stellen. Zijn alle artikelen, al o{ niet gewijzigd, aan genomen, dan wordt de wet in haar geheel in stemming gebracht. Wordt zij dan verworpen, dan zendt de Kamer haar met het door de. Grondwet vastgestelde formu lier naar den Koning terug, wordt zij aangenomen, dan gaat zij naar het tweede deel der Wetgevende Macht: de Eerste Kamer. Intusscheu heeft de Minis ter altijd het recht, om f:s een artikel der wet is afgestemd of als de wijzingen naar zijne mcening te ingrijpend zijnhet heele ontwerp in te trekken. De behandeling in de Eerste Kamer geschiedt on geveer op dezelfde wijze als in de Tweede. Eerst wordt het wetsvoorstel in de afdeelingenhier vier" in getalonderzoch". Daarna heeft de openbare be-jj spreking plaats, met dit onderscheid, dat nu de wet niet artikelsgewijze wordt behandeld, maar in haar geheelwant de Eerste Kamer heeft geen rechtom wijzigingen in het ontwerp te brengen. Zij moet het in zijn geheel aannemen of verwerpen. In beide Ka mers hebben de Ministers recht om zoo dikwijls zij willen aan de beraadslagingen deel te nemenom zoo noodig, hunne voorstellen te verdedigen. De stemmingen geschieden mondeling met voor of tegen bij oproeping van de namen der leden door den voorzitter. Verwerpt de Eerste Kamer eene wet, dan wordt zij, met het voorgeschreven formulier, aan den Ko ning terug gezonden neemt zij haar aandan wordt daarop 's Koniugs bekrachtiging gevraagd, want de Koning oefent mee de wetgevende macht uit. Nu zal men zeggendat die bekrachtiging niet zal uitblij ven, want de Koning heeft immers zelf de wet in gediend; maar 't zou kunnen zijn, dat deze in de Tweede Kamer zóó geamendeerd wasdat de geest geheel aöders geworden is; ook kunnen in dien tijd de omstandigheden geheel veranderd ziju en de regee ring dientengevolge meenendat nu de wet overbo dig is. Heeft de Koning met den betrokken Minister de wet ondevteekend, dan wordt zij afgekondigd in het staatsblad en is twintig dagen daarna van kracht, tenzij in de wet zelf mocht aangegeven worden, wanneer zij in werking treedt. In buitengewone ge vallen wordt zij ook in de staatscourant geplaatst en is dan reeds na den vijfden dag verbindend. Iedereen wordt dan geacht de wet te kennen. NEDEKLAND. Bp de Dinsdag gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature De Savornin Lohman) zijn uitgebracht 2772 stemmen; blanco 39; van on waarde 21volstrekte meerderheid 1357. Gekozen met 1548 stemmen de heer mr. L. W. C. Keuchenius. De heer J. H. C. Heyse had 1153 stemmen. In de gemeente St. Anna Parochie is eene Vrouwen- vereeniging opgericht. Haar doel is zooveel mogelijk te beletten dat gehuwde vrouwen veldarbeid verrich ten. Zij telt reeds over de 100 leden. De reclame-geest gaat ver. Een winkelier in ge maakte kleederen te Botterdam, die onophoudelijk „verhuizing", „vertrek naar het buitenland", „ver bouwing", „aangehouden goederen" annonceerde, kondigt thans een uitverkoop aan „wegens oneenigheid in bet huishouden". Dat een eeuigszius gevorderde leeftijd zoo schrijft men aan het D. geen beletsel is tot het slui ten van een huwelijk blijkt uit het feitdat K. Bot ter oud 74 jaar, en M. A. G. Verhoefï, oud 73 jaar, beiden verpleegden iu het diaconie oude man nen- en vrouwenhuis aan de Oudegracht te Utrecht, na wederzijdsche kennismaking in genoemd gesticht, Vrijdag jl. in de registers van den burgerlijken stand in ondertrouw ingeschreven zijnzoodat zijweldra met elkaar vereeuigdhunne verdere levensjaren aan eigen haard zullen doorbrengen. DIT BEN VREEMDE. In Engeland wordt een zwaar inkomend recht ge heven op tabak en dus veel gesmokkeld. Alle aange haalde tabak