prettig aartje doorgebracht ia een draaimolen en een vélocipède-tent. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Yoorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Mei 1890. ONTVANGSTEN: Reservefondsf 6285,12 Storting aandeel - 12677.205 Terugbetaling op schuldvordering - 84495,61s Interesten daarvoor en ger. interest - 3487,00 Opgenomen gelden- 87345,26 Onkosten- Gezamenlijk bedrag f 194240,20 UITGAVEN: Reservefonds f 380,47 Terugbetaalde aandcelen - 195,60 Verleende voorschotten - 164642,27s Terugbetaalde interesten - 34,485 Terugb. opgenomen gelden - 22935,71s Interesten van opgenomen gelden - 130,98 Onkosten - 58,21 Gezamenlijk bedrag - 188377,73s Kas-saldo f 5862,46s Het Bestuur. I T DE N VREEMDE. Bij hevige hitte heerscht te New-York watergebrek. Slecht weinige geboaweu worden tot op de eerste verdieping van drinkwater voorzien. Eene nieuwe lei ding kau niet voor half Juli water leveren. De toe stand is zeer ernstig daar de overgroote meerderheid der bevolking van toevoer verstoken is. Te Bar-le-Duc liet onlangs de brandweer zich photografeeren. Men had zich op schilderachtige wijze voor een mnur geschaardmaar niet gelet op een reusachtig aanplakbiljet, zoodat op de photogra- fie boven de hoofden van het gezelschrp het opschrift prijkt„Tentoonstelling van vette beesten." Door 50 gedelegeerden van verschillende arbeiders verenigingen is te Londen eene bijeenkomst gehouden wnar voorgesteld is de oprichting van een Raad van arbeiddie op vriendschappelijke wijze alle geschillen tusschen patroons en werklieden zal oplossen. Elk vak zal zijn Raad kiezen, voor de helft bestaande uit patroons en voor de andere helft uit werklieden. De tractementen der officieren van het Duitsche leger en de vloot, alsmede die der ambtenaren aan de departementen van Oorlog en Marine zullen ver hoogd wordenwaarmede eene jaarlijksche uitgaaf gemoeid zal zijn vau 19.924.082 Mark boven de tegen woordige kosten. Eene miss Cissie Kent liet zich bij Wakeneldin Engeland met een valscherm uit het bootje van een luchtbal neer op eene hoogte van 1130 voet. Dit is de grootste val uit de luchtdie tot dusverre ge waagd werd. ALLERLEI. Bismauck ovek het hookkn. In de gedenkschriften van den Graaf d' Hêrisson over den oorlog van 1870/71 vinden wij eenige ge zegden van "Vorst Bismarck over het rooken bij diplo matische onderhandelingen. De Duitsche Rijkskanselier bood Jules Favre eene Havanna-sigaar aan welke dezeomdat hij in 't ge heel niet rookte, afwees. „Gij hebt ongelijk", zeide Von Bismarck. „Als men een gesprek voert, dat misschien tot twistredenen kan leiden waarbij hef tige uitdrukkingen gebezigd zouden kunnen worden is het beter ouder het spreken te rooken. Als men rooktziet gebelemmert de sigaardie men in de hand houdt of in de handen draaiteen weinig de physieke bewegingen. Uit een moreel oogpunt beschouwd brengt zij ons in eene kalme stemmingzonder ons in 't allerminst onze geestvermogens te benemen. De sigaar is «ene afleidingde blauwe rookdie kron kelend opstijgt en dien men onwillekeurig mot de oogen volgtvervroolijkt en maakt verzoenlijker. Men gevoelt zich vergenoegd. De blik heeft iets om zich op te vestigende hand heeft iets te doen en het reukorgaan is bevredigd. Men is wederzijds tot in schikkelijkheid geneigd, en daar komt het bij ons als diplomaten gedurig op aan. Gij, die niet rookt, bebt, op mij, die wel rook, dit voor, dat gij mis schien wakkerder zijt; maar gij hebt in uw nadeel, dat gij eer geneigd zijt u door eene eerste aandoe ning te laten medeslepen." Het Niezen. Wie zou denken dat er over deze schijnbaar zoo onbeduidende handeling nog iets te zeggen viel, ja, dat het aan schrijvers zelfs de stof geleverd heeft voor meer dan eene verhandelingwaarin niet alleen de gevaren, die aan hot niezen verbonden zijnvermeld werden, maar waar zij tevens het niezen, of, beter gezegddo manier waarop geniesd wordt, bezigden om een blik in het binnenste van den mensch te slaan. Bekend is hetdat ieder er een eigen manier van niezen op nahoudt. Het is eene uiting van ons wezen, waarbij in den regel niet geveinsd kan wordenhet treedt dan ook meestal zoo plotseling en onverwacht op, dat men geen tijd heeft zich te „maskeeren." Een van nature bescheiden mensch zal nooit op on- bescheidene levenmakende of in't oog loopende wijze niezen. Daarentegen vindt men verscheidene lompe, onbe holpen menschendie, wanneer zij niezen, ons aan een paard doen denken. Zwaarlijvigen niezen geheel anders dan tuageren. Luidruchtige niezers zijn al thans zoo meent Koblzeer zelfzuchtig en hoogst onaangenaam iu deu omgang. Er zijn verschillende verhalen en sprookjes omtrent het niezen in omloop. Tot deze sprookjes behoort ook de gewone verklaring omtrent den oorsprong van den gelnkwensch bij het niezen. Bij de meesten heet het, dat in de tweede eeuw na Christus' geboorte eeneover bjjna alle toen be kende landen verspreide pestziekte heerschte de eer ste verschijnselen hiervan bestonden onder anderen in hevig niezen waarop dan de omgeving den zieke toeriep: „God helpe u!" Volgens anderen was het een teeken van aanvankelijk herstel en gaat de oor sprong van dit gebruik tot in de grijze oudheid te rug. De oudste onderzoeker hieromtrent is Aristoteles. Bij de Grieken zeide men„Zeus helpe Bij de Ro meinen vindt men hetzelfde gebruik en Keizer Ti berius strafte een ieder uit zijne omgeving met onge nade die nietwanneer hij niesde hem den gelnk wensch toeriepzelfs moesten wanneer hij voorbij reed en toevallig niesdede voorbijgangers hem ge luk wenschen. Doch ook bij de minder beschaafde volken vindt men dit gebruik terug. Als namelijk de Koning van Monomotapa niestdan werpen zijne talrijke dienaren zich voor hem op de knieën en roepen luidkeels hnn zegenbede zoodat allen die in de buurt zijn het hooreu kunnen deze doen dan insgelijksen in minder dan geen tijd heeft de ge- heele stad op die manier den niezeuden Vorst haren gelukwensch toegeroepen. In de vermakelijke oude Rarekiek van Korporaal Smit wordt hetzelfde gezegd van deu Keizer van Chi na: „Niest hij dan niest groot en klein!" Een huismiddel tegen diphtheritis. De Califor- nische geneesheer dr. Gartoyski maakt iu de Lancet bekend, dat hij sedert gernimen tijd in de wanhopigste gevallen van diphtheritis het gebruik van versclie citroenen of het sap er van in eiken vormnaar de zieken kunnen verdragen, heeft voorgeschreven en daarvan bjjna altijd de beste resultaten heeft gezien. In China is citroeusap een zeer bekend volksgenees middel, waaraan bij inwendig gebruik een aanmer kelijke geneeskracht wordt toegeschreven. Vooral maken de Chineezen bij diphtheritis-epede-

Volksblad | 1890 | | pagina 4