No. 37. Woensdag 7 Mei 1890. 13e Jaargang. Dit blad verachijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, waarover per hajfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Diasdag- en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den nitgever J. A. BOSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienataanvragen wordengeplaatsttegenö cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Oroote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, nitgezonderdDienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cent. NEDERLAND. Goes. In de laatstgehouden vergadering van de Gymnastiekvereniging: „Sparta" werd tot directeur van die vereeniging benoemd dhr. P. van der Meulen, ex-directeur van de opgeheven Gymnastiekvereeni- gingen. Wemeldinge. De alhier bestaande Gymnastiekver- eeniging onder de zinspreuk „Willen is Kunnen" heeft het voornemen om op Maandag, 2den Pink sterdag, met medewerking van het Fanfarengezel- schap „Oefening kweekt Kunst" eene uitvoering te geven op eene weide daartoe welwillend door den burgemeester afgestaan. Het voorbeeld van de wakkere turners van We meldinge moge op andere dorpen van ons eiland navolging vinden. Zij geven de toepassing van hun devies: „Willeu is Kunnen." In den laatsten tijd worden er al meer en meer grie ven van allerlei aard ingebracht tegen den zoogenaam- den koppelarbeid in Friesland, welke hierin bestaat, dat allerlei „los volk"waaronder vele vrouwen en kinderen, zich verhuurt aan een „koppelbaas." Die grieveu zijn alles behalve ongegrond. De koppels toch bestaan uit de slechtste arbeidersen er heerscht onder hen een zedelooze toonwaardoor de kinderen totaal worden bedorven. De koppelarbeid heeft ook nog dit tegen dat hij de arbeiders los maakt van de werk gevers door het tusschensehuiven van den koppel die hen exploiteert en er dikwijls ook een win kel op nahoudt, waar hij zijne arbeiders verplicht, hunne inkoopen te doen. Gelukkig begint zich onder de werklieden zeiven eene beweging tegen het genoemde misbruik te openbaren. Zoo is te Stiens door een aantal werklieden aan vele werkgevers eene lijst aangebodenom zich te verbindenniet meer den koppel in dienst te nemen. Verscheidene werkgevers moeten reeds op die lijst hebben geteekend. UIT DEN VREEMDE. Te Vierzonin Frankrijkis een schrijnwerker met een dochtertje van negen jaar, Marie Henry genaamd gezegend dat 74 (vier en zeventig) kilo's weegt, en dat dagelijks behalve ander voedsel 5 pond brood eet. Daar de middelen van den armen man niet toelaten er zulke dure kostgangers op na te hou den zal het kind eerstdaags naar eene liefdadigheids- inrichting te Blois worden gebrachtwaar het kos teloos zal worden opgevoed en gevoed. Een luchtballondie Zondag in den keizerstuin te Gladbach opsteeg en waarin behalve de eigenaar, een heer en eene dame als passagiers hadden plaats genomenmoest na eenigen tijd weder dalen om een plotseling opgekomen hevig on weder. Alles ging goed zegt de luchtreiziger, kapitein Wolff uit Keulen de passagiers en ik stapten uit bij het koffiehuis van Schelsen maar toen drong een woeste menschenhoop op den ballon aan en al mgne waarschuwingen om voorzichtig met vuur te zijn, waren te vergeefs. Een FEUILLETON. 5) DE LEELIJKE ZUSTER. Uit het oorspronkelijke Helleensch van D. Bike las, Ver/, door dr.N. J.Bever sen. Liakos glimlachte maar Plateas voelde eenige jaloerschheid, omdat de nicht boven hem was voorgetrokken. „Maar als gij nu van haar houdt, en zij van u"hernam hijna een oogen- blik zijn verhoor gestaakt te hebben, „waarom vraagt gij haar dan niet?" „Dat heb ik gedaan. Eene week ge leden heb ik mijne nicht verzocht uit mijnen naam naar mijnheer Mitrophanis te gaan maar „MaarWaar zou hij eenen bete ren schoonzoon kunnen vinden? Hij heelt toch niet neen gezegd?" „Neendat nietmaar hij heeft eene voorwaarde gesteld die misschien nooit vervuld kan worden en tot zoolang mogen wij elkaar