voorhanden: alle Heeren- en Dameswerk, C. J. Smit, NOG VOORRADIG: J. Geensen. zin en meer geduld ten einde brengen. Eene gelei delijke afname van de zellbebeerscbingachteruit gang der goede karaktertrekkenzedelijk verval zijn de gewone uitkomsten van alcoholverbruik. Wat de thee betreftbij overmatig gebruik ervan kan slechts slapeloosheid en zenuwzwakte worden gecon stateerd. Dus ook in het theedrinken is het wensche- li)k de matigheid te betrachten. Den 12den Augustus 1889 werd de lijkoven op Pè- re-la-Chaise te Parijs voor het eerst gebruikt en van toen aan tot den laatsten dag van dat jaar hebben er 785 verbrandingen plaats gehad. Onder dat getal bomen er echter maar 35 voor, waarbij de verbran ding plaats greep op aanvrage van eene familie. Voor al de overigen leverden de hospitalen het materiaal. De nieuwe oven is een zoogenaamde Siemens oven die boven de oude dit voor heeft, dat de kosten der verbranding veel lager zijndoordien men daarbij van coke in plaats van bont kan gebruik maken. Dit heeft de kosten vau 35 francs tot 3 francs te ruggebracht. Ook is de tijd, waarin de verbranding afloopt, veel korter; terwijl er bij de vroegere inrich ting ongeveer twee uren verliepen, eer het stoffelijk overblijfsel eens volwassenen werkelijk tot stof was gewordenwisselt de tijd der volkomen verbranding thans tussehen een nur en vijf kwartier. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente van Kattendijke de heer G. Boersma, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Z.-Holland; te Borsele de heer A. F. C. Pont, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Noord-Holland. Bedankt voor het beroep naar Schore en Vlalce en Oosterland door den cand. G. Boersma te Utrecht; naar Wilhelminatlorp door den candidaat F. Geerling. Ds. Van Spankeren hoopt 8 Juni des voormiddags bij de Ned. Herv. Gem. te Heinkenszand te worden bevestigd door den consulent ds. Giltay van's-Heer Arendskerke. Maandag den 9den Juni wordt alhier verwacht Z. D. H. monseigneur E, J. M. Bottemannebisschop van Haarlem, ten einde de in de laatste 5 jaren toegetreden leden der R. K. gemeente het H. vormsel toe te dienen. AD VERTENTIEN. Woensdag 4 Juni a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren pred. te Aksel in zijn ambt bevestigd werd. Kloetinge. Ter vervulling der predikantsvacature werd Woensdag door het kiescollege alhier het volgend zestal ge kozen; ds. I. Montagne te Vlissingen; ds. P. N. Pikaar te Goes; ds. G. E. Meloen te Kolijnsplaat; ds. Y. J. Bootsma te Zoetemeer; ds. M. Beversluis te Oldemarkt en ds. B. M. Mantz te 's-Heer Abtskerke. Kruinlngen. Door den heer F. Van der Peijl alhier is met goed gevolg het examen als godsdienst-onderwijzer af- gelegd. Gedurende de Maand Mei werd op school B. alhier bij de rijkspostspaarbank ingebracht op form, van 1 ct. f 16, op form, van 5 ct. f2; samen f 18. In 1889 1 25, in 1888 f26. ALLERLEI. Wat kost een schot uit een zwaar stuk kustgeschut Een burgermans-inkomen. Lading kruit en kardoes van een 110 ton zwaar geschat kost 3060 Mark, nl. 900 pond kruit 14001800 pond zwaar geschut 1600 Mark, zijde voor de kardoes 60 Mark. Daarbij bomt de slijtage van het geschut, dat na 95 schoteu geheel onbruikbaar is. Het geschut heeft 330.000 Mark gekostdus kost elk schot globaal 3475 Mark aan slijtage zoodat een schot 6535 Mark kost. Bij het 67 ton geschutwelks herstelling 200,000 Mark kost en dat na 127 schoten onbruikbaar wordt, kost ieder schot 3680 Mark bij het 45 ton geschut, dat 126,000 Mark kost en een geschutsleven van 150 schoten heeft, kost het schot 1960 Mark. Advocaterij. Advocaat (een moordenaar verdedigend)„Laat ons den aangeklaagde