ADVERTENTIEN. voegd worden een staf van geëmployeerdenteneinde de zaak te drijven. Men zegt, dat het hier gaat om eene productie van twaalf millioen oester's jasrs. Niet alleen de Schelde, maar ook de Zuiderzee zoude in deze exploitatie betrokken zijn, zoodat het voor velen een bron van welvaart zal kunnen worden. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning het be sluit geteekendwaarbij eervol ontslag is verleeud aan mr. L. W. C. Keuclienius als Minister van Ko loniën en waarbij baron Maokay is benoemd tot Minister van Koloniën terwijl jhr. mr. A. F. De Sa- vornin Lohmanlid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Goesmet de portefeuille van Bin- nenlandsche Zaken wordt belast. Dientengevolge zal in het hoofdkiesdistrict Goes eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer. DIT D E SI VREEMDE. Door den directeur van de volksbibliotheek te Dun dee in Schotland is bepaalddat boeken welke gelezen zijn in een gedeelte der stad waar besmet telijke ziekte heerscht, eerst moeten worden ontsmet. Zoodra hij van de gezondheidscommissie bericht ontvangtdat er eene ziekte heerschtlaat hij den lezers bekend makende boeken niet terug te bezor gen, vóór zij daartoe verlof krijgeD. Is de ziekte ge weken, dan worden ze in een afzonderlijk lokaal eerst op de volgende wijze behandeld. Men heeft een groote zinken kast, waarin men draadwerk heeft gespannenhierover hangt men de boekeu en doet de bladen zooveel mogelijk van el kander. Daarna wordt de kast gesloten en in een lade op den bodem eenige minuten lang een zwavel- kaarsje gebrand en zoodoende de kiemen der besmet ting gedood. Wanneer men nagaat, dat de leesbibliotheekboeken bijna onmisbaar zijn in ziekenkamers, zoowel voor de patiënten als voor de oppassersen zooals mis schien meer is geschied dan men vermoedt, dat daar door de besmetting wordt overgebracht, zon het eene goede maatregel zijnwanneer iedere leesbibliotheek houder zich zulk een kast aanschafte. In hst zuiden van Frankrijk is eene zoo groote hoeveelheid sneeuw gevallendat de treinen van Bor deaux naar Cette gisteren zeven uren oponthoud had den. Langs de geheele westkust was het weer zeer onstuimig. Op vele plaatsen ging de hevige noord westenwind gepaard met regen en sneeuw en overal daalde de temperatuur. Te Schelheid dreigt eene werkstaking in den steen- koolhandel. De handelaars hebben beslist geweigerd de lconsverhoogingdie de werklieden vroegentoe te staan en zij hebben stappen gedaan een patroons bond te vormen. Algemeen gelooft men, dat de leiders der arbeiders de werklieden tot eene algemeene werk staking zullen overhalen. Deze zou zich tot alle steenkooldistricten met uitzondering van Northum berland en Durham uitstrekken. Beu in de Times voorkomend staatje over het drank- verbruik in Engeland over het afgeloopen jaar is voor voorstanders der matigheid niet buitengewoon bemoedigend. In 1889 bedroeg de waarde der ver bruikte hoeveelheid alcoholische dranken 7.500.000 p. st. meer dan in 1888, wat per hoofd eene toename van 1.95 per jaar of l'/s stuiver per week beteekeut. Over de laatste 10 jaren was hot drankverbruik 100.000.000 p. st. minder dan in het daaraan voor afgaande tjjdperk ondanks eene gestadige vermeer dering der bevolking. Dit geeft dus hoop dat alleen 1889 eene ongunstige uitzondering maakte en dat in het algemeen het verbruik vermindert. Berlijn. Bij den internationalen sehaatsenwedstrijd op een baanlengte van 4000 meter was G. Jurrjens nommer Óen; hg legde de baan in 8.34, de Noor Olsen in 8.34s/c minuten af. Ook op de 2000 meterslange baan was Jurrjens overwinnaar; hij legde den afstand in 4.5. m. af. Olsen is bg den laatsten spurt gevallen. Den over winnaar vielen kostbare kunstvoorwerpen ten deel. De Duitache minister van oorlog zorgt voor zijn offi cieren Voortaan zegt Truth zal op bevel van den minister voor den eten in de clubs aan geen officier meer dan één klein glas likeur mogen wor den gebraelit. Absinth is volstrekt verboden. Een geneeskundige dr. F. Mendelheeft bij de vrouwelijke fabrieksbevolking in den omtrek van Es sen de gevolgen nagegaandie het overmatig ge bruik van koffie veroorzaakt. Er zijn er, die meer dan een pond per week gebruiken ten gevolge waar van storingen in zenuw- en spierstelsel en bloedsom loop veelvuldig voorkomen welke zich door algemeene afmatting gedruktheid lusteloosheid hoofdpijn en slapeloosheid kenmerken. Een sterke dosis koffie doet al deze verschijselen verdwijnen maar enkel tjjdelijk. Ook komen vaak storingen in de spijsvertering voor. Deze koffiedrinksters kunnen niet door eenvoudige onthouding van haar geliefden drank genezen. Zij hebben rnstlichaamsoefeningen in de open lucht, kleine hoeveelheden brandewijn en koude baden noodig. Te Boston heeft men het Tremont-Theatre thans voorzien van electrische deuren dat wil zeggen van deurendie open gaan bij het drukken op een der acht knoppen, welke in den schouwburg verspreid, en zeer in het oogloopend zijn. Bij het geringste alarm kan men oogenblikkelijk en te gelijker tijd zeventien dubbele deuren door middel van den elec- trischen stroom openenhetgeen in hooge mate bij draagt tot geruststelling der toeschouwers, wanneer brand uitbreekt. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Aan den heer A. J. J. Warnsinck Cz., pred. bij de Her vormde gemeente te Kloetingeis op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol emeritaat verleend. De algemeen geachte predikant aanvaardde den eisten November 1841 te Wilhelminadorp de evangeliebediening en was sedert 1856 te Kloetinge werkzaam. (N. R. O.) Benoemd te Dreischor tot onderwijzer dhr. C. J. Snouck van Goes. ALLERLUI. Dikte van het hoofdhaar en aantal haren op een vrouwenhoofd. Ongeveer 160 baren van gemiddelde dikte zouden genoeg zijn omzonder tnsschenruimte naast elkander gelegd, één centimeter te bedekken. Een blondine heeft ODgeveer 140,000 haren te ver zorgen maar „la beauté rousse" of h la Makart slechts 88,000: de brunette zal er zoowat 109,000 bezitten, de zwarte schoonheid slechts 102,000. Wei nig dames beseffen, dat zij 60 tot 80 KM. haar op het hoofd hebbende bkmdlokkige juffrouw heeft zelfs eiken morgen 100 of 110 KM. haar op te maken. Een Dnitsch onderzoek heeft gevondendat één enkel haar zonder te breken een gewicht van ruim 11 gram kan dragen, en dat hot onder dien last uitrekt. Maar het haar dat zulk een zwaren last kan dragen, moet donkerbruin zijn, want een blond haar zal reeds breken wanneer er zeven gram wordt aan gehangen. Heden overleedin den ouderdom van 39 jarenna een kortstondig doch geduldig lijden, mijne geliefde echtge- noote en der kinderen zorg dragende moeder Pieternella Maria de Vreugd, mg nalatende 5 jeugdige kinderen. Haar heengaan was vrede. Goes, 13 Febr. 1890. A. VAN DER BURGT en kinderen. P. DE VREUGD. E. D. DE VREUGD Kemei, en verdere familie.

Volksblad | 1890 | | pagina 4