der vijanden inrenden precies als Schierborn. Ve len van hen bleven op het slagveldslechts bewaard in de herinnering der weinigendie hen volgden op de groote reis en met kloppend hart uitzagen naar de koudekoele mailberichten. Andereu wisten het hachje te bergen en vragen nu in Hei nieuws van den Dag loopwerk of eene betrekkingdie hen in staat steltalthans iets te verdienen. Deze Schierkorn deze moedige en wakkere borst heeft het witte balletje getrokken te midden van de vele zwarte, die het noodlot te grabbelen geeft". Ik herhaal het: afdingen op Sdrierhorn's welver diende glorie wil niemand ook Nurks niet. Maar toegevendat er op Sumatra's Westkust meer hel dendaden verricht werden, dan waarvan de heer Den Beer Poortugael op den gedenkwaardige» middag op de De Ruyterkade gewaagdeis een eisch der bil lijkheid! (A.v.p.) „Vijftien borrels en 27 glazen bier vandaag van de trappen gesmeten en nog niet in de olie", zie daar een heldenfeit, waarop te Echt, in Limburg, een rijpe zestiger zich dezer dagen durfde beroemen. Op de maag van een nijlpaard zou die quanti- teit wellicht nog minder invloed uitoefenen. LIT li) EN VREEMDE. Iu het Parlement van Manitoba (Canada) heeft een der Fransche leden, om eene beslissing over zijn amen dement verdaagd te ziennegen uur achtereen ge sproken. Ten slotte moest hij het echter opgeven en werd zijn amendement verworpen. Zoo wordt ook elders de nationale tijd verpraat en verkwist. De houding der werkstakers te Liverpool en in de omstrekenwaar hun aantal 250.000 bedraagt.is zeer dreigend. Vijfhonderd soldaten zijn daarheen gezonden. Twee duizend nieuwe werklieden zgn aan gebracht om de werkstakers te vervangendie daardoor nog meer verbitterd zijn. Ook voor Manchester heeft het uitvoerend comité der mijnwerkers de algemeene werkstaking uitgeschreven. Wij kennen de eischen, die van heide zijden ge steld worden, niet en kunnen dus over de al of niet billijkheid van de uitgebroken werkstaking moeilijk oor- deelen. Toch maakt het een komischen indruk te le zen dat 500 soldaten gezonden worden om 250 duizend werkstakers in bedwang te honden. Te Huanta in Peru gaat het bij de verkiezing van eenen president der republiek niet rustig toe. De aan hangers der beide candidaten werden handgemeen een honderdtal menschen werd gedood en de stad zelve geplunderd. Dan gaat het in ons goed stadje kalmer toe: naar sommiger meening wel wat al te rustig, nï. als die kalmte 't gevolg is van lauwheid en onverschilligheid. De keizer van Duitschland heeft met een span Hongaarsche paarden, dat hij onlangs gekcckt had, den weg van Berlijn naar Potsdamdie ongeveer 30 kilometer lang is in den tijd van 70 minuten in draf afgelegd. Als dat geen heldendaad van den Duitschen Kei zer ismoet men het maar zeggenMaar in elk ge val is zij onschuldig, wat niet gezegd kan worden van de zoogenaamde heldenfeitendie den dood van duizenden onderdanen ten gevolge hebben. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke: Was het zilveren jubilé van onzen predikant, den heerW. te Genipt, jl. Woensdag met algemeene sympathie gevierd, jl. Zondag herdacht hij zijn 25 jarig verblijf in ons midden kerkelijk, naar aanleiding van Matheus 13 v. 3. het laatste gedeelte. De heer Te Gempt zeide o. a. dat hij in alles voor zijne overtuiging was uitgekomen, dat hij daardoor velen van zich vervreemd had, maar toch ook op geen rotsen had ge ploegd, daar de aigeloopen week hem bewezen had, dat hij in de gemeente nog vele vrienden en geestverwanten bezat. Na toespraken aan het gemeentebestuur, kerkvoogden en notabelen, den kerkeraad en de gemeente besloot hij zijne rede met een toespraak aan het eerstdaags af te treden hoofd der openb. school, dien hij als veeljarig vriend hoog achtte en wien hij voor het overige zijner levensjaren van harte het beste toewenschte. Na het uitspreken van den zegen werd den jubilaris door de gemeente Ps. 134 v. 3 toegezongen. Te Borsele is tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente beroepen ds. F. P. Fokkens te Schelluinen; te Hardings veld ds. j. Willemse te 's Heerenhoek. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft in hare vergadering van jl. Vrijdag met algemeene stemmen op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer M. Beneker, hoofd der school aldaar. ALLERLEI. Op een natuurkundig examen vraagt de professor aan den candidaatter zake van een vraagstuk over gistingom hem wat op weg te helpen „Kom, meneer, heeft u dan nooit eens een glas half leeg laten staan?" De candidaat, met overtuiging: „Nooit, professor, nooit! Dat verzeker ik u!" Verklaring van natuurverschijnselen. Het volk, dat buitengewone en groot3che natuur verschijnselen niet weet te verklaren, tracht toch zich hiervan eene voorstelling te maken. De oude Skythen meendendat de sueeuwvlokken verloren en teruggewonnen goudstukken en dus liet bij er terstond op volgen: „Uwe uitnoodiging is allervriendelijkst Indien het mij mogelijk is. Maar stellig kan ik het u niet beloven." „Nu, als ge zin mocht krijgen, dan klopt ge maar driemaal met den knop op de deur.'' De oude heer had gesprokende oude heer was opgestaan en verdwenen, on hoorbaar, alsof zijne voeten den grond niet aanraakten en in zijne plaats drong een ruwe windstoot, met dwarre lende sneeuw beladen, door de deur naar binnen. Wolfgang Wegerdanz keek verward rond. Was hij over zijn schaakbord inge dommeld? Had hij gedroomd? Al de gaslichten, ook dat waaronder hij zat, waren uitgedraaid, en naast hem stond de keliner, de hand reeds naar het schaakbord uitstrekkend en hem aankij kend met eenen blik, die duidelijk ge noeg zeide wat er van hem verwacht werd. Hij verstond dien blik, en verliet mede het dezen avond zoo ongastvrije en donkere lokaal. Waarheen nu Naar zijne kamer, om te studeeren, zooals gewoonlijk. Wat anders? Stellig toch zou hij aan de uitnoodi ging van zijnen partner geen gevolg ge ven. Indien hij verloor, had hij geen goudstuk meer om te betalen. Tot de eerste dagen van Januari moest hij met de weinige marken in zijne beurs rond komen. Daarom had hij zelfs bedacht zaam elke verlokking tot eene mogelijke kerstverspilling afgesneden, door zèlt te zorgen, dat hij zijn geld niet vóór Nieuw jaar kon uitbetaald krijgen. Bovendien wekte de oude „baron" in hem eene vage antipathie. In zijne verbeelding be gon die zonderling te zweemen naar een aangekleed en geëlectriseerd lijk, dat als een automaat schaak speelde. Het was inderdaad een afschuwelijk weder. Op de straat draafde ieder, die er iets te maken had, zoo snel moge lijk voort, met de handen in de zakken, den kraag tot over de ooren, het hoofd naar den grond, half verblind door de sneeuwjacht. Bij het omgaan van eenen hoek liep een dienstmandie eenen spar- reboom droeg, Wolfgang vlak tegen het lijf, en de groene takken stieten hem den hoed van het hoofd. Hij voelde de scherpe naalden langs zijne slaapen rook den hartsigen geur. En dit verplaatste zijnen geest plot seling in het verleden in zijne kinder jaren in zijn eigen vaderhuis om streeks den toenmaals ook voor hem zoo blijden kerstmistijd. Ook zag hij daar vóór zich maar nu in werkelijkheid achter een venster eenen met hon derd lichtjes getooiden kerstboom, en duidelijk hoorde hij een groot gelach en gejoel van kinderstemmen Toen schudde hij zich eens, drukte zich den hoed diep op het hoofd, en liep, en liep, tot hij zijne woning bereikt had en zijne drie trappen opgeklommen was, en weder tusschen de vier muren stond van zijne kille ongezellige studen- tenkast. Werktuigelijk met de vingers op het glas trommelend, stond hij voor zijn ven ster en tuurde over de wit besneeuwde daken, op welke zijn hooggelegen ka mertje hem uitzicht bood. Hoe de dichte vlokken dwarrelden, hoe de noorden wind gierde in den schoorsteen! Geen sterretje aan den hemel. Boven het witte lijkkleed op de aarde, boven het ver blindende gewirwar der nederdalende sneeuwniets dan het zwarteondoor grondelijk zwarte zwerk, aan hetwelk de lichten des hemels voor altoos leken te zijn uitgebluscht. Ja! de oude had wel gelijk: het was een afschuwelijke avond voor den eenzamedie geen licht en geene warmte vond in gezelligheid, een afschuwelijke, troostelooze avond Wordi vervolgd.

Volksblad | 1890 | | pagina 4