voimmA JE*. No. 32. Zaterdag 19 April 1890. 13e Jaargang. ZORG VOOR IIET LICHAAM. Dit blad verschijnt tederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0 50, franco per poBt f 0,90, waarover per halljaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES \óor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, (ïoes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen wordengeplaatsttegen5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Lettera en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, nitgezonderdDienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjaringa-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cent. Zekere schrijfster schetst „een arm ongelukkig misvormd wezen, dat ons zou doen lacheu, als het Diet zoo door-en-door treurig wasde edele men- schengestaltehet schoone menschengelaat zoo jam merlijk misvormd te zieu." Wèl treurig is hetzóó treurigdat we geen oordeel wagen uit te spreken waar we opmerkendat menig misvormd lichaam de woonplaats is van een' even gebrekkigen geestals om het schepsel het besef te ontbonden van zijn ongeluk, terwijl de natuur, met hare groote te genstellingen weder andere lichamelijk slecht bedeel den met uitstekende verstandelijke vermogens heeft toegerust, alsof zij eenerzijds wilde vergoeden, wat zij anderzijds had onthouden. Ten troost moge het echter ieder strekkendie daaraan behoefte heeftdat erger dan een minder goed gebouwd lichaam eeue verdorren ziel is, d. i. eene ziel, die het kwade zoekt en zich verlustigt in de boosheid. En zulke zielen zijn er en zij wonen dikwijls in het schoonste lichaam. Een kunstenaar stond in verrukking bij de be schouwing vau een beeldschoon wezen en riep uit: „als in dat lichaam geeue reine ziel woontdan heeft God niet met leesbare hand geschreven." Wij weten nietof de man zich in dat bijzonder geval bedroogmaar weldat in den hier bedoelden zin de hand Gods niet altijd leesbaar is. Om echter niet van ons onderwerp af te dwalen zullen wij de ziel laten rusten en ons tot het lichaam bepalen. Ieder zal het met ons een voorrecht heeten een lichaam te bezittendat de gewone menschelijke vormen heeftook al moge dan ook bij vergelijking het eene schooner genoemd worden dan bet andere. Van de gebrekkigen, die öf van hunne geboorte af tot die categorie hebben behoord öf door eenig nood lottig toeval daartoe gebracht zijn spreken wij niet maar wij willen wijzen op hendie als een waar schuwend voorbeeld ouder ons rondwandelen en ons telkens als toeroepen: indien gij prijs stelt op een goed gevormd lichaamonderhoudt het dan ook naar behoorenwant evenals al het stoffelijke zal het lichaam dat ge verwaarloostal spoedig de spo ren van verval vertoonen. Zorgen de menschen dan zoo slecht voor hun lichaam? Veeltijds ja, dikwijls veel minder dan voor hun huis, hunne meubels en hunne kleeren. Geluk kig dat de natuur zoo goed is, om het lichaam tegen veel vernieling eu verwaarloozing te harden. Van de vele kwade gewoonten der menschen wil len wij er hier een paar bespreken. Vooreerst mer ken wij opdat vele jougelui gaarne eene houding aannemendie van de natuurlijke afwijkt. Aanhou dend zitten ze scheef, al of niet met den elleboog onder het hoofd, of wel ze zitten of loopen met het hoofd voorover gebogen waardoor de borst natuurlijk sterk ingedrukt wordt. De gevolgen daarvan zijn schromelijk; want langzamerhand begint het lichaam zich aan die onnatuurlijke houding te wennen en neemt den vorm aandien men het opdringt. Als we eens precies konden nagaanhoeveel menschen met scheeveu nek of krommen rug dit gebrek aan eigen schuld te wijten hebbenhet aantal zou be trekkelijk zeer groot blijken te zijn. Eigen schuld, zeiden wij, maar daar het lichaam het meest lenig en vervormbaar in de jeugd