kan doorstaan. Daarom is het zoo noodig, dat alles, wat de gezondheid benadeeleu kan, worde vermeden en daartoe behoort dus ook de angstdie de zenuwen in overspanning brengt. Waar wij na aan de eene zijde willen aansporen, om alle maatregelen te nemen om onheilen te voor komen waarschuwen we aan de andere zijde tegen overdreven vrees voor onheilen, die men verwacht. Men heeft wel eens opgemerktdat hijdie voor iets den meesteu angst aan den dag legde, er het eerst door getroffen word en een oud-Hollandsch spreek woord zegt ook: „Bloö Jan, doö Jan!" Na hadden onze voorvaderendie meer aan den krijg deden dan wij, daarmede uitsluitend op het oog het feit, dat wie uit lafhartigheid zich aan den strijd trachtte te onttrekken, dikwijls het eerst door het vijandelijk staal werd geveld. Zulke flauwerds, meenden zij, verdienden ook niet beter. Vrees, in den zin, waarin wij die bedoelenstaat hiermee wel niet geheel gelijk maar het eene zoowel als het andere getuigt toch van gebrek aan geestkracht en moed. Let ook eens op het volgende. Er zijn sommige menschen, die zeer bang zijn voor honden. Zoodra een houd in hunne nabijheid komt, trachten zij te ontwijken of nemen eene houding aanwaaruit al hun angst spreekt. Maar juist daardoor trekken zij als 't ware de aandacht van het dier en stellen zich 't meest aan een aanval bloot. Ook is 't algemeen bekend, dat zij, die vreesachtig zijn, 't eerst het mik punt worden van de plagerijen van anderen. Angst werkt altijd hoogst nadeelig op den mensch. Waar hij dien voelt oprijzen, moet hij dus zijn best doenom dien te bestrijdenwant in alle levensom standigheden zal men het met kalmte het verst brengen. Vele onheilen zouden niet getroffen hebben, of eene mindere uitwerking gehad hebbenals zij niet door kinderachtige vrees waren in de hand gewerkt. NEDERUHB. In 1675 schijnt ook eene griep-epidemie gewoed te hebben. Men leest ten minste in een preek uit dat jaar van Florentius Costeruspredikant te Hoorn o. a. het volgende: „De Heere heeft de Ingezetene besogt met een al- gemeene Verkoutheyt in het Hooft in de Keel en in de Borst soo dat d' een den anderen nauwliks konde verstaenja vele geen geluijt kouden geven. En dit had plaetse beijde in Steden en in Dorpen sonder dat men daer van eenige natuurlike reden konde geven alsoo de lught seer gematighd was." DIT DEK VREE II DE. Behalve St. Lonis en Memphis, is ook de stad Clinton in Kentncky geducht door den cycloon ge teisterd. Vijf en vijftig huizen werden vernield en elf personen verloren het leventerwijl ook nog een vjjftigtal werd gewond. Op vele plaatsen viel tijdens den orkaan veel sneeuw. Te Desmoines o. a. ligt de sneeuw ter hoogte van zes duim. Blijkens uitvoeriger berichten uit St. Louis zijn daar door den orkaan 150 huizen meer of min be schadigd en verloren daar vijf personen het leven. De storm kwam geheel onverwachts op. Wel was het den geheelen dag zoer warm geweestmaar overigons vertoonden zich geene voorteekeneu die een derge lijke ramp deden vermoeden. Een grootsch ontwerpom de beide voornaamste steden der Vereenigde Staten van N.