ders clan gunstig werken. Maar het blijft niet altijd bij eerlijke middelen, om de kiezers over te halen op dezen of dien hunne stem uit te brengen, er worden er ook aaugewend, die meer dan afkeuring verdienen. Er wordt gespeculeerd op de onervarenheid van vele kiezers, op hunne lichtgeloovigheid eu hoe daar 't best partij van te trekken isweten de leiders maar al te goed. Ziet ge, als er een lid voor de Tweede Kamer moet gekozen wordendan is dat eene daadlonter van staatkundigen aard. Wie daar nu andere zaken inmengt, is öf onnoozel öf hij handelt valsch. En toch ziet men maar al te vaakdat al te bedrieglijk vermindering van lasten en verbetering van vele maatschappelijke kwalen wordt voorgespiegeld als het noodwendig gevolg van deze of die keuzehoewel al menigmaal is gebleken, dat de uitkomst niet aan de beloften beantwoordt. Zelfs ontziet men zich niet, om den godsdienst, waarvan ons volk gelukkig nog niet vervreemd is, ja waaraan het zich nog hecht als aan iets, dat het heilig en dierbaar is, eene ver kiezingsleuze te ontleeuendie de waarheid iu het aangezicht slaat, ofschoon het zekerste en gemakke lijkste middelom de argloozen te winnen. Wij hebbeu achting voor het volkdat zijne wel vaart niet wil zien vertrappen noch zijne godsdienst vrijheid vernietigenwie het voor een van die beide ten strijde roeptmag wel zeker zijndat er werke lijk gevaar dreigt, maar wie, ofschoon zich bewust, dat geen vijand in de nabijheid is, alarm slaat, cm daardoor eene ongerustheid te wekkendie zijn eigen belang kan bevorderen, verdient veroordeeld te wor den. Dat zij, die zich in den verkiezingsstrijd mengen, dat doen met inspanning van alle krachten is te prijzen, maar 't ware te wensehen, dat zij daarbij de striktste eerlijkheid betrachtten. Bovenal is het zaak dat het volk meer en meer ontwikkeld wordeopdat de mogelijkheid worde buitengesloten, dat slimme maar niet te vertrouwen leidslieden het dryven als de herder zijne kudde. Meerdere zelfstandigheid zal gekweekt worden, waar een helderder inzicht ontstaat in de opgelegde taak. En hoe ruimer de staatkundige rechten dan aan liet volk worden toebedeeld, hoe liever. Wij hebben gemeend het bovenstaande te mogen schrijvenniet om te beproeven op de aanstaande verkiezing invloed uit te oefenendan wel om naar aanleiding daarvan op iets te wijzenwat wellicht zijn nut kan hebben. NEDERLAND. Goes. In de Gemeenteraadszitting van Donderdag j.I. werd aan den heer G. J. Snouck, onderwijzer aan school B,op zijn verzoek eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd de heer Chr. Schultz tjjdelijk onderwijzer te Brouwershaven. Tot het detachement Oost-Indische militairen aan boord van het stoomschip Burgemeester Den Tex der maatschappij Nederlanddat Dinsdagochtend te Amsterdam arriveerde, behoort o. a. de fuse lier A. L. Schierhorneen der belden die op den 6 Mei 1889, bij de krijgsverrichtingen in Ediden ouden roem van het Indische leger weer schitterend handhaafden. De sectie, aangevoerd door luit. Van Beusekom, viel, onder een overstelpend vuur, de door talrijke Atjehers bezette loopgraven aan. Schierhorn was de eerstedie de loopgraven bereiktezich tusschen de Atjehers wierpen met hen handgemeen werd, onmiddel lijk gevolgd door zijn vriend J. A. Minkema en zijnen chef, luit. Van Beusekom. Na eene heftige worste ling ging de vijand op de vlucht met achterlating van 18 dooden en het succes van den dag was be haald. De dappere fuselier Schierhorn bekwam een kle- wangkouw tusschen wjjsvinger en duim, twee over den rechter voorarm vijf gelukkig niet diepe kogel- wonden in den rechterschouder en twee kogelwon- den