UITPIKT, WED. B.FABERIJ DE JONGE, Ontvangen: Wed J. Risseeuw, Wemeldinge. Ps, 118 vers 9 was de op dit jaar zeer smar- telijke levenservaring van haren voorganger bijzonder toepas selijke voorzang, waarmede de talrijk opgekomen schare de namiddaggodsdienstoefening moest openen. Naar aanleiding van 1 Cor. 1 vs. 23a en 24# sprak ds. Van den Hamme eene boeiende feestrede uitwaarin hij de 25 doorloopen levens jaren schetste om met dankbaarheid op het heden te staren. Welsprekend was de jubilaris, waar hij zijne erkentelijkheid uitte voor de vele en groote blijken van gehechtheid jl. Woens dag ondervonden; aangrijpend, waar hij zijn zwaar verlies en zijne bittere zielesmait schetste; roerendwaar hij den band met de gemeente nauwer toehaalde. Menig hart was geroerd menig oog vochtig en welgemeend zeker de bede uit O ezang 91 vs. 5 door de gemeente hem staande toegezongen. Moge de waardige man nog lang voor Wemeldinge gespaard blijven! Kruiniugen. De gemeenteraad benoemde Zaterdag met algemeene stemmen tot hoofd der school te Hansweerd den heer J. E. Van der Slikke, onderwijzer te Bergen-op-Zoom. - De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school te Oud-Sabbinge luidt: P. v. d. Linde te Hoe- dekenskerke; A. Cevaal te RitthemW. Moelker te IJselstein; W. Struik te BredaA. M. Snijder te Wilhelminadorp. ALLERLEI. Tot genezing van brandwonden. Indien iemand zich in kokend water brandt, is er geen beter en eenvoudiger middel om zonder pyn eene spoedige genezing te bewerken, dan het gebrande lichaamsdeel direct en zoo lang mogelijk, 12 a 20 uren al naar de diepte der brandwonden, in koud water te baden. Wie bijv. met zijn voet in een vat kokend water treedt, neme /oo spoedig mogelijk een emmer koud water, om den voet daarin te houden. De bekende Groninger fabrikant Scbolten deelde eenige gevallen van spoedige genezing op die wijze mede, voorgevallen op zijne fabrieken. In geval niet onmiddellijk water bij de hand is, neme men, wat men het eerst ziet en dat vochtig en koud is, nl. melk, wijn, olie, aziju enz. Water evenwel is het eenvoudigst en goedkoopst. In het Fonder*s Journalte Philadelphia uitgege ven wordt een allereenvoudigst middel aan de hand gedaan om kippen en kippenhokken van ongedierte te bevrijden. Men heeft slechts de kippen te bespren kelen en de hokken te wasscben met water waarin aardappelen gekookt werden. Het Journal staat voor de deugdzaamheid van dit middeltje in. Het blijkt, dat men van de phonograaf, een der jongste uitvindingen onzer wondereeuw, reeds voor 240 jaren een vermoeden had. In een werk van Cvrano de Bergerac (1650) komt eene beschrijving voor van een werktuig, dat in hoofd zaak hetzelfde is als de phonograaf: ,,een doos, welke was als een boek, dat niet gelezen maar gehoord moest wordenmet een raderwerk, datin beweging gebrachtwoorden deed hooren als gesproken door een menschenstem." (Dat wonderboek werd de Bergerac ter hand gesteld door den genius, die hem op de maan rondleidde.) Louis Pauliat, die in ,,1' Intermédiaire des chercheurs et curieus" de aandacht vestigd op de bedoelde beschrij ving, herinnert er aan, dat ook het denkbeeld van luchtballons en valschermen, eerst in 1788 door de wetenschap erkend, in de werken van Bergerac ge vonden wordt, en dat die schrijver ook ergens ver kondigt, dat Mars vier satellieten heeft, welk feit thans eerst sinds vijftien jaren door de officieele weten schap is aangenomen. „Men wordt dus," zoo besluit hij, „als gedrongen te veronderstellendat ernaast de officieele weten schap van Cyrano's tijd (1620 tot 1655), nog eene andere wetenschap bestond, welker gegevens langen tijd verloren zijn gegaan en eerst in onze dagen te ruggevonden werden." ADVERTENTIEN. Ondertrouwd F. Q. C. DEN HOLLANDER en C. J. SANDIJCK. Goes, 13 Juni 1890. C 38, GOES. Eau de Cologne no. 4, Eau de Cologne merk: B0M006 en Gimborn, in halve flesschen en bij de maat, Boschviooltjes