voor bepaalde oorzaken zijn aan te geveneen verkeerden vorm aan te nemen. Dit gaat ech ter heel langzaam in zijn werk en wanneer de ouders het begin der afwijking bij liuune kinderen opmerkendan is in den regel de kunst instaat die tegen te gaan. Ouders moeten dus steeds nauwkeurig achtslaau op den groei hunner kinderen en zich bij de eerste onregelmatigheid, die zij bespenreu, tot een' deskundige wenden. Wat wij bedoelen zal blijken uit het volgende voor beeld, ons door een' stadgenoot medegedeeld. De moeder merkte op, dat bij een der kinderen, een meisje van drie jaar, de rng bij het schouderblad zich aan den rechterhand sterker uitzette dan aan de lin kerzij. De onders riepen daarop de hulp van den dokter inmet wiens instemming de leeraar in de gymnastiek werd geraadpleegd. Deze onderzocht mede het kind en verklaardedat hetals er geen buiten gewone maatregelen werden genomenheel veel kans had geheel scheef te groeien. Het zou niet lang du ren of de wervelkolom zou krom worden. Die bui tengewone maatregelen werden genomen en bestouden in eenige hoogst eenvoudige gymnastische oefeningen die naar de aanwijzing van den leeraar eiken dag geregeld eenige keeren door den vader bonden geleid worden, terwijl de daarvoor benoodigde werktuigen ook zóó eenvondig warendat ze zoo goed als niets kostten. Drie jaar ruim heeft de vader dit volgehouden en uit gewoonte doet hij het gedeeltelijk nog. Het meisje is nn acht jaar oud en het is zoo recht als eene kaars. Wat zou er waarschijnlijk van hun kind ge worden zijn, als de onders minder nauwlettend waren geweest en als zij niet de hulp hadden verkregen van een bekwaam leeraar in de gymnastiek? Als wij de belangstelling in de gymnastiek hadden willen opwekkenwij konden geen beter voorbeeld nemen. Maar de hoofdzaak voor ons was nu de ouders aan te sporen tot de grootste oplettendheid, wat het lichaam hunner kinderen betreft. Konden wij twee vliegen in één klap slaandan des te beter. NEDERLAND. Goes. In eene, Woensdagavond j. 1. gehouden, ver gadering van leden der Gymnastiekvereenigingen: „G.O.E.S", .Hercules" en „Volharding" werden de drie bestaande vereenigingen ontbonden en eene nieuwe vereeniging onder den naam van „Sparta" opgericht. De heer La Motthebeschermheer van de vereeni ging„Hercules", werd bij acclamatie tct bescherm heer van „Sparta" gekozenwelke benoeming door hem werd aangenomen, met de verklaring, dat hij met denzelfden ijver, als waarmede hij vroeger de be langen van „Hercules" voorstond, thans die van de nieuwe vereeuiging zal behartigenterwijl hij de beste wenschen voor den bloei van „Sparta" uitsprak. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Kosten, A. Ie Clercq I. Wessel, A. Amoldi en J. Bartelse. Het vaandel van de vereeniging G.O.E.S zal na de noodige naamsveraudering tot vaandel der nieuwe vereeniging dienen. Door de gezamenlijke donateurs is voor eene bijdrage van f92,50 per jaar ingeteekeud. In de maand Maart 11., werden van het siation Krniningeu vervoerd 6148 vaten oesters tegen 3405 vaten gedurende diezelfde maand van het vorige jaar. In het geheel werden in de afgeloopen maand van daar vervoerd ongeveer 2.750.000 oesters. J. 1. Dinsdag is te Zaamslag door een aantal ja gers wederom een begin gemaakt met de poging tot uitroeiing des schollevaarsdie allen nestelen in de boomen van eene landbouwersweide. Hoewel honder den exemplaren daar aanwezig zijn, zoo schrijft men ons werden slechts een klein aantal (onge veer 30) geschoten. De uitroeiing zal, zoo ze ten minste op deze wijze kan verkregen wordeneen lang verloop