houdenkiest wel eens oneerlijke, die erg genoeg omdat de betergezinde tegenstander ze te veel schuwt, al is 't dan maar tijdelijkdoel treffen. Menigeen zou u kunnen zeggenhoe men allerlei nietigheden, schijnbaar fouten, uit zijn privaat leven heeft opgevischt, die heeft vergroot en verzwaarden ze hem duchtig toegewogen, om hem in zijn open haar leven te benadeelenhoe men zijn eer heeft trachten te bezoedelen door zijne bedoelingen te mis kennen en daaraan een uitleg te geven, die met de waarheid volkomen in strijd is. Eu hij zou er bij voegen dat elke verdediging hem tegen de borst stuitte, want „wie met vuil geworpen wordt, wendt zich eenvoudig af." Er heerscht veel verdeeldheid in de wereld: nu, de menschen kunnen allen dan ook niet eender denken en handelen. Bovendien meent ieder, dat hij het hij het rechte eind heeft: natuurlijk, anders zon hij van gevoelen veranderen. Maar die zoo onverdraagzaam is, dat hij haat koestert tegen hen, die het niet met hem eens zijn, handelt verkeerd, en die zich niet ontziet om zijne tegenpartij door laster in verdenking te brengenmaakt zich verachtelijkhij gooit met vuil. Gelooft gij nietdat zoo iets gebeurt Geef eens acht op alleswat er gesproken en geschreven wordt, vooral in tijden, waarin de vernedering van den een blijkbaar het belang is van den andertoets dat alles eens aen uw gezond oordeel en zeg dan of er niet veel leelijks onder loopt en of dat leelijke nog wel heelemaal op rekening kan gesteld worden, van het woelen der hartstochten waardoor de niensch wordt vervoerd tot dingen, die hij later betreurt! Dat lee lijke is voor een goed deel de vrucht van kalm overleg en dan is het gelijk aan bet vuil, dat men opraapt van de straat, ook al vindt ge 'top 'teerste zicht, zoo onooglijk niet. En wat ge wellicht nog zult opmerkenenkelen waaronder van wie ge 't niet verwachten zoudt, gaan voor, de anderen volgen, maar deze weten eigenlijk niet, wat ze doen, schoon ze daarom niet minder schuldig zijn. Als ge ooit zietdat iemand wordt aangevallen en bij verdedigt zich nietbeschuldig hem dan niet ter stond vau lafheid, maar let eens op, of men hem ook met vnil werpt en of hij zich daarom terugtrekt. NEDERLAND. Goes. Naar wij vernemen, zullen de leerlingen van de Christelijke Bijzondere School den lien Jnli a. s. per boot een uitstapje maken naar Wemoldingewaar zij op eene weide van den heer Wabeke zullen wor den onthaald. Het muziekgezelschap „Hosanna" zal zijne mede werking verleenen. Door de regenten van het weeshuis te Goes is tot portier benoemd P. Clarissewonende te Sehoon- dijke. Te Nieuwdorp heerscht de influenza opnieuw onder eenige volwassen personenwaarbij zich dezelfde ver schijnselen openbaren als in den afgeloopen winter. [Maasbode.) Er heeft zich te Amsterdam eene commissie ge vormd, met het loffelijke doel, j'onge lieden van 16 tot 21 jaren kosteloos in de gelegenheid te stellen, zich onder leiding van deskundigen te oefenen in nuttige lichaamsbewegingen en het aankweeken van gymnastische vaardigheid voor het dagelyksehe leven. De commissie, die het den liefhebbers zoo aange naam mogelijk wenscht te maken heeft gez >rgd voor groote verscheidenheid in werktuigen en hulpmidde len. Zoo zal men zich kunnen oefenen in het scher men met sabel of met stok, gewichten heffensteen- stootenhardloopen hoog en ver-springen springen met polsstok en veerplank, worstelen, klimmen aan touwengymnastiseeren aan bruggenenz. Ook voor flinke spelen is gezorgdzooalsbalspe len, touwrekken en duwen met den boom. Het ter rein, waarop de gymnastiek beoefend zal worden, is gelegen achter het rijksmuseum. Alle spelen heb ben plaats in de open lucht en zullen gedurende de drie