De ware grootheid behoeft zulk een vertoon niet: nederigheid heeft nog nooit iemand verkleind. Erger ia het ala zulke voornaamheden meer naderen tot den toestand van Jerolimo en dientengevolge een arglooze, die te veel vertrouwen stelt in den schijn, in de strikken loopt, die hem gespannen worden. Wij haasten ons echter hierbij te voegen, dat de eene mensch zoo licht geneigd is den vinger op den ander te zetten en dat, als iemand toont een gepast gevoel van eigenwaarde te bezittenhij niet van hoogmoed mag verdacht worden, evenmin als hij, die door zekeren trots belet wordt zijne min gunstige omstandigheden bloot te leggenmaar in stilte zich behelpt, om zijn stand in de maatschappij te bunnen ophouden, mag worden geminacht. Jerolimo eet het brood van zijn knecht, maar zou niet gaarne erkennen, dat hij honger heeft. Lezers, kent gij ze niet, de menscken, die uwe hulp noodig hebben en ze dan ook zoekenzonder ze te vragen en dieals zij er van genoten hebbentrotsch het hoofd omhoog heffenals wilden zij zeggenik heb uwe hulp aanvaard, maar gij meet niet denkeudat ik die behoefdeik heb n slechts vereerd door die te willen aannemen? Jerolimo is misschien een halven gulden rijk en hij vraagt of Amsterdam te koop is. Iemand heeft ergens wel eens iets van gehoord of gelezen en hg kan zich niet begrijpen, dat een ander, wien die zaak niet volkomen duidelijk is, zich niet tot hem wendt: bij is geheel op de hoogte en dus in staatom alle moeielijkheid op te lossen. De gevallen zijn gelijk. Onze pocher vermag met zijn gevonden munt even weinig nis de ander met zijne toevallig opgedane kennis: zij ia te gering, om hem tot de overtuiging te brengendat hij eigenlijk er nog niets van af weet. Hoe meer wetenschap iemand tot zijn eigendom maakt, hoe meer hij tot de overtuiging komt, dat er zooveel is, dat hij niet weet. Ons opschrift is „verwaandheid", maar die doet zich in zooveel vormen voordat wij het nu maar aan de lezers zullen overlaten, die te onderscheiden, en zelve de toepassing te maken. NEDERLAND. Te Arnhem zijn dezer dagen een groot aantal bar biers vergaderd geweestom van gedachten te wis selen over het voorstel van den barbier Bronkhorst dat strekte om als minimumscheerprijs 5 ct. te stellen en des Zondags niet meer het scheermes te hantoeren. Er werd druk gedebatteerdmaar niets besloteD. De Zondagsrust viel niet in den geest. Ten bewijze dat de griep of influenza behoort tot de „ziekten die de volksgezondheid bedreigen"en waarvan dus volgens de wet aangifte door genees kundigen behoort te worden gedaanmaakt de in specteur dr. Dozyte Amsterdam eene vergelijking tusscben de sterfgevallen tijdens de ckolera-epidemie van 1866 en de iufluenza-plaag van thans. In 1866 overleden in de hoofdstad aan cholera 1104 personen en van dezen 711 in de 8 weken van 14 Juli 8 September. De hoogste cijfers vielen in de eerste 3 weken en bedroegen 132, 128 en 112. Inde eerste drie volle weken van Jan. 1890 overl. 168280 en 80 personen meer dan in de overeenkomstige weken vau 1889, dus hoogero cijfers dan die van 1866. (De bevolking is echter sedert dat jaar met ruim 50 pCt. vermeerderd). UIT DEN VREEMDE. Te Liverpool is uit Alexandrië aangebracht eene lading bestaande uit omstreeks 180.000 stuks doode kattenafkomstig uit een kortelings ontdekt oud- Egyptisch kattenherkkof aan den Niji. Deze katten- lijkennaar den eisch van het geloof der Egypte- narendie de kat als een heilig dier vereerden gebalsemd en als mummies omwikkeld, zijn bestemd om tot meststof te dienen op Engelsche landergen. Het gouvernement van Wyoming Territory wil eene belasting van alle ongehuwde heeren boven de