de vragen, die hun gesteld wordente beantwoorden, tenzij er bijzondere reden mochten bestaandie ge heimhouding wenschelijk maken. Die commissie kan verder over alle mogelijke hulpmiddelen beschikken. Doordat de Kamers dit recht bezittenbehoeven zij niet alleen af te gaan op de verslagen en de inlich tingen van de regeering, maar zijn zij in staat ge steld uit eigen oogen te zien. Als de leden der Kamers dus niet op de hoogte zijn van den toestand, is het hun eigen schuld. Een voorbeeld van de toepassing van het recht van enquête is het onderzoek, een paar jaren geleden door de Tweede Kamer ingesteld naar den toestand van de fabrieksarbeiders. Vroeger bezat de Tweede Kamer alleen dit recht, sedert de laatste grondwetswijziging ook de Eerste. "Wanneer hooge ambtenaren zich schuldig maken aan eenig misdrijf bij de uitoefening van hun ambt en van 's Konirigs wege geene vervolging wordt in gesteld, dan is de Tweede Kamer bevoegd tot die vervolging over te gaan. Verder maakt de Tweede Kamer eene voordracht op van drie ledenwaaruit de Koning den voorzitter benoemt; ook maakt zij gelijke voordrachten op voor de benoeming van de leden van den Hoogen Raad en de Rekenkamer. De voorzitter van de Eerste Kamer wordt reeht- steeekszonder voordrachtdoor den Koning aange wezen. Elke Kamer benoemt haar eigen Griffier. Tot de voornaamste wettendie aan het oordeel van de wetgevende macht onderworpen worden, be hoort de begrooting van de inkomsten en uitgaven van den staat. Deze geeft gewoonlijk aanleiding tot eene uitvoerige bespreking, waarbij het beleid van dezeu of dien Minister niet zelden heftig wordt aan gevallen. En daar de begrooting alle onderdeelen van den dienst omvatis er nietsof het kan aan de orde gesteld worden. Bij de behandeling van deze jaarlijks terugkomende wet vooral blijkt, in hoeverre de Kamerleden in het Ministerie vertrouwen stellen en meermalen wordt, zooals wij onlangs nog gezien hebben, een Minister, door het verwerpen zijner be grooting, gedwongen zijn ontslag aan te vragen. Maar hierover spreken wij nader in een volgend artikel. NEDERLAND. Goes. Men schrijft ons naar aanleiding van het bericht in ons vorig no., omtrent de boterfabriek te Svarteborg, het navolgende: Het is een bekend feit, dat juist melk zeer geschikt is om iedere kwade eigenschap in zich op te nemen. Volgens mijne practische ervaring maakt die Boter fabriek te Svarteborg echter eene uitzondering op den regeld. w. z. dat daar de afgeroomde of magere melk niet gepasteuriseerd is (het woord „pasteuriseeren" dankt zijnen naam aan Pasteur, wiens naam bekend is geworden door zijne nieuw ontdekte geneeswijze der hondsdolheid) en die vonddat het voor het lang zoethouden der afgeroomde melk en ook om de daarin voorhanden bacteriën te doodennoodzakelijk is, deze tot op eene bepaalde temperatuur 70° C te ver warmen en dan direct zeer sterk aftekoelen 1-2° C. In de meeste Zuivelfabrieken wordt de afgeroomde melk welke de leveranciers terugkrijgen direct nadat zjj van haar vet ontdaan is, op bovengenoemde wijze bewerkt. Allo schadelijke bestanddeelendie in de melk mochten aanwezig zijnworden zoodoende weg genomen. Dr C. L. van der Burg te Laag-Soeren deelt in de N. R. Ct. mededat over de slaapziekte door een zevental geneesheeren is geschreven wier namen hij opnoemt; ook in andere werken vond hij daarom trent mededeelingendie hij echter niet aauteekende. De ziekte is volgens sommige deskundigen een der vormen van eene kwaadaardige moeraskoorts, anderen houden haar voor een goed gekarakteriseerden ziek- tevorm van het zenuwgestel. Zij is alleen bekend