-Amerika New- York en Chicago door een pueumatischeu pakket- post te verbinden wordt aldaar voorbereid. De beide steden worden dan door buizen van 1 M. doorsnede met elkaar verbonden. In de buis beweegt zich een holle kogelwelke tot opname der pakketten dient. Bij gehouden proefneming in het klein bleekdat een last van 750 pond, door luchtdruk voortbewo gen zonder moeilijkheden eene snelheid van 250 K. M. in het nnr hebben kan. De ondernemers den ken door deze pneumatische buizenpost eene geheele omwenteling in het goederenvervoer dier plaatsen te weeg te brengen, Bij het vonnis, waarbij Corvilain te Antwerpen werd veroordeeld ter zake der ontploffing in zijne werkplaats, werd ook overeenkomstig de wet de ver nietiging van het in beslag genomen kruit bevolen. Hiermede is men begonnen door het in het water te werpen. Voor de schuldeischers van Corvilain is dit minder aangenaam daar het kruit eene waarde van rnim 20,000 francs heeft. Een wenk aan koetsiers.Het Berliner Tageblatt vestigt er de aandacht op, dat wij in onze onwetend heid onze paarden dikwijls het meest pijn veroor zaken in den bek. Legtzegt het bladmaar eens uw tong tegen het gebit, nadat het den ganschen nacht in een temperatuur ouder het nulpunt heeft gehangen. Gij zult er uw tong niet gemakkelijk weer van kunnen losmakenen komt zij eindelijk vrij dan zult gij een stuk van de huid uwer tong er op hebben achtergelaten. Dompelt men het gebit ech ter vooraf in warm waterdan zal dat alles niet plaats hebben. Wij maken de koetsiers en voorlie den dus opmerkzaam op het verwarmen der gebitten. Met weinig moeite zijn zij in staat hun dieren veel lijden te besparen. UlERLEl Als gij een jonge dame zietdie bezig is verschil lende kenkeureeepten uit allerlei boeken en weekbla den over te schrijvendan begrijpt gij allicht dat een of ander jongmensch spoedig geluk ge- wenscht zal moeten worden en als gij dan aan de recepten denktkomt er tegelijkertijd eeu innig ge voel van medelijden met dat jonge mensch bij u boven. Wanneer men een rups over den weg ziet krui pen dan trapt men die gewoonlijk dood. Toch moet men. dit niet doen. Dit klinkt vreemd wie zou een rnps ontzien en toch doet men in dit geval niet goed. De rupsen toch die over den weg krui pen zijn zelden gezond. Zij dragen den dood in zich in den vorm van kleine larven die van hnu vleesch leven. Doodt men zulke rupsendan doodt men na tuurlijk ook eene menigte van hare vijanden. Laat men ze echter levendan zoeken zij ergens een stil plekjeeen schutting of een steen en sterven daar terwijl de larven zich verpoppen on het er uitziet alsof de doode rups met gele rupseneieren bedekt was. Deze schijnbare eieren zijn kleine cocods waar uit in het voorjaar de sluipwespen te voorschjjn ko men die ons dan tegen de rnpsenplaag hel pendaar zij de rupsen steken eieren in bare iichamen leg gen en zoovoor eigen nakomelingschap zorgend aan de rupsen een langzamen doch zekeren dood veroorzaken. (Corten's Kroniek.) Omtrent den z. g. „smokkelhond" bevatten de bla den de volgende eigenaardige bijzonderheden De smokkelhond heeft geen bepaald ras. Meestal is hij herdershond, bulhond en hazewind gekruist. Hp moet vlug en listig van aard zijn. Men heeft de honden om te smokkelen en dan hebben de commiezen hetzelfde soort om de smokke laars te vervolgen. De smokkelaars brengen de henden eerst over do Belgische grenzendaar worden ze opgesloten en uit gehongerd vervolgens heiadenmeestal met tabak ook wel met kaut. Over den zadel is een balein ge spannen om te verhinderen, dat de houd door ope ningen en heggen zoude doorkruipenwant de com miezen hebben daar meestal strikken gespannen. Als ze worden losgelaten, worden ze in België eerst nog geranseld door iemand, gekleed in de uniform van den Fransehen douanier. Vandaar hnn afkeer voor deze kleeding, die ze zorgvuldig ontwijken. Somwijlen wordt de beladen hond vergezeld door losse honden om hemal vechtendete beschermen tegen de honden van de commiezen, zoodat hij dnu stilletjes zjjn weg zal kunnen vervolgen.

Volksblad | 1890 | | pagina 4