en sigaren, geene kleine hoeveelheid, wordt van tijd tot tijd verbrand in een bepaald daartoe gebouwd fornuis met een hoogen schoorsteen door de spraakmakende gemeente „de pijp van de koningin" genoemd. Heel wat kostelijk kruid wordt daar dus vernietigdzonder dat iemand er voordeel of genot van heeft. Op eene vraag, hem deswege ge daan, verklaarde de heer Goschen dezer dagen in het Lagerhuis, dat het verkoopen van die tabak don eerlijken tabakswinkelier groote schade zou berok kenen, en dat daarom de „pijp van de koningin" maar rooken moet. De Engelsche pers is nu eensklaps tot de ontdek king gekomen, dat het toch eigenlijk schande is zooveel waarde jaarlijks te vernietigen en stelt dus voor Hr. Ms. pijp af te schaffen en de tabak öf tegen winkelprijs te verkoopen öf uit te deelen aan de ver pleegden in de hospitalen. Niet volgens Malthus. Het Canadasche parlement te Quebec heeft onlangs een eeuigszius zonderling be sluit genomen. Aan ieder die twaalf kinderen heeft zullen voortaan honderd bunders grond geschonken worden. Terstond zijn er natuurlijk opgaven door huisvadersdie in deze categorie vielengedaan. Een lid der Kamer bleek dertien kinderen te hebben. Maar de kroon spande een veteraan van 1837 die beweerde evenveel vijanden gedood te hebben als hij kinderen aan het vaderland geschonken hadnamelijk zesendertig. Hij beweert nu recht te hebben op 300 bunders. Op eene conferentie tusschen de mijnwerkers en eigenaars van Noord-Somarset, die te Bath gehouden werd, is besloten, dat een onmiddellijke loonsver- hooging van 5 pCt. en eene gelijke vermeerdering van loon in Juli zal gegeven worden, wanneer de steen koolprijzen dit toelaten. Buitengewoon ernstig is de toestand in Oost-Lan- cashire. Geen enkel mijnarbeider werkt meer; allen, ten getale van omstreeks 7000 hebben den arbeid gestaakt. De mijnen worden als het ware belegerd door steenkoolkoopersmaar er is geen blokje te krijgen. Gruis en sintels worden tegen hoogen prijs verkocht. Vele fabrieken dreigen te sluiten of zijn reeds gesloten en duizenden katoenarbciders worden met ontslag bedreigd, omdat de machines niet langer kunnen werken. In verschillende groote mijnen van Derbyshire is de werkstaking feitelijk nog niet begonnen omdat de termijn van opzegging eerst de volgende week of later eindigtin enkele kleinere mijnen van dat graafschap zijn alle eischen der arbeiders ingewil ligd- De Japanners die steeds geneigd zijn om de voort brengselen der Westersche beschaving in hun rijk burgerrecht te doen verkrijgenmaken op het gebied der electrische verlichting menigen Europeeschen Staat beschaamd. Uit eeue officieels opgave blijktdat in Japan thans reeds 15 maatschappijen zijn die zich bezig houden met het verschaffen van electrisch licht en dat deze gezamenlijk reeds ca. 50.000 lampen in gebruik hebben. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den heer R, O. C. Aitton, predikant bij de hervormde gemeente te Baarland, eervol emeritaat verleend na 4ijarigen dienst met ingang van t April eerstkomende. Benoemd tot onderwijzeres te Oosterland raej. M. Waale van Zieriksee. A L li E R li F I. De Cbineezen wenden zich bij alle bolangrijke vra gen tot den waarzegger en hebben daartoe geschil derde loten of kleine met teekens voorziene plankjes of iets dergelijks. Bovendien bedienen zij zich ook nog van vogels en schildpaddenwelke laatste vooral in hoog aanzien staan, daar zij, zooals de Chineezen gelooven de teekens van 28 sterrebeelden op den rug hebben eu in het bezit ziju van een buvonnatuui .ijk verstand. Daarom vindt men in China, en vooral

Volksblad | 1890 | | pagina 4