No. 15. Woensdag 19 Februari 1890. 13e Jaargang. Dit blad verschijnt mderen Woensdag en Zaterdag. Dc prijs per halfjaar f O 30, franco per post f 0,00, waarover por halfjaarlijkachc kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn h 1 cent verkrijgbaar. AD VERTEN TIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Diensfcaauvragen wordengeplaatsl Ltgeno cent en Advertentiön tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfde advertentie wordt de prijB slechts tweo- maal berekend, uitgezonderdDienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prpe van vijftig cent. V E E R h A X I>. Naar wij vernemen bestaat er plan in of nabij I Goes op te richten eene roomboterfabriek. De leiding en uitvoering van het plan berust in handen van l den heer W. J. v. d. Bosch te Goes. Aan de M. Ct. schrijft men „In uw vorig nommer wordt als teeken des tijds i gemeld, dat te Sloten een jongmenseh, in bet bezit der hulpakte, na 2 jaren vergeefs gesolliciteerd te hebben, zich heoft verhuurd als boorunknecht dit is slechts een voorbeeld uit vele. Te Kapelle bevindt zich een jongman, die reeds 4 a 5 jaren geleden de akte als onderwijzer heeft verworven en thans, na tallooze malen gesolliciteerd te hebben, bij zijne ouders het landbouwbedrijf uitoefent. Een onderwijzer uit Ierseke is, na jnist 70 maal gesolliciteerd te hebben, naar Transvaal vertrokken, tegelijk meteen onderwijzer uit Kloetinge, die in 't zelfde geval ver keerde. Een onderwijzer uit Hoedekenskerke ging om dezelfde reden zijn geluk in Noord-Amerika zoeken. En zoo zijn er legio. Alleen in Zuid-Beveland zijn er ettelijke onderwijzers, die tevergeefs naar plaatsing uitzien. En overal in ons lieve vaderland is het zoo Zaterdag jl. hield de kolenvereeniging „Eendracht maakt macht" te 'a Heer Areudskerke hare jaarverga dering om rekening en verantwoording te doen. 1500 H.L. zijn k 70 cent per H L. aan de leden franco aan buis bezorgd. Op deze vergadering werd het besluit genomen twee leden af te vaardigen om te trachten bij de mijneigenaars aan de Ruhr op voordeeliger wijze dan tot boden contracten te sluiten tot levering van steen kolen. Wanneer zullen de gemeentebesturen er toe over gaan om de wet uittevoereuen zooveel personeel aantestellen als die wet hun voorschrijft, waardoor aan dien schandelijken toestand een einde zal gekomen zijn Naar men uit Ierseke aan het Vad. bericht, is jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, te Bergen op Zoombezig om eene zeer groote maatschappij op te richten voor de kunstmatige oesterteelt, eene maat schappij van zulk een omvang, dat een geheele om mekeer in de oester-industrie daarvan te verwachten is. iijn de mededeelingen welke bet Vad. ontving juist, dan zoude deze grootsehe onderneming omvat ten een half dozijn zeer goed werkende kleinere on dernemingen waaronder ook zijn, welke thans reeds zeer belangrijke zaken doen, en zoude men op deze wijze in eene hand krijgen ruim een derde deel van de geheele oesterproductie op de Schelde en Zeeuwscbe stroomen. Men verzekert, dat het benoodigde kapi taal gevonden is. Het geheele opperbeheer en de lei ding dezer kolossale zaak zou toevertrouwd zijn aan jhr. Pompe van Meerdervoort, die door zijne langdu rige ervaring op dit gebied zeker alleszins bevoegd is, om de directie te voeren; aan hem zoude toege- FEÜILLETON. 