zomermaanden, gehouden worden. Voorts heeft de commissie besloten, den laatsten oefeningsdag tot een feestdag te maken, door de deelnemers in een ouderlingen wedstrijd om prijzen in de gelegenheid te stellen proeven hunner vorde ringen af te leggen en eikaars krachten te meten. UIT DEN VREEMDE. Zekere Borasdie betrokken was in een proces we gens moord, voor ruim drie jaren te Carcassonne ge pleegd en dieschuldig verklaardter dood veroordeeld werd, is thans, nadat hij drie jaren in de gevangenis te Avignon had doorgebracht (hij had namelijk ont heffing van de doodstraf gekregen)onschuldig bevon den en mitsdien op vrije voeten gesteld. De officier van justitie en de directeur der gevan genis hebben hem persoonlijk naar de prefectuur geleid, waar hem eenige ondersteuning is verschaft. Gedurende den tijd, dat hij in de gevangenis was, heeft hij zich uitstekend gedragen. De cipiers heb ben hem bij het verlaten van den kerker allen de hand gedrukt. Het was een treffend oogenblikhet vrijelijk heen gaan van den man op wien de rechterlijke uitspraak zoo zwaar had gedrukt. Naar aanleiding van dit voorval hebben eenige af gevaardigden een voorstel ingediend tot het verleenen eener vergoeding aan hemdie door eene rechter lijke dwaling getroffen is. Een sluw Amerikaansch oplichter heeft twee Eu- gelschende heeren Peel en Talbotbeetgenomen. De heeren maakten keunis met hem op de Duitsch- New-Yorksche boot. De man doed zich voor als de detective Russell, die te Berlijn een dief was gaan zoeken en wist zich het vertrouwen der beide heeren in die mate te verwervendat ze hem als gids voor New-York aannemen, allerlei geschenken gaven en vrij belangrijke sommen toevertrouwden. Een paar dagen ging alles goed. Russell leefde met de beide Engelschen als een heer. Doch het eindje droeg de lasten. Een paar geheime politie-agenten zag hot drietal op zekeren dag in een hotel aan het middagmaal en herkende in den geïmproviseerden gids een oud boosdoener, die een paar jaar geleden met een aan zienlijk bedrag op den loop was gegaan. Zjjn waren naam was Mc. Dermott. Eerst was hij koetsiermaar sinds langen tijd had hij dit beroep voor een gemak kelijker, hoewel minder eerlijkopgegeven. Men kan zich verbeelden hoe de beide Engelschen hiervan op keken. De dief werd door de detectives voorloopig meegenomen en zal zich vermoedelijk voor geruimen tijd heel wat genoegens moeten ontzeggen. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Onder zeer vele blijken van belangstelling herdacht 11. Woensdag de heer C. D. L. Ruysch van Dugteren predikant te Axelzijne 25jarige evangeliebediening. Des avonds te halt zes uur werd het leest kerkelijk gevierd, waarbij de ju bilaris tot tekst gekozen had ps. 89 vers 2, le gedeelte. Te Nisse is tot pred. beroepen dhr. A. F. C.Pont, can- didaat bij het prov. Kerkbestuur van Noord-Holland. Er hebben zich 16 sollicitanten aangemeld voor de be trekking van onderwijzer aan de openb. schoolno. 2 te Wol- lertsdijk (Oud-Sabbinge), op eene bezoldiging van 500 gld. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft het tracte- nïent van het te benoemen hootd der school vastgesteld op i 700 en bepaalddat de nieuwe titularis niet voor 1 Septem ber in functie zal treden. ALLERLEI. De Dnitsohe Hausfrauenzeitnng beantwoordt op de volgende origiueele wijze de vraag: „Wat is de man in de courant?" Bij de geboorte: „oen gezonde flinke jongen"; als hij het ouderlijk huis outloopeu is„een goede lieve zoon die bij terugkomst, met open armee ontvangen zal worden"; wanneer hij langs den meer en meer gebrnikelijken weg eene vrouw zoekt: „oen welopgevoede jonge man van nette familie en aange-

Volksblad | 1890 | | pagina 6