No. 41. Woensdag 21 Mei 1890. 13e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. I ADVERTENTIEN vóór Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den 1 nitgever J. A. ROSS, Poes. Oplaag 1500 Exemplaren. Uien.taan vragen worden geplaatst tegen 6 cent en Advertentiin tegen 6 cent per regel Groote Lettere en Afbeeld, naarplaatemimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prije slechts twee maal berekend, nitgezonderdDienBtaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prps van vijftig cent. NEDERLAND. Het in de maand Juni aanstaande te houden on derzoek der in Zeeland zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke pro vincie zij afkomstig zijnzal betreffen hen, die vóór 1 April jongstleden in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteldonverschillig tot welke lichting zij behoorenzoodat daaraan ook ondorworpen zijn de verlofgangers der lichtingen 1884 en 1885, vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afge geven. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeen ten en op de dagen en urenals hieronder zijn aangewezen Kortgene: Donderdag 12 Juni des vm. te 10 u. Kats, Kolijnsplaat, Kortgene, Wissekerkerke. Goes: Vrijdag 13 Juni des vm. te 9 u. Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Goes,'s-Graven polder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke,'s-Hee- renhoekHeinkenszand, HoedekenskerkeKatteudijke Kloetiuge, Nisse, Oudelande, Ovezand, Wolfertsdijk. Tolen: Maandag 16 Juni des vm. te 10 u. Oud- Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St.-Annaland, St.-Maartensdjjk, St.-Philipsland, Stavenisse, Tolen. Kapelle: Dinsdag 17 Juni des vm. te 9 u. Kapelle, Wemeldinge, lerseke, Kruiningen, KrabbendijkeRil- land-Bath, Schore, Waarde. Uit Amsterdam schrijft men: Zondag werden alhier wederom twee vergaderin gen gehouden en wel in de eerste plaats eene door de vereeuigde timmerlieden-gezellendie besloten bij hun eisch van tien uren werkdag met 25 ets. loon per uur te volharden doch zich voorshands tevreden te zullen stellen wanneer de werkdag op elf uren en het loon op 22 ets. per uur wordt bepaald ingaande 1 Aug. of 1 Sept. Na de mededeelingdat er nog vele bazen alhier waren, die geen 20 ets. per uur uitbetaalden besloot men de namen dier patroons aan het comité kenbaar te maken teneinde hen aan de algemeene verachting prijs te geven Teneinde het immigreeren van timmerlieden uit de provinciëu naar de hoofdstad te voorkomen zal aan bet bestuur van het Nederl. Werkliedenverbond verzocht worden een manifest te willen uitschrijven waarin den timmerlieden verzocht wordt het gaan naar Amsterdam te ontraden omdatal is er ook wel werker hier toch een loonstrijd bestaat. In de tweede eene druk bezochte veigadering van drie groote typographische vereenigingenwerd met algemeene stemmen eene motie aangenomenwaarin werd aangedrongen op een werkdag van tien uren met een loon van 20 ets. per uurmet 5 ets. bijslag voor overwerk en 10 ct. per uur nachtwerk en afschaffing van stukwerk. Deze wensch zal per circulaire aan de patroons kenbaar gemaakt worden. Een eigenaardig gebruik heerscht nog in sommige dorpen van Limburg. In den Meinacht brengt de min naar aan de uitverkorene van zijn hart een „Mei" d. i. een groenen tak met bonte vlaggetjes geverfde krul- FEUILLETON. 9) DE LEELiJKE ZUSTER. Uit het oorspronkelijke Helleensch van D. Bike las, Vert, door dr. N. 