2) DONKERE DAGEN. Uit het Italiaansch van Salvatore Farina. August, die zijn zusje niet had kunnen inhalen, liet zich nóg eens roepen, voor hij verscheen; en zelfs toen was hij nog druk bezig met de vuurtang, die hem tot commando-degen had gediend, in eene denkbeeldige scheede ie steken. „Komt eens hier en laat mij je eens bekijken!" zeide mijne vrouw op schert senden toon: „Hier! zoo! allebei goed recht staan! Mooi! Steekt nu je tong eens uit! Best zoo! Trekt ze nu maar weer in!" Doch de beide kleine schelmen, die in dit nieuwe spelletje veelte veel schik hadden om er zoo spoedig al mee te eindigen, bleven met open monden en uitgestoken tongen staan, en lachten, dat zij schaterden. Ik moest August op de wang tikken, om aldus beiden weder tot de orde te brengen. Want zoodra Laurina niet meer de verplichting voelde haren broeder te ondersteunen, sprak zij met hare gewone waardigheid: „Wat is cr nu te lachen?" en lachte niet meer. „Hoort eens, kinderen", begon nu mama, heel ernstig „Neen! nu zonder gekheid!August, heb je niet wat hoofdpijn?" „O neen, moe!" „En ook jij niet, mijn poppetje?" „Wel neen, mamaatje!" „En heb je geene pijn in je keel? Probeer eens kan je wel goed slik ken August had eene halve beschuit in den zak. „Ik zal eens probeeren", zeide hij, en beet er een flink stuk af, dat in een ommezien verdwenen was. „Ik wil ook eens probeeien", begon Laurina, en tastte vergeefs aan haar jurkje naar eenen zak. Doch hare moe der gaf haar eenen kus. „Je moet het mij dadelijk zeggen, hoor" vermaande zij„als je soms pijn in je hoofdje of in je keel hebt. En gaat nu maar weer spelen! Maar loopt niet te wild en valt maar niet van de trappen l" In plaats van weder den degen uit de scheede te trekken, maakte mijn zoon het eindje touw, dat hem tot sjerp diende, los, en beduidde aan zijne zuster, dat er nu wat anders moest worden ge speeld. „Wij willen doktertje spelen", zeide hij. „Jij moet ziek zijn, en ik moet je genezen." „Ja ja!" riep Laurina „wij willen doktertje spelen!" Er was een vijand in ons huis gedron gen. Ons eigen geluk was het juist, dat eene zware schaduw van zich wierp. Al onze rust ging onder in de bijgeloovige gedachte: „Wij zijn tot dusver al te ge lukkig geweest." In de hoop van te lezen, dat de diph- teritis geheel geweken was, oi dat men een onfeilbaar middel er tegen ontdekt had, bestudeerde ik 's morgens eu 's avonds in de courant het aantal „geval len" en al het wonderlijke geschrijf over de nieuwe epidemie. Op zekeren dag zond een brave platte landsheelmeester die in mijne oogen terstond den stralenkrans van een ver bannen genie verkreeg, het eerste recept tegen de dipkteritis de wereld in, met de bondige verzekering, dat de volgens dit systeem behandelde lijders allen, zonder uitzondering, genezen waren. En ik voelde eene sterke verzoeking om naar de markt te loopen, het volk rondom mij te verzamelen en het recept voor te lezen. Qok overwoog ik ernstig de vraag, of er geene mogelijkheid was om alle artsen, ook de beroemdsten, er toe te verplichten, dat zij de ont dekking van den edelen plattelandsheel meester in toepassing brachten. „Na tuurlijk", dacht ik, „zal het den heeren stadsdoctoren niet erg naar den smaak wezen, bij eepen collega ten plattelande in de leer te moeten gaan. Maar daar onder moet toch het publiek niet te lijden hebben! Moeten wij, moet de mensch- heid het slachtoffer worden van zulke ellendige naijverigheden in den boezem der faculteit Om te beginnen, knipte ik het kost bare recept uiten stak het in mijn zak boekje. Doch den volgenden dag hadden twee andere landelijke esculapen zich geroe pen gevoeld, aan het publiek hunne eigen geneeswijze kond te doen - en deze twee geneeswijzen waren van elkan der zoo verschillend mogelijk -en daar enboven hadden zij beiden ook niet de minste overeenkomst met de geneeswijze van den eerstgenoemden arts hoewel zij allebei even onfeilbaar waren. Ik knipte ook déze twee recepten uit, en bewaarde ze tot geruststelling van mijn geweten, zonder evenwel bij mij- zeiyen vast te stellen of citroensapof carbolzuur, of ijs nu eigenlijk de voor keur verdiende. Eene lichte twijfelzucht was er reeds over mijn verwarde gemoed heengestreken; maar toch geloofde ik nog steeds, dat één van die drie mid delen wel het ware wezen moest. Wordt vervolgd.

Volksblad | 1890 | | pagina 1