebt ons gegeven, wat ons toe komt. 't Spreekt verder van zelf, dat we geene groote beleefdheid kunnen verwachten van menschen, die zoo goed als geene opvoeding hebben genoten. Waar zouden zij geleerd hebbenwat do welleveudheid eischt Eu toeh 't is of de betere natuur hier meer malen over de onbeschaafdheid zegepraalt: velen onder hen zijn zeer beleefd. Veelal zijn zij eerder geneigd te overdrijven dan die deugd over 't boofd te zien. Wel is waar moet men bun den vorm eenigszins vergeven zij hebben b. v. niet geleerd wat de netste manier is om iemand te laten passeeren op een smal pad of dat het beleefder is den hoed geheel af te te nemen dan aan te slaan op de wijze van een mi litair. Maar dat zijn immers kleinighedendie de goede bedoeling niet schaden? Over het groeten zouden wij nog heel wat kunnen schrijven. Zoo zou het wel eens aardig zijn na te |»aan, hoe diep de buiging is, die deze of gene win kelier maakt voor zijne beste klantenvoor de mindere en voor hen, aan wie hij in 't geheel niets verdient; maar dan komen we op het terrein waar de beleefd heid het eigenbelang de band reikt en dat willen we niet betreden. De beleefdheid doet zich echter ook voor onder andere vormen dan het wisselen van een'groet; maar daarover zullen wij het eene volgende maal wel eens hebben. KEDERLA ND. De netto-opbrengst der alhier gehouden col lecte voor den gewapenden dienst bedraagt f37,101/!: Eene niet alledaagsehe arrestatie had Maandag jl. te Haarlemmermeer plaats. Iemand met groot ver lof nit den militairen dienst te huis was nu weder voor eene maand opgeroepen waaraan hij niet wilde voldoen. „Als ze me hebben willen moeten ze me maar halen, maar gaan doe ik niet," zeideliij. En zij hebben hem ook gehaald. Tien zegge tien man waren er noodig hem te boeien en zoo beeft men hem naar Haarlem getransporteerdom voor den krijgs raad terecht te staan. Een brutale dief en een dapper vrouwtje. Even buiten het dorp Baarle Nassau aan den weg naar Chaam woont in eene herberg alleen de 7Gjarige wed. 6. Omstreeks middernacht van Dinsdag op Woensdag hoort deze plotseling een ongewoon gedruisch en ziet een man met het hoofd reeds door het bovenlicht van de deur zich naar binnen werken. Het kordaat oudje slaat twee handvegers op zijn hoofd aan stukken. Hij hondt eehter vol, schuift den grendel weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzenongeveer f 40 is zijne buit bene vens een horloge en haar gouden sieraden. Met ge weld ontrukt ze hem het horloge en het goud. Toen zij zich verwijderde, verbood hij haar onder doods bedreiging voor den morgen het huis te verlaten; inderdaad kwam hij na tien minuten terug om zich daarvan te overtuigen. Te 2 ure 's nachts is bet kor date vrouwtje uaar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen, deze heeft een streng onderzoek ingestelddoch heeft den dader nog niet kunnen achterhalen, die al drie dagen in de buurt had rondgezworven en de wijk naar België genomen heeft. Het (Jtrechtsch Dagblad houdt weder een warm plei dooi voor de beplanting met vrucht- en sierboomen van onze wegen pleinen straten en grachten. Wij ontleeuen aan het opstel het volgende: Wanneer autoriteiten of bijzondere vereenigingen en personen er toe besluiten die openbare wegen naar belang van den aard van den gronddoor des kundigen met een of meer soorten van vrnchtboomen te doen beplanten dan zal bet kun blijken dat zij daarmede eene nieuwe hoogst belangrijke bron van inkomsten hebben geopendwelke waarlijk niet te versmaden is. Er schijnt iuiusschen bij ons te lande nog immer bedenking te bestaan tegen het planten van vrucht- boomen op openbare wegenin weerwil van de gun stige finaucieele uitkomsten die daarmede in enkele streken van het naburige Dnitschland verkregen zijn. Dit is zoo waar dat het stedelijk armbestuur te Ype- ren (in België) op het voetspoor van enkele Duitsche steden zelfs de stadswandelingen met vruchtboomen heeft doen beplanten (wat wij intusscken uit schoon heidsgevoel niet zouden wenseben dat hier werd nagevolgd), waarvan de oogst jaarlijks bij openbare aanbesteding wordt verkocht. De Maasdijk van Heusden tot Woudrichem waar aan de dorpen Aalburg Wijk Veen AndelGiesen, en Rijswijk liggen prijkt met tal van milddragende vruchtboomen, en voor zooveel het U. D. bekend, is daar nog nooit een geval voorgekomen van eeDigs- zins noemenswaardige ontvreemding. Ook de maatschappij: „een nationaal belang", die toeh evenzeer langs wegen bouwtwelke op sommige punten gemakkelijk door bet publiek te bereiken zijn heeft zich over geen diefstal of beschadiging te be klagen. Trouwens wanneer de vrachten aan de hoo rnen tijdig worden verkocht (zooals zulks meestal ge schiedt) dan weten de koopersdie in den regel in de nabijheid wonen wel te zorgen dat hun eigen dom onverlet blijft. De beplanting van de pleinen straten en grachten onzer steden en dorpen (vooral van de buitenpleinen en toegangswegen onzer spoorwegstations) laat over het algemeen nog veel te wenschen overterwijl buitendien daarbij niet altijd met het overleg en de zorg wordt gehandeld welke noodig zijn niet alleen om den groei der hoornen te verzekeren en ziekten te voorkomen maar ook om den aanleg te doen strekken als een middel tot verfraaiing. Gemakshalve of uit onbekendheid worden overal ongeveer dezelfde soorten geplant: iepen en linden of linden en iepen. Dit veroorzaakt eeue eentonig heid welke vermeden moet worden wil men bij den aanleg van lanen bet publiek dat meer schoon heidsgevoel bezit dan sommigen meenendaarvoor winnen. In bet Westland ouder anderendat zich terecht zulk een gunstigen naam verwierfdoor de groote en navolgenswaardige zorgaan het kweeken van kostbare druiven soorten besteed, heeft men de be planting der wegen volslagen verwaarloosdzoodat een wandel- of rijtocht door die overigens zoo merk waardige landstreek, eene ware beproeving is voor het schoonheidsgevoel. Een wandeltocht van Amsterdam naar het Muider- slot levert hetzelfde onverkwikkelijk schouwspel op. En zoo zijn er nog tal van wegen vooral in onze noordelijke provinciën alsmede in Noord-Holland en Zeeland. HIT I» E ft VREEMD E. Volgens bet Spaunsche officieele blad zijn 14 dor pen door de cholera aangetast en aldaar 194 ziekte gevallen voorgekomen, waarvan 32 met doodelijken afloop. De koningin-regentes zal gedurende het heerschun der cholera te La Granja verblijf honden.

Volksblad | 1890 | | pagina 4