dan ook buiten bun' wil, haar, op velerlei wijzeD aanhoudend kweekeu. Wat kinderen zienvooral als het door glans kleur of eenige andere eigenschap aantrekkelijk is, willen zij gewoonlijk hebben. Zij strekken er de handjes naar uit en worden verdrietig, als zij het niet krij gen. Onverstandige ouders geven daaraan toe en ge ven hun' kinderen in handen, tot zelfs datgenewat hun gevaarlijk kan zijn, alleen om, zoo zij meenen, hun' lievelingen genoegen te doen of verdriet te be sparen. Maar zij begrijpen niet, dat het voldoen aan die begeerte nienwe begeerten wekt en dat het hoe langer hoe moeilijker wordt aan de eischen vau het kind weerstand te bieden. Die eischen worden ook voortdurend hooger en telkens verlangt het met meer aandrang de vervulling daarvan. Zoo gaan de kin deren den baas spelen over de ouders, die hun ten slotte niets meer durven of kunnen weigeren. Men zegt dikwijls, dat eene kinderhand spoedig gevuld is, en dat is volkomen waar, mits dat kind op eene verstandige manier opgevoed zij. Maar wan neer men het gewend heefteiken wensch onmiddellijk vervuld te ziendan wordt het weldra veeleischend en het zal heel veel moeten hebben om tevreden te zijn en dan altijd nog maar voor eene korte poos. Dikwijls ziet men, dat kiudereu worden overladen met allerlei speelgoed, te veel, om er van te kunnen genietenmaar tevreden zijn zij nietveel minder dan de minbedeeldendie zich met weinig moeten vergenoegen. Voor da laatsten is het weinige een schat, voor de eersten is de veelheid eene bron van ellendewant hoe meer zij hebbendes te meer ver langen zij. Mochten vele ouders eens daaraan hunne aandacht wijden. Menigeen, dien de begeerte op deu slechten weg heeft gebracht, zou behouden zijn gebleven, in dien hem van kindsafaan was geleerd zijne wenschen niet tot het onbereikbare nit te strekken. Want in dien eenmaal de grens is overschredendan zijn de gevolgen niet te berekenen. De begeerte voert den mensch tot alle kwaadgelukkig hijdie zich daar voor weet te behoeden. xTïmTïïTTTïk Men schrijft aan de M. Ct. Het is van algemeene bekendheid dat onze Neder- landsche natie eigenlijk nit een mengelmoes van aller lei naties bestaat. In het bijzonder is dit het geval met de inwoners van Zeeland. De oud-Zeeuwsche adel is uitgestorven of woont elders. De Zeeuwsche patricische geslachten zijn bijna allen van vreemden oorsprong. (Zie o. a. F. Nagt- glas, Levensberichten van Zeeuwen). Het rijke Mid delburg lokte in den bloeitijd der Republiek en nog lang daarna tal van vreemdelingen. Vandaar de ve lerlei uitheemsche familienamen onder alle standen in die stad. Ben groot gedeelte der Walchersche boe ren schijnt van Fransche of Waalsche afkomst te zijn. Velen dragen nog min of meer verbasterde Fransche geslachtsnamen. In Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen daarentegen moeten niet weinig afstam melingen wonen van vluchtelingen uit Salzburg en omstreken. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men families van Spaansehen bloede. Sedert ruim een halve eeuw wordt Zuid-Beveland overstroomd door emigranten uit de overige Zeeuwsche eilanden en van de Zuidzijde der Wester-Scheldeboor- den. De katholieken onder hen zijn zoo goed als allen van Zeeuwsch of Belgisch-Vlaamsche afkomst. In Goes wonen buitengewoon veel menschendie geen ge boren Goesenaars of kinderen van niet-Goesenaars zijn. Zij komen of kwamen uit alle windstreken. Hoe het echter staat met de afstamming der oudere Znid-Bevelandsche families zoo aanzienlijke als ge ringe durf ik niet vast te zeggen. Vermoedelijk zijn de onde „Goesenaars", zooals alle Zuid-Bevelanders vaak genoemd wordenmeer „van vreemde smetten vrij" gebleven. Het Goesehe land