toch niet aanstonds de zwaarste straf opleggenmaar liever eene mindereopdat hij tijd hebbe zich te beteren! Wanneer die verbetering mocht uitblijven, bomt hij immers toch altjjd vanzelf hier terugen heeft men dus nog steeds de gelegen heid de wet in al hare gestrengheid op hem toe te eene ruime keuze voor den Boerenstand Alsmede voor welks soliditeit wordt ingestaan lage prijzen. Aanbevelend kleine Matjes Zeemenlappen Sponsen die voor lagen prijs worden verkocht. Verkoopingen en Verpachtingen. r Tnni te Hnnsweerd. woonhui^ enz. Prins. binnenkwam om den heer Liakos een briefje te overhandigen. Plateas sprong van zijnen stoel op en volgde, terwijl hij met zijn servet in de hand achter zijnen vriend bleef staan, die rustig was blijven zitten, met zijnen blik de woorden, die Liakos hardop vooilas: „Beste neef, „Breng van avond uwen vriend mee. De bewuste jonge dame zal te mijnent zijn. Komt vroeg. Uwe toegenegen nicht." „Welnu, heb ik het u niet gezegd?" riep Liakos vroolijk uit. „Kom! maak u maar gauw klaar!" Maar mijnheer Plateas was niet in zijnen schik. Hij voelde zich allesbehal ve op zijn gemak bij de gedachte aan de ontmoeting met het meisje. Wat moest hij haar zeggen? Hoe moest hij zich gedragen? En dan hij was er volstrekt nog niet zeker vanot zij hem wilde «hebben. Waarom had die nicht niet ronduit geschreven: ja of neen? Het kostte Liakos groote moeite, hem te overtuigen dat deze uitnoodiging met een „ja" gelijk stond, en dat zijne nicht en hij hem de eerste ontmoeting zoo heid op Plateas te doen overstaan. Hij was vol blijde gedachtenomdat het hu welijk van zijnen vriend zijn eigen geluk verzekerde. Na zulk eene langdurige scheiding zou hij zijne geliefde weerzien, want daaraan twijfelde hij niet - zeker zou zij hare zuster welvergezellen. Maar zijn vriend had geene oorzaak om in zijnen schik te zijn, en liep zwij gend naast hem voort, nauwelijks oor hebbende voor de vroolijke en dwaze gezegden van Liakos. Hij peinsde, wat hij tot het jonge meisje zou zeggen, en wist maar niets te bedenken. „Zeg eens!" riep hij plotseling, ter wijl hij Liakos in de rede viel, „hoe heet zij eigenlijk?" „Wie?" „Wel, mijne aanstaande. Gisteren heb ik haren vader bijna laten merken, dat ik niet wist, hoe zij heette, en ik zou niet graag willen, dat mij van avond iets der gelijks overkwam." Liakos schaterde het uit. Dat vond hij allervermakelijkst! Hij was allervroo- lijkst gestemd, alles bracht hem aan het lachen. Maar Plateas lachte niet. „Nu, hoe heet zij?" vroeg hij weer. Liakos wilde hem juist antwoorden, toen hij eensklaps in het donker door iemand, die hen tegemoetkwam, zijnen naam hoorde roepen. moest gaan. Plateas' knieën knikten. Alleen, heel alleen gaan! Hij zou het besterven in tegenwoordigheid dier twee dames! Neen, neen! het was onmogelijk! Maar Liakos en diens neef spraken den armen leeraar op allerlei wijze moed in, terwijl zij hem tot de voordeur van het huis vergezelden. Deze stond open. Met een duwtje loodsten zij hem binnen zonder acht te slaan op zijn tegenspar telen, deden de deur dicht en gingen naar de sociëteit. Heldhaftig schikte Liakos zich in zijn lot, toen hij gehoord had, dat zijne geliefde niet bij het onderhoud tegen woordig zou zijn, maar desniettemin vond hij dat die uurtjes op de sociëteit ontzettend lang duurden. Tegen tien uur kwam een der knechts hem zeggendat de leeraar hem liet roepen. Hij holde de trap af en vond zijnen vriend buiten op hem wachten. Bij het licht eener lantaarn bespeurde hij dadelijk aan het gelaat van Plateas, dat alles naar wensch was gegaan. Zijn vriend leek een geheel ander mensch. Wordt vervolgd

Volksblad | 1890 | | pagina 3