dertig jaar heffen en de immigratie van vrouwen op alle mogelijke wijze zoeken te bevorderen. De dezer dagen te New-York aangekomen stoom- booten ontmoetten groote ijsbergen in den Atlantischen Oceaanwaarmede vele booten in gevaarlijke botsing kwamen. De kapitein van de Queensmore bericht, dat zijn boot bij New-Fonndland door een hevigen storm werd overvallendie gepaard ging met een roodgekleurden regen. Zoodra het water, dat op het dek vielwas opgedroogdliet het een spoor nadat het best te vergelijken was met een roestvlek. Do stoomboot Gellert van de Hamburg-Ameri- kaansche lijn liep tegen een ijsberg en bekwam twee gaten in den voorsteventer grootte van een voet in 't vierkant. Gelukkig kon de boot New-York nog bereiken. De kapitein zegttwintig ijsbergen te hebben gezien. Dr. Daremberg te Cannesdie in de gelegenheid was de sterk beerschende influenza waar te nemen bij de velendie in de zuidelijke streken van Frank rijk overwinteren bericht in bet, Journal des Débats datnaar zgne meening de influenza wel besmet telijk isdat zij eeue infectie-ziekte isdie het ge- heele lichaam dermate verzwaktdat het geen weer stand meer kan bieden terwijl oude ziektetoestanden weer opnieuw aanwakkeren. Hij acht de influenza veel gevaarlijker dan de cholera. Zeer te betreuren acht hij het, dat men aanvankelijk over de ziekte lachte, omdat vele pas herstelden daardoor geene voor zorgen meer noodig achtten. Te Berlijn zullen bier-automaten geplaatst worden. Men werpt een 10-pfennigstuk in een bus en dade- ljjk stroomt aan de andere zijde een straal heerlijk bier in het glas, dat men onder de kraan houdt. Bij het plaatsen dezer toestellen is een bezwaar, nl. de vraag waar? Kofdehuishouders zullen er voor bedanken ze in huis te halen en op straat zouden zij vrij wat last veroorzaken. Bovendien zullen de kenners het bier, dat eruit komt, een beetje wantrou wen. De echte Berlijusche bierdrinkers hebben nog niet veel op met deze nieuwe uitvinding. Hermann Zeiting, Thomme-coli, is nu door de rechtbank te Parijs vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen (landlooperg en reizen op den spoorweg zonder betalen.) De spoorweg-maat schappij zag van rechtsvervolging af nadat de vracht niet als kist, maar als passagier 3e kl. voor hem be taald was. Omtrent den brand te Washington in de woning van den minister van marine Tracy worden de vol gende bijzonderheden gemeld. Te 6 uren 's morgens ontstond de brand. Niemand was nog op en de vlam men breidden zich met zulk eene snelheid uitdat niemand op de bovenverdiepingen ontkomen kon. Mevr. Tracyontwakende vond haar echtgenoot reeds half verstikt van den rook en buiten kennis. Vruch teloos poogde zij hem naar een venster te sleepen en plotseling hare tegenwoordigheid van geest ver liezendesprong zijzelve het venster uit, juist toen men eene ladder er tegen zette. Zij viel van eeue hoogte van 15 meters en stierf spoedig aan de ge volgen. De brandweergasten redden haar mandie reeds met brandwonden overdekt was en eerst na uren later bijkwam. Middelerwijl zag men zijne dochter, eene van de schoonheden der stadvoor een venster der derde verdiepingin nachtgewaad met de ge vouwen handen en het gelaat teu hemel geheven tot zij eindelijk te midden van de vlammen neder- stortte. Met haar kwam de kamenier om. Mevrouw Wilmerding eene andere dochter van den heer Tracy, en haar kind Alice sprougen uit een venster der tweede verdieping en werdeu deerlijk gekwetst. Mw. Tracy was sedert jaren door een ernstig lijden aan haar kamer en bed gekluisterd. Er bestaat wei nig hoop, dat de heer Tracy, die naar de woning

Volksblad | 1890 | | pagina 4