is lang Spaansch geblevenbezat niets dan één klein landstadje was uitsluitend een landbouwende streek en lag voorbeen zeer geïsoleerd. Ook bleven sommige ambachtsheeren in hunne heerlijkheid wonen onder de Republiekzij zullen zeker geen vreemde lingen gelokt hebben om zich op de vingers te laten kijken. Zeker is hetdat er in Zuid-Beveland enkele families woonachtig zijn die aldaar eeuwen vertoefd hebben liet zijn meestal zeer in verval geraakte pa tricische geslachten. Ouder nog bloeiende regenten families van Goesehe afkomst vindt men er niet meer, voor zooverre mij bekend is. Bij de loting voor de nationale militie te Tilburg had het volgendevoor den betrokkene minder aan gename voorval plaatsZekere Mennen werd ter loting opgeroepen en trok no. 277 dus een vrij nom- mer. Toen hij op weg naar huis was werd hij terug geroepen en moest, daar hij foutief voor zekeren Van Meerendonk afgeroepen was, zijn nommer weer in de bus doen en een nieuw nommer trekken. Ditmaal was het een zeer laag nommer. Naar men verneemt, zal Mennen die slechts onder protest tot de tweede loting overgiDg over deze handelwijze eene klacht indienen. Donderdag morgen heeft te Amsterdam een hevige brand gewoed, waaromtrent wij de volgende bijzon derheden vernemen. Te zes uur in den morgen werd brand ontdekt in den Stadsschouwburg op het Leidsebe pleinen twee uur later was er van het fraaie gebouw niets meer te zien dan eeu puinhoop. In dien schouwburg werd den vorigen avond ter eere van 's konings jaardag, aan het slot van het oorspron kelijk tooneelstuk. „De terugkeer vau den koloniaal" eene apotheose vertoond met veel Bengaalsch vunr, waardoor vermoedelijk een vonk in het oude ver molmde decoratief geraakte en voortsmenlde, zonder door den dienstdoenden brandwacht, die na één uur om de twee uur de ronde doet, opgemerkt te zijn. Vertrouwbare personen die d» voorstelling bijwoon den, deelen mee, dat zij Woensdagavond meermalen eene sterke gaslucht ontwaarden wat echter, volgens de brandweer, ook door het hooger of lager bran den der gaskronen kan zijn veroorzaakt. Te half vier uur vau nacht had de brandwacht zijne laatste ronde gedaan en tusschen half zes en zes uur stond het oude en uitgedroogde, van binnen geheel van hout opgetrokken, gebouw in lichte laaie. De, om zijne acoustiek in de geheele wereld be roemde stadsschouwburg bezat, zooals bekend is, kostbare decoraties, kunstwerken uit de vorige eeuw, rijkezelfs met echt goud zwaar vergulde tooneel- meubelen, waarvan veel nog wel met asbest geverfd was. Het geheel was tegen brandschade verzekerd. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uit spraak in de zaak tegen C. S. te 's-H. Arendskerke, beschuldigd van poging tot moord op H. van Schaik te Goes. Zij veroordeelde den beschuldigde tot eone ge vangenisstraf van 6 maanden. Het O. M. eisehte eene gevangenisstraf van drie jaar. UIT BEN VREEMDE. De heer G. Jurrjens van Amsterdam heeft Woensdag te Hamburg den len prijs behaald op den afstand van één mijl. De prijzendie hij te Berlijn bij den schaatsen- wedstrijd won, zijn: een groote gouden en een zil veren med. Verder een kolossale drinkhoorn en eeu fraai pièce de milieu. Bene kleine bijverdienste. Naar Egyptische bladen melden, heeft de redactie van de New-York Herald aao Stanley gevraagd of hij voor haar blad een artikel zou willen schrijven over de „slaven quaestie". Als honorarium biedt zij hem daarvoor aan een pond sterling voor elk woord. Daar dergelijke artikelen in New-York Herald gemiddeld een inhoud hebben van 5000 woorden, zou Stanley voor zijn schrijven alzoo eene vergoeding krijgen vun 5000 p. st., d. i. ongeveer 60,000 gulden. Het is nog

Volksblad | 1890 | | pagina 4