iskomt eigenlijk het grootste deel van de schuld voor reke ning van de opvoeders, 't Is dezen dan ook niet ge noeg aan te bevelen op de houding der kinderen te letten. Eu toch hoevele ouders zijn er nietdie daar aan nooit hunne aandacht wijden? Integendeel zg beginnen al van de geboorte afaan den verkeerden groei van de teedere iiehamen hunner kleinen te be vorderen. Zie maar eens, hoeveel moeite vader en moeder doen om het kind te leeren staan, vóór de beentjes bet dragen kunnen. Deze zakken door en als ze later krom groeien, aan wie dan de schuld? Let er ook eens ophoe de kinderen soms worden neergelegd eu hoe ze worden gedwongen tot zitten, soms uren lang, in de meest onnatuurlijke houding. Is het wonder, dat de lichaampjes daardoor ver vormd worden? Maar nog in een ander opzicht moet voor het lichaam gezorgd worden. Dikwijls wijkt de natuur van het gewone af en zoo ook vertoont het mensche- lijk lichaam wel eens neiging omzonder dat daar- FEUILLETON. 11) DE SCHAAKPARTIJ, Eene Kerstvertelling van Wilhelm Jensen Toen zocht ik hem op, en trachtte hem in zijne ziel te lezen. Eene omstan digheid begunstigde mij, namelijk, dat hij het schaakspel liethad: want dit is een spel, dat geene woorden noodig heelt, om de inborst, de waarde, het wezen van eenen mensch te doen door gronden. Ik zag hem dagelijks, en leerde hem kennen, dat zijne armoede hem niet door winzucht tot eene oneerlijkheid ver leiden kon. Het goud lokte hem aan, doch hij weerstond het. En nog sterker was hij tegenover eene grootere verzoe king: de verzoeking namelijk van uwe liefde te verwerven. Want toen hij ge raakte tot een besef van het verschil tusschen uwe vermoedelijke maatschap pelijke positie, en zijne eigen donkere vooruitzichten toen gebood hem zijn eergevoel, van u af te laten en den weg te mijden, dien gij gingt. Uw hart echter kon niet van hem aflaten, daar het wist, dat het zijne in de verte even eenzaam verlangde naar u. Dit verried mij uw kerstgeschenk aan hem, dat de bode vooraf aan mij vertoond had. Toen besloot ik hem te onderwerpen aan eene proef, die voor mijn doen en laten be slissend zou moeten zijn, wijl eruit blij ken zou, of zekere omstandigheden hem, evenals uwen vadertot eenen lafaard en eervergetene zouden kunnen maken. Doch hij verloor den moed niet, maar trotseerde al het afschrikwekkende, waar mede ik hem omringde om uwentwille. Hij was een speler, en zette zijn leven op het spel maar niet om goud - slechts om u te winnen. En toen hij verloor, toen stond zijne eer hem hooger dan zijn leven en hij wilde het weg werpen. Voor d is hij onder eene ver zoeking bezwekenmaar voor zichzelven heeft hij de proef doorstaan. Het is heden Kerstavond, Er wine, en ik droeg u opfeestelijk aan te rechten en op mijne komst te wachten. Vergeef mij, dat mijn ouderdom voor uwe jeugd lan gen tijd zoo eenzaam en eenzelvig was in dit huis! Ik heb dit ingezien, en breng u daarom heden eenen beteren kerstmis- gast mee. Ontsteekt met elkander de kaarsen van uwen levensboom, kinderen, opdat zij in dezen langsten winternacht den zonneglans van uwen zomertijd voor spellen En dan vergeef ook gij Wolfgang Wegerdanz, uwen leeiijken en bedriegelijken schaakgezel De oogen van den ouden baron blik ten nu, niet geen spoor meer van het uilachtige knippen, warm en helder in het gelaat van den nog altoos sprake- loozen jonkman. Hij strekte de hand uit en nam zich van het hoofd de vettige zwarte pruik, onder welke zijn eigen staalgrauw haar nog zeer knap den sche del tooide; en voor de eerste maal met schalksche minzaamheid glimlachend, zeide hij „Uwe partij, kinderen, stond van den beginne af goed en nu hebt gij ze ge wonnen. Laat mij nog een poosje bij uw verder spelen toekijken 1" Eindi.

Volksblad | 1890 | | pagina 1