later ook tie bewoners ran liet Noorden. Verant woordelijkheid van de Ministers, onafzetbaarheid van de Rechterlijke Macht, meerdere openbaarheid van het Finantiewezen werden de lenzen. Wel werd, na de afscheiding van België, de grondwet in 1840 herzien, maar deze herziening bracht slechts eenige noodza kelijke, geeue ingrijpende veranderingen. In het jaar 1844 dienden negen leden der Stateu- Generaal, met J. R. Thorbeeke aan het hoofd, een voorstel tot herziening in. Da toenmalige Koning kVilletn II, was er tegen en de meerderheid der Tweede Kamer met hem. Toen echter eenige jaren later de toestanden in geheel Europa ontrustend werden diende de Koning in 1847 uit eigen beweging ontwerpen ter herziening in en ging in 't volgende jaarna de om wenteling in Frankrijk, nog eene schrede verder door eene commissie te benoemen, waarin ook Thorbeeke zitting hadaan wie hij opdroeg een ontwerp tot wijziging der Grondwet in ruimeren zin samen te stellen. Die commissie heeft hare taak volbracht en zag haar ontwerp nog in hetzelfde jaar 1848 tot wet ver heffen. Door deze wijziging werd voorgoed met alle verouderde toestanden gebroken. Gekeele gelijkstel ling van allen voor de wet, volkomen vrijheid van godsdienst, verantwoordelijkheid der Ministers enz. waren er de vruchten van. Er werd bepaald, dat in de Tweede Kamer één lid zou zijn op elke 45,000 zielen en dat die leden direct zouden gekozen worden door het volk. Om kiezer te zijn moest men o, a. eene zekere som in de directe belastingen betalen. De leden der Eerste Kamer werden gekozen door de Provinciale Statenen deze door dezelfde kiezers, die de leden der Tweede Kamer kozen. Vooral de wensckelijkkeid om het kiesrecht nog meer uit te breiden heeft tot de jongste herziening aanleiding gegeven. Toen daartoe besloten was, maakten de treurige sterfgevallen in het Vorstelijk Huis het noodig eene kleine wijziging te doen voor afgaan. In 1884 werd alleen de bepaling, dat tijdens een Regentschap geene verandering in de Grondwet kan gemaakt wordengeschrapt. Daardoor kon de arbeid bij een onverhoopten dood des Konings toch voortgaan. Eindelijk is in 1887 de wijziging tot stand geko men, na die van 1848 de meest ingrijpende, waardoor het aantal kiezers, zooals we reeds zagen, aanmer kelijk is uitgebreid, terwijl het aantal leden der Tweede Kamer bepaald is op 100, dat der Eerste Kamer op 50. N E D E RL A IV O. Voor de op 10e Mei te Amsterdam te openen katten-tentooustelling zijn 147 inzendingen, afkom stig van 78 inzenders. Zij bestaan uit 93 levende exemplaren 6 nummers voor plastieke voorwerpen, 16 schilderijen, 12 aquarellen, 35 gravuren, 140 photografieën eDz. enz. De poesjes zijn maar éen dag te zienen wel op genoemden Zaterdag van 12 tot 5 uren. Bovendien is slechts aan een deel van het publiek gegund een blik op de diertjes te werpen want van 12 3 moet men een gulden en van 3 5 nar vijftig cent entree betalen. I T DEN VREEMD E. Bij de Belgische kamer is door den minister van justitie een wetsontwerp ingediend tot wering van de misbruiken, waartoe het hypnotisme aanleiding geeft. Daarin wordt met gevangenisstraf van veertien dagen tot zes maanden bedreigd, benevens met boeten van 25 tot 1000 fres. ieder, die in het openbaar ver tooningen houdt vau een door heinzelven of door een ander gehypnotiseerd persoon. Verder wordt straf baar gesteld wie (buiten de wettelijke uitoefening der geneeskunde)al is het niet in het openbaarper sonen beneden de achttien jaar of in hnnue geest vermogens gekrenkten hypnotiseert. Eindelijk wordt met gevangenschap gestraft wie met bedriegelijke oogmerken of ten einde te benadeelen door