Luxe-fleschjes enz. zwart eu gekleurd Katoen; in strengen en bollen Dames-Handwerken enz. Groote Kade. 7 „aoabuüu tou lllOllk lil] in Zline Clroomp.ncp mnrrrpn. ppn .1 -- mv-A-Ajv. wait? ucuir wier aanblik hij in zijne droomerige morgen stemming had zitten hunkeren en naar hetwelk die heimelijke stem in zijn bin nenste hem aangespoord had te gaan zoeken. Haar gelaat straalde van gezond heid frischheid en helderheid; hare oogen keken eerlijk en eenvoudig de we- reld in kalm en onbevangen niet driest of schichtig; hare houding en bewegin- j^n, S^tuigden .van eene edele zelfstan digheid, die niet naar anderen omziet, maar zich sterk en behaaglijk voelt in zichzelve. En dit gaf aan haar wezen eene rustigheid, schier eene wijding, alsof het m haar gemoed voortdurend Zondag moest zijn. Zóó zat zijen blikte stilnadenkend voor zich heen. Heinz YVichrrds echter hield zijne oogen niet van haar al. Hij staarde haai* aan als in verrukking. Pauline Pauline de stille Pauline de stille Pauline Pauline Pauline J00. dreunde en neuriede het weder duidelijk in zijn oor-maar met eenen volleren en meer vertrouwelijken klank, dan tevoren. Het was hem, alsof die on- noozele tekst den hoogen zin en de me lodische bekoring had verkregen van een edel dichtstuk. Hij bemerkte intusschen ook aan deze muziekdat de trein zich heimelijk weder R. M. v. d. BOOGAARD, Korte Kerkstraat, Goes, beveelt zich aan tot het als nieuw wasschen van Zwarte per heele wijnflesch f 0,30 halve -0,15, Flesch 10 cent extra. J. A. Ross, Ganzepoortstraat C 201. een zachtkens stroomend meer van het helderste water zich over de schemerige vlakte uitgegoten had. Een waaszóó zachtclat de oogen het niet zagenmaar slechts de ziel het voelen konterwijl zij stil genietend eene zoete vroolijkheid er uit dronk. Van verre, heel van-.,verre door dit kristallijnen waas drongen golvende tonen eene mengeling van koeklokgebengel en kerkklokgedreungedempt in de gren- zenlooze ruimte wegstervend. Ja, men meende zelfs het gonzen der bijen en hommels over de klaver te hooren zóó luttel stoorde het rollen van dezen zonderlingen spoortrein het vredige sui zen der natuur. Kerktorens wenkten hier en ginds met gastvrijen groet over het vlakke land elkander toe. Aan den uiter sten rand van den gezichteinder blauw den donkere sp aire wonden. Het scheen niet, alsof zij den blik in het oneindige beperkten, maar veeleer of zij het oog, met nieuwe' tooverkracht gescherptlieten doordringen in schemerigekronkelende, geheimnisvolle woudpaclen vol hartsgeur en zonneoogjes en vogeltonen steeds verder en verdertot waar zich glanzend het uitzicht ontrolde in het open land des geluks Doch het geluk had alreeds eenen alles spande de hemel het reinediepe blauw van den meest wolkenloozen aller Meidagen. Heinz wendde z:jn oog verkwikt weder naar het frissche gelaat van het meisje en toen meende, hij dat hij steeds nog in de schoonheid van het zonnige land schap heenblikte, zóó gelijk bleef zich de aandoening zijner ziel. Alleen voelde hijhoe langer hij keekeenen al war nieren en warnieren adem van vertrou welijkheid - nu eens als eene zoete her innering uit de dagen zijner kindsheid dan weder als eene liefelijke belofte in de toekomst. Zoo was het hem eene voortdurende zaligheid haar aan te zien en aan te blikken, in afwachting van het gelukdat verder komen zou. En met onvermoeibaar geduld sukkelde de langzame wagentrein verder, slechts nu en dan aan eene eenzame halte stil houdendeot een goedig vermanend tin- gelingeling doende weergalmen over de stille velden. En evenzoo onvermoeid beschouwde de jongeling beurtelings het schoone stille landschap en het schoone stille meisje, dat thans hare heldere oogen gesloten had en in eene zoete dom meling het hoofdje liet achterover leunen. En gelijk de afstand, zoo scheen ook de tijd stil te staan, wijl niemand op hem acht sloeg, niemand zich er om be-

Volksblad | 1890 | | pagina 3