hebben bovendien zullen er niet altijd jagers te vinden zijn die geheel op eigen kosten in 't voor deel der visscherijen werken. In weerwil dat de uit roeiing der bedoelde vogels toch in ieder geval een algemeen belang is, schijnt de regeering zich aan het schenken van bijdragen te onttrekken en geeft, wat ook goedkooper is slechts aanbevelingen om het jachtmaken voort te zetten. Men schrijft uit Biervliet aan de M. Ct. Dinsdag werden de inboedels van drie naar Ameri ka vertrekkende huisgezinnen op het naburige gehucht Driewegen publiek verkocht. 't Zijn de meest gegoede arbeidersgezinnen der buurt. Niettegenstaande het schoone weder was het velen landbouwers onmogelijk het werkvolk op den akker te houden. De arbeiderswien de middelen ontbreken voor den overtochtjuichen het vertrek van hunne maats toe; dit komt hun ten goede. Vooral in het voorjaar, als geen dringende veldarbeid te verrichten is kan de toeloop tot de veiling van een of meer arbeiders- inboedels zoo groot zijn alsof het een landbonwin- spau gold. Zoo werken zij medede goederen hun ner makkers in specie om te zetten. De lust tot land verhuizing blijft dan ook voortduren, en eene derge lijke verknoping is al geannonceerd tegen de volgende week. Nog meerdere veilingen zullen volgenen de Meimaand staat reeds voor de deur. 't Is wel opmerkelijkdat niet alleen de welge stelde arbeiders onze gemeente verlaten maar juist ook zij, die niet te klagen hadden over hunne werk gevers de boerenbij wie zij werk vinden. HIT DEN VREEMDE. Haast ongeloofelijk luiden de nadere berichten be treffende den moord door den zeepfabrikant Philipsen te Kopenhagen op den kantoorlooper Meijer gepleegd. Omstreeks 4 maanden geleden was Meijer, die voor eene fabriek gelden moest ophalen, plotseling ver dwenen. Overal werden onderzoekingen ingesteld maar ver geefs. Na eenigen tjjd werd Philipsenzeepfabrikant die wegens vervalsching van handelsmerken vervolgd werden op een schip met landverhuizers naar Ame rika op reis was gegaangevangen genomen toen dit schip bij Cuxhaven strandde. Hij werd naar Ko penhagen teruggebracht. Inmiddels werd bekend, dat Philipsen den laatsten dag voor Meijer's verdwjjnen met hem gezien was en bij oen scherp verhoor bleek dat Philipsen den looper had vermoord, in do hoop groote sommen bij hem te vinden. Meijer was bij den zeepfabrikant eene kwijting ter betaling komen aanbieden. Philipsen begaf zich met hem in een vertrek, sloot de deur en worgde den bediende, waarna hij het lijk in stukken sneed en in een ton met kalk pakte. De kleederen gaf hij aan zijn bediende en beval hem den ton aan boord van een schip op Amerika te brengen. De kleedereu van den vermoorde leidden tot ont dekking. Philipsen behoort tot eene zeer rijke en aanzien lijke familie. Zijn schoonvader is bankier, zijn broeder een geacht geneesheer en hij zelf was apotheker-schei kundige. De zeepfabriek leidde hem ten ondergang. Te Parijs hebbeu sedert het begin des jaars 38 lijkverbrandingen plaats gehad. Evenals in Duitsch- land zulleu bij de lijkovens gebouwen worden opge richt, waar tijdelijk de lijken kunnen worden geplaatst van personen, die bevreesd zijn levend verbrand te zullen worden. Het grootste bezwaar tegen lijkver branding is de tegenstand der rechtsgeleerden wegens bemoeilijking van het ontdekken van misdrijven. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bij het examen ter verkrijging van de I. o. akte is o. a. geslaagd mej. L. M. de Laat de Kanter teVelp. ALLERLEI. Van eenige belangwekkende proeven tot gevoelloos-

Volksblad | 1890 | | pagina 4