in den rechtervoorarm. Hij was dus deerlijk verminkt; het leger kon hem niet meer tot zijne dapperen tellen, maar vergeten werd bij daarom niet. Behalve de gratificatie is hem een jaarlijksch pensioen vau f 400 toegekend. Ü!T DE» VREEMDE. De wereldtentoonstelling van 1892 te Chicago zal wanneer het plan uitvoerbaar blijkt in het hoogste gebouw gehuisvestjworden, dat de wereld ooit gezien geeft. Men wil nl. een toren bon wen van 1100 voet hoogtewaaraan een dak van 3000 meter mid dellijn aan kabels hangtdat door geen enkelen zuil ondersteund wordt. Het zal op eene groote ijzeren tent gelijken. Het terrein zal 162 Eng. bunders groot zijn het dnbbele van het terrein der Parijsche ten toonstelling. Boven dit dak zal de toren verscheidene honderden voeten hooger dan de Eiffeltoren worden voortgebouwd. Dezer dagen bracht in de rue Montmartre te Parijs een huikspreker groote ontsteltenis teweeg. Hij ging bij de opening van een riool.staan en weldra schenen daaruit benauwde kreten te stijgen: „Help! help!" werd er geroepen. De politie schoot toe en zond eenige werklieden om de onderaardsche gangen te doorzoeken, maar alles vergeefs. Luider en luider werd het hulpgeroep, tot dat ten laatste de straat zoo vol menschen wasdat de politie een kring om het riool moest trekken om het publiek terug te houden. Toen nu ook de buikspreker achter uit gedrongen werdhield het hulpgeschrei op. De grappenmaker werd ontdekt, maar maakte zich nit de voetenachtervolgd door de politieagenten en de beetgenomen toeschouwers. ALLERLEI. De Cosmos maakt gewag van de uitvinding van een werktuigdat brood in platte schijven verdeelt en met behulp van een draaienden borstel met boter besmeert ten behoeve van weeshuizen enz. Het ver werkt750 boterhammen in het uur. Aangaande eene hypnotische proef vertelde de Pa rijsche professor Charcot in de New-Yorker Forum: „Ik gaf eene vrouwdie ik te voren had gehypno tiseerd een blad wit papier en zeide daarbij: „Dat is mijn portret! Vindt u het goed gelijkend?" Na eenig talmen antwoordde zij: „Ja, dat is uwe pho- tographie, geef haar mij als 't n blieft!" Omdevronw het idee van het gewaande beeld nog vaster in te prententoonde ik haar het papierals ware het profiel naar haar kant gewend, ik beschreef haar mijne kleeding enz. Toen schudde ik het papier, waar aan ik slechts een klein merkteekeu gemaakt had onder een aantal gelijke papieren en gaf deze aan de vrouw; zij moest toch eens, zien of er geen bekend portret bij was. Nadat zij een weinig gebladerd had vond ze het gemerkte blad en zeide: „Daar is uwe photographie" Toen ik haar het blad omgekeerd in de hand gaf, verklaarde zjj, dat het beeld op zijn hoofd stond. Nu bracht ik haar weer in normalen toestand en gaf haar nogmaals de door elkaar geschudde blade ren en ook nu vond zij het gemerkte blad uit de vele, en beweerde, dat het mijne photographie was. Zij nam het blad mede naar de slaapzaal en zelfs bet ge spot der overige vrouwen kon haar niet van het denkbeeld brengen, dat zij mijne photographie had. Als ik haar gedurende de hypnose influister, dat zij eenige dagen na haren ontwaking nog onder den in druk zal blijven, dan gebeurt dit ook. Den psycho- logischen grond, waarop de^e zeldzame verschijnselen berustenzoekt Charcot in de lichtgeloovigheid waarmede de vrouw alles wat de hypnotiseur zegt, aanneemt. „liet is", zegt de Fransche geleerde, „alsofonder den invloed van den hypnotiseur in de hersenen eene leege ruimte ontstaat, zoodat elk idee, dat door sug gestie opgenomen wordt, zich naar alle zijden vrij en ongehinderd kan uitbreiden". Zoo onweerstaan-

Volksblad | 1890 | | pagina 4