jongen die een pijp aanstak was de oorzaak dat het uitstroom ende gas plotseling met een hevigen knal ontplofte en de ballon in brand geraakte. Een hevige wind dreef hem toen meters bovenden grond van ons wegalles stoof uiteen en viel over elkan der en velen bekwamen ernstige brandwonden. Om te verhoedendat de ballon het dorp in brand stak hield ik stevig vast en werd ik een eind mede ge sleept, totdat er eindelijk zoo goed als niets meer van het gevaarte overbleef. Het ongeluk liep dus betrekkelijk nog goed af. Zaterdagavond is te Rome in het Teat.ro Nazionale het schoonheidsconconrs geopend, waarvoor zich 60 candidaten hadden aangemeld, doch waarop slechts 17 dames toegelaten zijn. Het zijn er 5 nit Duit.sch- land, 6 uit Oostenrijk, 1 nit Zweden en 5 uit Italië. Er zijn vijf prijzen uitgeloofd, bestaande uit kost baarheden of sieraden. De mededingsters ontvangen allen vrije heen- en terugreis en logeeren op kosten der commissie voor de tentoonstelling in een fatsoen lijk hotel. Onder de bedienden, door Bismarck in dienst ge houden behoort ook een Franschman die op kosten van den prins is opgevoed. Bij het beleg van Parijs 's avonds in het hoofdkwartier terugkeerendvond Bismarck een pasgeboren kind op zijn bed liggen. Op het kind lag een briefje van den volgenden in houd „Mijn man is te Sedan gesneuveld. Ik heb geen eten en moet dus vau mijn kind afstand doen. Het is Vincent gedoopt." Bismarck gaf bericht van zijn vondeling aan den koning, waarop Wilhelm antwoordde: ,,In oorlogstijd is 't goed om alles te nemen, ook een kind." Van de moeder heeft Bis- mark nooit iets gehoord, maar Vincent dient hem thans op Friedrichsruh. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Kruiningen. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering weia aan den heer J. Van der Bel, op verzoek, eervol ont slag verleend als hootd der school. Verder werd besloten eene oproeping te doen voor sollicitanten, bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche taal en wiskunde, ter wijl het tractement op f iooo bepaald werd. Benoemd tot onderwijzer aan den school met den Bijbel te Middelburg de heer M. Koole, kweekeling aan de rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar. (M. Cl) De vereeniging „Effatha" tot Christelijke opleiding van doofstommen heeft aan de door haar op te richten school tot hoofd benoemd de heer L. C. Oranje, geboren te 's-Gra- venpolder, thans hoofd der chr. school te Avereest a. d. Dedemsvaart. Krabbendijke. Aan den heer H. J. Van der Bel, sinds 1881 onderwijzer aan de openbare school, is eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Wegens den min gunstigen toestand der gemeente-financiën kon de raad zijne goedkeu- leven gered hebt, verdrinken in uwe tegenwoordigheid, om mijne schuld bij u te vereffenen." Vanwaar eensklaps zulk eene vinnige verklaring? Zij sproot ongetwijfeld uit misnoegen voort. Maar had dit misnoe gen op zijne beurt weer zijn ontstaan te danken aan alles, wat zijn vriend hem met betrekking tot de oudste zuster had gezegd, of wel aan het volslagen stil zwijgen, dat hij tot dat oogenblik had bewaard, en aan de zorg, waarmede hij vermeden had over de jongste te spreken? Misschien begreep hij het zelf niet recht, maar hoe het ook zij, Plateas was uit zijn humeur. Dat bleek reeds uit zijne woorden en uit den toon, waarop zij ge sproken werden. Die toon kwetste den heer Liakos. „Mijnheer Plateas", antwoordde hij droogjes, „ik heb u al dikwijls gezegd, en ik herhaal het nu voor de laatste maal, wil ik hopen, dat ik geen het minste recht heb en wil hebben op uwe dankbaarheid. Wat dat trouwen betreft, wees er van overtuigd, dat geen haar op mijn hoofd er ooit aan gedacht heeft om u aan den een of ander als schoon zoon te presenteeren, en evenmin om eene vrouw voor u te zoeken. Ik had geen enkele bijgedachte van dien aard, toen ik u deelgenoot van mijn geheim maakte, en het spijt mij zeer, dat ik mij ring niet verleenen aan een voorstel om voor de vacante betrekking onderwijzers met de hoofdakte op te roepen. De