dere oorden vleugels hebben op Madera deze mis sen de menseheninstede van de veerkrachtige ledematenwaarop zij loopenslechts stompjes zul len hebbendie hen behulpzaam zijn in bet bestij gen van voertuigen of om zich van het eene vertrek naar het andere te begeven. De rijwielen zullen het hunne bijdragen om het evenwicht te herstellen. Maar dat het ras der wandelaarsdat onder onze vaders bestoud meer en meer verdwijntzal niemand tegen spreken. (Arnh. Crt.) De berichten omtrent de influenza, welke van ver schillende zijden ontvangen worden, zijn niet meer bij te houden. In verschillende plaatsen is de ziekte onder de garnizoenen uitgebroken. Op scholenin fa brieken, overal ondervindt men, dat de influenza toeneemt. Ook in de residentie heeft zij grootera af metingen aangenomen. Behalve dat bij den post- en telegraafdienst het personeel incompleet is (nog gis teren meldden zich opnieuw 8 telegrambestellers ziek) ontbreekt ook op een aantal kantoren of magazijnen het personeel ten deele of geheelzoodat Zaterdag enkele winkels in de hoofdstraten verplicht zijn te sluiten. Aan het tramway-personeel ontbrak Zaterdag avond een dertigtal. Op bijna alle scholen is het aan tal absentiën aanmerkelijk vermeerderdop enkele openbare scholen bedraagt het aantal zieke kinderen 60 en meer. De beeren geneeskundigen van wie er eenigen zelfs door de ziekte zijn aangetast, hebben het dan ook zeer druk: dezer dagen moest een hun ner, met de armenpractijk belast, de hulp der poli tie inroepen om de orde te handhavenin en buiten zijne woningonder bondie in 't morgenuur zijne hulp kwamen inroepen. Gelukkigdat het verloop der ongesteldheid hier zeer gunstig isin twee of drie dagen zijn de lijders in den regel weder in staat hunne werkzaamheden te hervatten. Een geneesheer acht het wenschelijk aan personen, die zich niet kunnen gewennen, in de buitenlucht den moDd gesloten te houden en door den neus adem te halenden raad te gevengedurende het heerschen der influeuza buiten's huis een respirator voor den mond te dragen. Deze respirators zijn zeer eenvoudigzeer goedkoop en bij alle med. instrument makers verkrijgbaar. SPREUKEN. Volgens Walter Scott is een lettterkundige, van hoe groote bekwaamheid ookniet in één adem te noemen met dengene, die een meester is op het gebied van het practische leven. In de wereld komt het niet daarop aan dat men de geleerde, eene blauwkous te maken. Ver beeldt u eens! Eene jonge dame, wier buitengewone schoonheid haar overal op den eersten rang plaatste, moest zich het hoofd gaan breken met allerlei dorre en nuttelooze wetenschappen.Doch er was geen praten tegen! Bepaaldelijk met dit oogmerk verhuisde de vorst van Petersburg naar Moskou, waar de schoone Paula zich aan de studie zou gaan wijden. „Wel is waar liet de oude heer zijne dochter niet als studentes inschrijven, maar zij moest bij de eerste geleerden der universiteit privaatlessen nemen. Nu kunt ge u denken, lieve dames, met welk eenen ijver de vorstin Paula zich op de wetenschap toelegde zij, die ver leden winter op alle bals in de residentie de meest gevierde schoonheid was ge weest en zelts door Zijne Majesteit den Keizer was gedistingeerd geworden Het éénige wat haar de zaak nog wat dragelijk maakte, was haar talent om met de oude geleerde pruiken den gek te steken en hun allerlei poetsen te spelen. Slechts bij éénen leeraar gelukte haar dit niet, namelijk bij eenen zekeren pro fessor in de natuurwetenschappen. Dit was een man, die min ot meer voor een genie doorging en ondanks zijne jonge jaren reeds op de ladder der geleerd heid de sport bereikt had van eene al gemeen erkende specialiteit. Zoo vaalt menschen kent, maar men moet voor een oogenblik slimmer zijn dan die tegenover ons staat. Alle mark ten en elke handel geeft daarvan het bewijs. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorsehotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Dec. 1889, ONTVANGSTEN: Reservefondsf 5525,52 Storting aandeel - 13218.14 Terugbetaling op schuldvordering - 195654,505 Interesten daarvoor en ger. interest - 6928,92 Opgenomen gelden- 124382,75 Onkosten- Gezamenlijk bedrag f 345704,83J UITGAVEN: Reservefonds f Terugbetaalde aandcelcn - 607,18® Verleende voorschotten - 282645,11 Terugbetaalde interesten - 344,87s Terngb. opgenomen gelden - 59461,81s Interesten van opgenomen gelden - 479,07 Onkosten- 155,28 Gezamenlijk bedrag - 343693,335 Kas-saldo f 2011,50 Het Bestuur. ALLERLEI. Ue ziekte, die thans door een goed deel van de wereld rondspookt en allerwege slachtoffers maakt, blijkt reeds van zeer ouden datum te zijn. Geen tro pische hitte weerhoudt haar, geen Siberische koude jaagt haar angst aan, als een andere „Wandelende Jood"dwaalt zij van Zuid tot Noordvan Oost tot West, om nu eens spoorloos te verdwijnen, en dan weerna verloop fan eenigen tijd te voorschijn te komen op eene plaats, waar men haar het minst had verwacht. Zelfs Goethe heeft de influenzade deftigeof de griep de burgerlijke kwaalgekend. Immers in hot jaar 1781 schreef hij aan den hertog Karei August: „Men spreekt hier van niets dan influenza". En dat was nog niet eens haar eerste optreden. Bonninsagni en Villani beschrijven haar marsch in Augustus 1323 Maart 1328 en Januari 1387. Ja, er zijn er, die be weren dat Europa in 1259, 1173, 929,842 en 488 met een bezoek dezer modeziekte werd vereerd. Toen was zij nog zeer goedaardig, deed niemand veel kwaaddoch zij schijnt met het toenemen der jaren hoe langer hoe nukkiger te worden. Het eerst toonde zij haar kwaadwilligheid in Italië in 1510 en 1557 op Sicilië. In 1580 stak zij over naar Frankrijk, waar 't haar blijkbaar slecht bevielwant reeds kort daarna keerde zij naar Italië terug. Haar marschorder luidt verder als volgt: 1593. Bezoek aan Venetië, langzaam vooruitruk kende tot binnen de poorten van Rome. met de aangename tijding, dat zij zich met haren gehaten leermeester had verloofd I „Ge kunt u lichtelijk voorstellen, waarde dames en heeren, met welk een plezier de vorst dit nieuwtje aanhoordeMijn heer de professor werd ten verhoore ge daagd, en moet toen met zijne gewone onverstoorbare koelbloedigheid den ouden heer de verzekering hebben gege ven, dat hij zonder diens uitdrukkelijke toestemming zich nooit zóó ver vergeten zou van éénige aanspraak te doen gel den op vorstin Paula's hand. „En wat denkt ge nu wel, dat er toen volgde Zes weken daarna werd het ongelijke paar in eene dorpskerk nabij Moskou getrouwd en de professor heeft van de drie maanden verlof, welke hij aan de vriendelijke tusschenkomst van zijnen schoonpapa te danken heeft, gebruik gemaakt om naar het zuiden te trekken en hier in deze liefelijke dre ven zijne wittebroodsweken te genieten." Zóó ver het verhaal van mijnheer den staatsraad Teodor Nikolajewitsch Wara- schin. Zijne toehoorders zouden waar schijnlijk niet hebben nagelaten het op hunne wijze te verrijken met commen taar, indien het niet hoog tijd geweest ware om aan het middagtoilet te gaan denken, aangezien reeds over een uur de bel zou luiden voor het diner. Wordt vervolgd. deze heer zijnen scherpen blik op de jonge vorstin liet rusten, bleef het gelukkigste spotwoord haar in de keel steken. Zij bezigde vergeefs alle mogelijke wapenen die in het arsenaal van eene aanzienlijke jonge dame ruimschoots voorhanden zijn^ om van dezen lastigen leermeester ont slagen te worden. Zelfs de smeekingen, onder tranen tot haren vader gericht, mochten niet baten. De oude heer stond er op, dat de vorstin Paula zich door dezen voortreffelijken geleerde in de ge heimen der spectraal-analyseder pale ontologie en de Hemel weet van wat voor verschrikkelijke dingen al meer zou laten inwijden. „Professor Hoffmann van zijnen kant hij was een Lijflander bejegende zijne scholiere steeds met dezelfde koele hoffelijkheid. Noch spot noch scherts harerzijds kon hem uit de professorale plooien brengen. Terwijl hij iets voor droeg of zijne proefnemingen verklaarde keek hij de vorstin onophoudelijk in de oogen. Geen wonder dus, dat het haar eindelijk ging als den vogel onder de betoovering der ratelslangAls ik mij niet vergis, dan heeft dc heden- daagsche wetenschap voor deze moder ne duivelskunstenarij de benaming uit gedacht van „hypnotiseeren". „Nu clan op eenen mooien avond verraste de vorstin Paula haren papa

Volksblad | 1890 | | pagina 4