met eene gedrukte en door den commissaris des Ko- nings onderteekende kaart rondloopen, waaraan zij het recht danken om een wapen te drogen. Alsof die kaarten voor studentenfeesten bestemd zijn! Van dergelijke dingen heeft Keizer Karei zeker nooit ge droomd. In zijn tijd maakte men geene wettendie zoo den eersten den besten keerdat zij toegepast worden, tevens worden geparodieerd! UIT DEN VREEMDE. Te Carlsrühe is een Bond voor jongelieden opge richt, die zich schriftelijk ertoe verbinden om geene jonge dames te huwendie zich in het pianospel oefenen. Binnen den tijd van acht dagen heeft de Bond driehonderd aanhangers gevonden. Naar men verzekert, zal deze anti-piano-beweging zich weldra over het geheele groothertogdom Baden uitstrekken. De Londensehe Salvation Army (Reddingsleger) heeft een nienw corps opgericht, genaamd het „cavalerie corps". Dit corps, uit 70 man bestaande, zal op ve locipedes voorzien van tenten en kookbenoodigdheden het platteland rondtrekken. Prof. Geyer te Cincinnatide uitvinder van eene „verbeterde contrabas"heeft zich voor eene kunst reis door Europa ingescheept. Zooals men zich uit eene vroegere mededeeling herinneren zal, is de door Geyer uitgevonden basviool ll'/a roet hoog en S1/3 voet breed. Om dit instrument te kunnen bespelen moet de man gebruik maken van eene staande ladder, waarlangs hij onder de uitvoering onophoudelijk op en afklautert. Prof. Geyer is voornemens met zijn instrument, behalve Dnitsehland en Belgiëook Ne derland met een bezoek te vereeren. (Caec.) De eerste vrouwelijke burgemeester. De dertigjarige vronw van een burger der kleine stad Argonia in Kansas, die het tot den rang van burgemeester heeft gebracht, is mrs. Salter. Zij is eene brave huisvrouw en moeder. Zij is een ijverig lid van de vronwenvereeniging tegen het mis bruik maken van sterken drank. Vóór haar bekleedde haar vader, mr. Kinsey het ambt van burge meester, maar toen de nieuwe verkiezing moest plaats hebben, werden vijf candidaten genoemd en in plaats van een man werd mrs. Salter aanbevolen als burge meester. ïdeu lachte over de grapdie men als eene bespotting van de vrouwenbeweging opnam. Mrs. Salter's vriendinnen besloten daarom de vijanden met hun eigen wapen te bestrijden. Zij werkten voor de verkiezing door de zedelijke en verstandelijke ontwik- welijk samenzijn met het geliefde wezen deze groote vlakte doorwandeld, zich geheel in die grenzenloozeraadsel achtige, wazig glanzende verte met haar verloren had. Een klein eind verder echter deed eene kromming van den weg het tafereel volslagen veranderen. Daar vertoonden zich opeens vruchtboomen en lage wo ningen met roode daken en straks stapte ons paartje door eene breecle dorpsstraat heen naar eene kerk, wier zandsteenen schip door eene groep prach tige linden half verborgen werd. Eene diepe zondagsstilte lag er over het ge heel. Geen menschelijk wezen viel er te bespeuren; als éénig teeken van leven hier en daar slechts een rookwolkje bo ven een dak. Een sterke vliergeur steeg er op uit de tuinen, en het loover der noteboomen glinsterde ritselend in den zonneschijn. Zwijgend geleidde hem het meisje door die zonnige, eenzame straat. On willekeurig nam hij zijnen hoed af zóó heilig docht hem de zondagsvrede van dit oord en de nabijheid van zijn geluk. Naast de kerk stond de pastorievrien delijk wit, van eenen lommerrijken, bloesenirijken hof omgeven. Perzikboo- men en wingerd omvlochten langs den muur de lage vensters met hunne twij- keling van mrs. Salter te roemen, en wel met zoo goeden uitslag, dat drie vierden van alle stemmen zich op haar vereenigdeu. Mrs. Salter ontving het berichtterwijl zij aan de waschfcobbe stond en verklaarde zich bereid de be noeming aan te nemen, als men haar eerlijk helpen wilde om het belang van de stad te behartigen. Dit werd beloofd en mrs. Salter vervult hare betrekking met verstand en met waardigheid. De gemeente ia klein en de bestuurszaken laten der werkzame vrouw voldoenden tijdom alle kleederen voor zich en liare kinderen zelve te makenhaar man te verzorgen