jaarwedde werd op f400 vastgesteld. Afsluiting der Kasboeken en Eestanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand April 1890. ONTVANGSTEN: Reservefondsf 0281,17 Storting aandeel - 12659.35® Terugbetaling op schuldvordering - 60522,13 Iuteresten daarvoor en ger. interest - 3051,49 Opgenomen gelden- 82256,69® Onkosten- - Gezamenlijk bedrag f 164770,84 UITGAVEN: Reservefonds f 380,47 Terugbetaalde aandcelen - 195,60 Verleende voorschotten - 141412,27s Terugbetaalde interesten - 33,98® Ferugb. opgenomen gelden - 14775,90 Interesten van opgenomen gelden - 61,84 Onkosten- 44,72 Gezamenlijk bedrag - 156904,79 Kas-saldo f 7866,05 Het Bestuur. ALLERLEI. Dr. W. Schultze gaf reeds voor jaren door zijne verhandeling over het nadeeldoor zon- en daglicht aan den smaak en reuk van bier aangebrachtden raad de bierglazen af te schaffen. Hij zette den strijd te gen de glazen voort en toont thans in geschrift aan dat bovendien in de glazen loodoxyde voorkomthet welk door het koolzuur uit het bier oplost en op den duur tot vergiftiging aanleiding kan geven. Anti-semietisme in Duitschland. In een trein zijn twee officieren gezeten tegenover een Joodsch koop man dien zij kennen. Een dezer vraagt: „Houdje er een eerewoord op na? „Ik heb er zelfs twee," antwoordt de Jood kalm. „Hoe zoo?" „Vooreerst het mijne en dan één op schriftdat ik sedert tien jaren bewaarhet is van mijnheer uw vaderdie tot hiertoe niet noodig heeft geacht het in te lossen." Gezond Tasmanië. De kolonie Tasmanië telt slechts ongeveer 100,000 inwonerstoch bevinden zich daaronder nog 600 tachtigjarige en een half dozijn menschen, die hun honderdste levensjaar achter den rug hebben. Naar aanleiding daarvan verhaalt het blad Colonies and India de volgende anecdoteOp zekeren dag trof men op eene naar Melbourne vertrekkende stoomboot een gri]*3 echtpaar aan. Iemand vroeg aan deze oude stakgedrukt hadvervolgde Liakos zijnen weg, en legde er een stapje op, terwijl de leeraar langzaam naar huis wandelde. Plet huis van den heer Plateas lag op eene hoogte in de wijk, die tegenwoor dig prijkt met het sierlijke weeshuis. In dien tijd lagen er nog zeer weinig wo ningen tegen dien helling, die op eenigen afstand van de eigenlijke stad verwijderd lag. Van de hoogte had men een uitge strekt vergezicht, dat de grootste ver scheidenheid aanbood. Doch het was niet dit uitzicht, dat onzen leeraar hier heen gelokt had, maar de betrekkelijke goedkoopte van den grond. Daarom had hij daar zelf zijn hnis laten zetten, welks muren vele jaren van noesten ar beid vertegenwoordigden. Het was klein en bescheidenmaar het was zijn eigen huis, hij had het aan niemand anders te danken, en hij behoefde aan niemand huishuur te betalen. Het zalige gevoel van onafhankelijkheid woog voldoende op tegen de vermoeienis, waarmee de dikke eigenaar tweemalen daags te kam pen hadwanneer hij de helling moest opklimmen, ten einde zijn huis te berei ken. Wordt vervolgd. daartoe heb laten verleiden." De twee vrienden vervolgden hunne wandelingdoch zonder een woord te spreken. Zij liepen naast elkander, reik halzende naar het oogenblik, waarop zij met goed fatsoen ieder zijns weegs" zou den kunnen gaan. Gelukkig waren zij dicht bij de plekv aar zij moesten schei den ten einde zich rechtstreeks naar huis te begeven. Daar herhaalde de heer Plateas zijne uitnoodiging. „Gaat gij dan niet even mee om mijnen muskaat te keuren?" „Dank u. Plet is al laat, en ik word ergens gewacht." „Bij uwe nicht?" „Misschien wel." Én de heer Liakos deed eene flauwe poging om te glimlachen. „Ge zijt toch, hoop ik, niet boos op mij?" hernam de heer Plateas, op eenen toon, alsof hij het weer wilde goedmaken. „Waarom zou ik boos op u zijn?" „Misschien was alleswat ik beweerde, vrij overbodig; gij 1 ebt het ook trouwens nooit op mijne vrijheid toegelegd" de goede man lachte gul „maar het is toch beter, dat wij weten, waaraan wij ons te houden hebben." „Zeker, zeker!" En nadat hij de breede hand, die de heer Plateas hem vriendschappelijk toe-

Volksblad | 1890 | | pagina 4