gehypno- tiseerden stukken doet onderteekenengevolgen heb bende in rechten, of vau aldus onderteekeude stuk ken gebruik maakt. In eene gemeente uit den omtrek van Aalst is een meisje dat schijndood was bijna begraven. Reeds lag zij in de kisttoen zij uit haren doodslaap ontwaakte. Men kan zich de vreugde onder de bloedverwanten voorstellen. Het meisje is erg ziek van den doorge- stanen schrik, doch herstelt langzamerhand. Uit Canada komt het bericht van eene vreeselijke ramp. Het krankzinnigengesticht te Longue Pointe, bij Montreal is namelijk dezer dagen door brand vernield. De vlammen braken op verschillende punten tegelijk los. De ongelukkige verpleegden waren ten prooi aan de grootste opgewondenheid. Sommigen hnnner vielen in hun angst de oppassers aan en mis handelden deze op treurige wijze. Anderen klommen op de daken en weigerden naar beneden te komen voor het meerendeel verdwenen zij later in de vuur zee. Ruim 400 van de 1300 krankzinnigen die het gebouw bevattevluchtten naar alle windstreken en staan dus nog aan allerlei gevaren bloot. Het aan tal slachtoffers valt nog niet te ramen. Van het be dienend personeel kwamen mede verscheidenen om het leven evenals een achttal geestelijke zusters. De di rectrice der vrouwen-afdeeling ligt ten gevolge van den schrik gevaarlijk ziek. Aan blnsschen viel niet te denkeudaar het noo- dige water ontbrak. Het geheele gesticht is dan ook tot den grond afgebrand. Hoe de ramp ontstaan is, weet men niet. Men vermoedt echter dat zij gewe ten moet worden aan een der verpleegden die zich op welke wijze dan ook heeft weten meester te ma ken van eenig ontvlambaar voorwerp. De materieele schade is onberekenbaar. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is heden tot predikant toegelaten de heer J. P. van Melletheol. cand. te Groningen, wonende te Bergen op Zoom. De heer Van Melle ontving toezegging van beroep naar RenswoudeOudehaske en Oosterland. LAATSTE BERICHTEN. Tot directeur der gasfabriek te Zaandam is benoemd dhr. G. J. Woltersthans directeur der gasfabriek te Goes. ALLERLEI. In Maagdenburg is onlangs een elfjarig meisje op eene treurige wijze om het leven gekomen. Het was gevallen en had zich daarbij aan de knie bezeerd. De wond had niet veel te beteekenen, en was bijna genezentoen de knie plotseling rood werd en een sterke zwelling ontstond. De ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging, veroorzaakt door de geverfde kous. Het mocht den geneesheer niet geluk ken, het kind van een pijnlijken dood te redden. Dit brengt een geval in herinnering, waarbij de baker een met zoogen. „carthamine" geverfdeu zij den draad door do pas doorstoken oorlapjes van een zuigeling trok; er ontstonden verzweringen, die het kind zwaar ziek maakten. Voorzichtigheid is dus raadzaam. Wij herinneren hierbij aan het antimo- niumboudende roode en blauwe gareuwaarmede de Saksische industrie ons voortdurend „begiftigt." (Maandblad, van dr. v. H. Roos.) Zekere professor adverteerde, dat hij den aard der kwaal van eene zieke en de wijze om hem te gene zen kon gewaar wordenals men hem slechts een paar haren van den patiënt bracht. Twee jongelieden besloteneens een grap te hebbenen brachten hem wat haar van een hunner rijpaarden. De dokter on derzocht dit nauwkeurig en schreef een recept. „Tien gulden 1" luidde het daar het een ernstig geval gold. De jongelui keken eerst wat verbluft, maar be taalden en op straat lachten zij hartelijk om de grap. Zij gingen daarop met het recept naar den apotheker, die des professors voorschriften steeds gereedmaak;.;, en wachtten af, wat deze geven zou. Deze las het

Volksblad | 1890 | | pagina 4