volstrekt niet zien. In tien dagen heb ik haar niet gezienzelfs niet uit de verte, en ge begrijpt dus, hoe zenuwachtig ik zooeven werdtoen. „En wat is dan wel die voorwaarde?" hernam de heer Plateas. „Wachten tot de oudste zuster ge trouwd is! Hij wil niet, dat de jongste verloofd is, laat staan, dat zij trouwt, vóór de oudste." „Dat ziet er leelijk uit, beste vriend! Ik vrees, dat ge dan lang zult moeten wachten. De oudste zal moeilijk eenen vrijer vinden. Maar wie weet, wat er nog kan gebeuren! Geef den moed maar niet op!" De heer Liakos, die blijkbaar zeer neerslachtig was, zweeg. „En toch", hernam hij kort daarna, „is dat meisje een schat, hoe leelijk zij ook moge zijnZij heeft zelve haren vader gesmeektof hij dat besluit wilde veranderen; zij heeft hem verzekerd, dat zij niet wil trouwendat zij niets anders wenschtdan bij hem te blijven om hem in zijnen ouderdom op te passen en de kinderen harer zuster op te voedenmaar hij is onvermurwbaar. Als hij zich een maal iets in het hoofd heeft gezet, een kerel, die het er uit krijgt?" De tong van den heer Liakos raakte los. Zoo kortaf als hij was geweest in zijne antwoorden op de vragen die zijn vriend hem over zijne verliefdheid deed zoo uitvoerig was hij in zijne lofspraak op de oudste dochter van den heer Mi trophanis. Misschien was het hem eenigs- zins eene verlichtingzoo over haar te spreken want over haar praten was toch ook in eenen zekeren zin praten over de jongste dochter. „Het is een engel van goedheid", zoo ging hij voort. „Zij aanbidt hare zuster zij koestert voor haar de teederheid eener moeder, en ze heeft dan ook werkelijk, sedert den dag, waarop zij weezen wer den de plaats eener moeder bij haar vervuld. Zij bestuurt het huishouden, en flink ook! Mijne nicht verzekert mij al tijd dat zij nog nooit ergens zooveel netheid en zooveel orde heeft gezien En nu zoudt gij denken dat zij al het andere verwaarloost, om zich uitsluitend aan het huishouden te wijden? Volstrekt niet! Er zijn niet vele Grieksche dames, die zooveel weten, als zij. Ik moet zeggen, wat dat betreftverdient mijnheer Mi trophanis allen lof: hij heeft aan zijne dochters eene uitstekende opvoeding ge geven. Hij kan het niet helpendat de schoonheid niet tusschen haar beiden gelijkelijk verdeeld is; maar de schoon heid der ziel is i>ij beiden even groot. De oudste is ook een schatWie haar tot vrouw krijgt, mag zich gelukkig re kenen Met eenige verbazing luisterde de heer Plateas in den beginne naar de zoo plot selinge welsprekendheid van zijnen vriend. Doch eensklaps ging zijne verbazing in een zeer onaangenaam gevoel over. De gedachte kwam bij hem opdat.Maar hij was er de man niet naar, om te ver bergen, wat er in hem omging. Midden op den weg bleef hij staanterwijl hij op plotselinge wijze een eind maakte aan de ontboezeming van zijnen vriend, en zich tot hem richtte met de woor- den „Waarom vertelt ge mij al die din gen? Waarom prijst ge haar mij zoo aanGe hebt u tochhoop ikniet in het hoofd gezet mij aan haar te kop pelen De heer Liakos bleef als van den don der getroffen stilstaan. Die gedachte was geen oogenblik bij hem opgekomenhij had zich geen oogenblik verbeeld, dat de heer Plateas ooit in het korps ge huwde mannen opgenomen zou kunnen worden. En toch waarom niét Wat ontbrak er hem toe? En waarom had hij nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat Plateas misschien heel goed die zoo vurig verlangde zwager zou kunnen worden Al die gedachten warden hem door het hoofd terwijl hij Plateas onafgebro ken aanzag en niets wist te antwoorden op die onverwachte vraag. Doch deze ging met den meesten ernst voort „Luister: Ik ben u mijn leven ver schuldigd: mijn geheele bestaan behoort u toe. Maar indien gij als bewijs van dankbaarheid van. mij eischt, dat ik zal trouwen, dan heb ik liever dat gij mij voorgaat naar het stranden dan zal ik mij op dezelfde plaatswaar ge mij het

Volksblad | 1890 | | pagina 1