en de kinderen goed op te voeden. Eeu interviewer beschrijft haar als volgt: Mrs. Salter is slank van bouw, met donkergrijze oogen, gegolfd donkerblond haar. Zij is energiek en snel beslotenspreekt Engelsch zakelijk en met waar digheid. Zij is een voorbeeld van trouwe vervulling van veelzijdige zware plichten. Verleden week trouwde te Berlijn een jong paar, van 't welk de man in hooge mate door aanvallen van jaloezie scheen geplaagd te worden. Hij dreef difc zoover, dat hij zijne vrouw op den bruiloftsdag ver bood, met een zijner vrienden te dansen. De vrouw scheen dat verbod echter niet zoo ernstig op te ne men, tenminste, toen de man eenige oogenblikken afwezig was, aarzelde zij niet, met een vriend een dansje te wagen. Daar komt plotseling Othello bin nen en ziet Desdemona in de armen van zijn vriend. Hij vliegt naar haar toe, rukt haar los op eene wijze, die haar tegen den muur deed stortenwaarvan eene bezwijming het gevolg was. Zij werd opgenomen en naar bed gebracht, waar men er na veel moeite ia slaagde, haar weer bij te brengen. Weer tot bezin ning gekomenzwoer zijdat zij er nooit in zou toestemmen, bij haar man te gaan inwonen en echt scheiding zal aanvragen. Gauwer kan het al niet! KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bedankt voor Wissenkerlce door ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. Door wijlen den heer J. De Jager, in leven landbouwer te 's-Heerenhoekis de som van f iooo bemaakt aan de Chr. Geref. gemeente te Nieuwdorp. Aan de hoogeschool te Leiden slaagde dhr. C. de Witt Hamer, als doctor in de rechten. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is bevorderd van de ie tot de 2e klasse dhr. E. C. Koens te Goes. Het voorbereidend examen in de geneeskunde is te Leiden afgelegd door den heer M. Pleune Jr. ALLERLEI. Een bekend schrijver had eene scherp veroordeelende gen. En zie! die hof ontsloot zich voor het meisje. Zij opende een hekje, en ging den jongeling vóór langs het witte tuinpad, ging hem vóór in het koele huisportaal. Ook hier binnen dezelfde eenzame geheimzinnige, veelbelovende stilte, als daar buiten overal. Daar opende het meisje den mond tot spreken ,,Zij zijn allemaal in de kerk. Wij vieren namelijk Hemelvaartsdag heden", verklaarde zij op eenen kalmenonder richtenden toon, als sprak zij tot den schuldeloos onwetenden belijder van een wildvreemd geloof. Zij leidde hem langs eene openstaan de deur, die hem vergunde eenen blik te slaan in de huiskamer en terstond doorstroomde hem een gevoel van hui selijkheid, dat de zoetste uren zijner kindsheid voor hem herleven deed. Want juist zoo had het er in het achter kamertje van zijn vaderhuis uitgezien. Die oude lederen sofa met stijven rug, die hagelwitte gordijnen, die luid tik kende staande klok in den hoek, die zware eiken tafel, altoos bereid eene blijde kinderschaar te laten aanzitten zelfs die groote, vergulde kopergravure 11 aar Leonardi's Avondmaal - dit alles wenkte hem toe als een groetf uit zijnen eigenen kindertijd. Met eene huivering van ontroering en ontzag, schreed hij voorbij. Nu gingen zij naar buiten en betraden het ruime erf met zijne stallen en voor raadschuren. De paardenstal stond open. Twee flinke bruinen, glad van huid en forsch van schenkelplukten genoege- lijk aan hunne kribben. Heinz nam dit alles met welbehagen in oogenschouw. Een volmaakt Home risch tafereel! dacht hij. De koestal was ledig; doch uit de or delijkheid en properheiddie daar heerschten, kon men wel opmaken, wat prachtige runderen hem 's avonds zou den komen vullen. En wederom opende de dochter des predikants haren mond tot spreken. „Er is er op het oogenblik geene en kele te verkoopen", zeide zij „en een kalf verwachten wij eerst over eenige weken." Ook dit klonk Homerisch. Hoe ge zond hoe nuchter verstandig Thans opende zij een deurtje en deed eenen helderen loktoon hooren. Fluks kwam er een half dozijn allerliefste big getjes aangedarteld, en eene zwaarlij vige zeug kwam met logge schreden achteraan gedribbeld. IVordt vervolgd.)

Volksblad | 1890 | | pagina 4