uit het westeljjk gedeelte van Afrika. Of zij besmet telijk is, kan nog niet worden beslisthet feitdat leden van hetzelfde gezin er door worden aangetast, is geen afdoend bewijs. In de gemeente Loon op Zand moet een geval van deze ziekte met doodelijken afloop voorgekomen zijn bij zekeren M. K. Voor eenige dagen is deze ziek gewordenin slaap geraakt en na drie dagen slapens Het Bondstnmfeestdat in Augustus te Brede zal gehouden worden zal drie dagen duren. Des Zaterdags wordt de optocht der turners van het station naar Concordia gehouden waar de ont vangst zal plaats hebben. Zondags optocht door de stad en receptie van de vreemde vertegenwoordigers en bet hoofdbestuur daarna groote repetitie der vooroefeningen gevolgd door algemeene oefeningen waaraan door alle tur ners zal worden deelgenomen. 's Namiddags feestmaal en concert in Concordia, gevolgd door een bal. 's Maandags groote wedstrijd gevolgd door prijs uitreiking en feestelijkheden welke nader zullen wor den bepaald. Men meldt uit Ingen aan de N. R. Ct'. Voor eenige dagen werd bij den arbeider v. S. zjjne eenige melkkoe ziek en neenstierf nietvoordat de doodstrijd geëindigd waswerd het bijna levenlooze dier de hals afgesneden, verkocht en naar 's-Herto- genboscb vervoerdom aldaar tot voedsel voor den menseh te dienen. Gelnkkig werd het vleesch aange houden, en, als ongeschikt voor de consnmtie, ver nietigd. De koe had geleden aan de zoozeer be- smettelijkejveeziektehet miltvuur. Twee katten en een hond, die waarschijnlijk van het bloed gelikt hadden, stierven aan het miltvuur, drie drachtige varkens en een hit eveneens, zoodat de geheele veestapel van den man aan het miltvuur is gestorven. Op last van den Rijksveearts te Bommel zgn de dieren verbrand en de overblijfselen begraven, terwyl de stallen ontsmet zijn. Men huivert bij de gedachte, wat het lot van zoo velen zou geweest zijnindien het vleesch der koe niet was bekeurd. DIT DEN VREEMDE. In Duitschland steekt het anti-semitisme opnieuw het hoofd op. Gelijk reeds gemeld werd, heeft de predikant Stöcker de beweging weder begonnen. Hij wil Christenen en Israëlieten bij het onderwijs geheel van elkaar afscheiden. De keizer keurt deze beweging sterk af en heeft dit getoond door zijne zoons te zen den naar een gymnasium te Berlynwaar van de 234 leerlingen 193 Israëlieten zgn. Onder Stöeker's toezicht is een christelijke koopmansbond opgericht, die allen handel met joden afwijst. In SaksenHessen- Kassei, Westfalen en elders is de anti-semitische be weging hernieuwd. In 20 uren naar Amerika Volgens The New-York Herald is er te Londen een luchtschip in aanbouw dat de reis van Queenstown naar New-York in dien korten tijd zal afleggen. Te Manresain Cataloniëhebbonop dit oogenblik, achttien fabrikanten hun fabrieken geslo ten. Zij deden dit om te protesteeren tegen een be sluit der werkliedenvereeniging die allen werklieden in een der grootste fabrieken gelastte het werk te staken omdat de eigenaar niet terstond eenige eischen der werklieden wilde toestaan. Hierdoor zijn plotse ling 2500 werklieden broodeloos geworden. De werklieden-vereeniging heeft nu eene algemeene werkstaking in de geheele provincie Catalonië gelast, te beginnen met 15 April. Op dien dag zal door de werklieden te Barcelona eene betooging op groote schaal worden gehoudenteneinde hun eischen kracht bij te zetten. ALLERLEI. De Singer-Maatschappij van New-York heeft weder eene volgens een geheel nieuw systeem gebouwde familie-naaimachine in den handel gebracht. 1 Vze nienwe machine moet zeer practisch in elkaar gezet

Volksblad | 1890 | | pagina 4