'J. Bever sen. „Waaide heer" zei de ander eindelijk „ik moet bekennen, dat uw aanzoek op eene zeer onverwachte en vooral onge wone wijze gedaan wordt. Dunkt u ook nietdat er iets goeds is in onze ouder- wetsche gewoontenen dat het beter is zulk eene zaak door bemiddeling van derden te behandelen?" Hierop was de heer Plateas niet ver dacht. Hij had zich in allen ernst ver beeld dat zijn aanstaande schoonpapa hem daar, zoo midden op de straat, om den hals zou zijn gevallen in zijne groote blijdschap van den vurig verlangden schoonzoon te vinden. „Ik meende"bracht hij er stotterend uit„dat gij mij genoeg kendeten dat het het allereenvoudigst wasmet u zei ven over de zaak te spreken." „ZekerzekerMaar als gij aan eenen uwer vrienden wilt opdragen er met mij over te pratenals gij mij een weinig tijd wilt geven om er eens over na te denkenzoudt ge mij zeer verplichten." „Met alle genoegen. Ik zal u den heer Liakos zenden." De grijsaard lronste de wenkbrauwen. „Zoo-oo! Is de heer Liakos van de zaak op de hoogte?" De arme leeraar zag indat hij eene dwaasheid had begaan door den naam van zijnen vriend bij die onderhandeling te noemen. Hij wilde nog iets zeggen zonder bepaald te weten watdoch de heer Mitrophanis redde hem uit de ver legenheid door zelt het woord te nemen. „Best! Zend den heer Liakos maar." Hij groette Plateas en vervolgde zijnen weg. De heer Plateas was nooit zoo weinig op zijn gemak geweest als in deze laat ste vierentwintig uren. Niets, zelfs niet zijn avontuur toen hij bijna verdronken was, kon met deze kwellingen vergele ken worden. Toen was het gevaar on verwachts gekomen, en eerst toen het voorbij was, besefte hijhoe groot het was geweest. Doch op dit oogenblik vermeerderde de onzekerheid der toe komst zijnen angsten zie de eenige hoop, die hij had gekoesterd om van dien angst bevrijd te worden, was in rook vervlogen. Hij bleef daar midden op het plein staan en balde zijne handen krampachtig, terwijl hij nog maar altijd keek naar den heer Mitrophanisdie zich steeds meer verwijderde. „Ik moet Liakos spreken"zei hij bij zichzelven„maar waar dien te vinden?" Op dit oogenblik hoorde hij het twaalf slaan. De leeraar bedacht eensklaps vooreerstdat zijn middagmaal hem thuis wachtte, en vervolgens, dat Liakos de gewoonte had om in eene restauratie, niet ver van het pleinte dineeren. Hij richtte zijne schreden daarheen en kwam werkelijk, vlak bij de deur van de restauratieden rechter tegen. „Beste vriendriep hij„luister eens even." „Wat is er aan de hand?" vroeg Lia kos zenuwachtig, „watisu overkomen?" „Wat er me overkomen is Ietswaar op ik volstrekt niet verdacht wasIk heb mijnheer Mitrophanis om de hand zijner oudste dochter gevraagden in plaats van. „Wat? hebt ge zijne dochter gevraagd?" „ZekerIs dat zoo iets verwonderlijks?" „Maar hebt ge mij dan gisteren niet vertelddat. „Nu ja, wat geeft dat? Ik heb er van nacht nog eens over nagedachten ben tot het besluit gekomendat het goed voor mij zou zijn als ik trouwde en dat ik geene betere vrouw zou kunnen vinden." „Luister eensPlateas!" zei Liakos met zichtbare ontroering „ik begrijp u heel goedwant ik ken umaar ik kan dat offer niet aannemen." „Welk offer, en wie vraagt u om het aan te nemen of niet? Ik ben besloten haar te vragen, omdat ik wil trouwen, en hebben zal ik haarAls haar vader zijne toestemming niet geeft, schaak ik haar! Ziedaar!" En op levendigen toon begon hij zijn gesprek met den heer Mitrophanis mee te deelen. Met eenen glimlach op het gelaat hoorde Liakos hem aan. Sedert den vorigen avond dacht hij ook zelf meer over dat huwelijken hoe meer hij er over nadachtdes te beter en ge schikter kwam het hem voor. Hij vroeg zichzelven af, of op deze overwegingen zijn wenschom den hinderpaal te zien verdwijnendie zijn geluk in den weg stond, geenen invloed had; maar hij kwam tot het besluit, dat Plateas en de zuster zijner geliefde elkander volkomen geluk kig zouden maken. Aan de toestemming van den heer Mitrophanis twijfelde hij geen oogenblik. De zending, waarmee Plateas hem wilde belastenbezwaarde hem wel eenigszins, vooral na de aar zeling, die de vader had doen blijken, maar hoe kon hij den diens^ dien zijn vriend van hem vergde, warren? Plij beloofde nog dienzelfclen dag mijn heer Mitrophanis te zullen opzoeken, en des avonds bij Plateas te komen, om hem den gelukkigen uitslag der onder handelingen mede te deelen. De zending van Liakos was werkelijk

Volksblad | 1890 | | pagina 1