krachtig medehelpen, 'tis waar, er wordt veel eD voor verschillende doeleinden gevraagd, maar 'tisenbljjft toch altijd zaliger te geven dan te ontvangen en daarom is het eeue zedelijke verplichting van ieder die iets te missen heeftiets voor dit goede doel af te zonderen. De wijze, waarop deze Commissie werkt, verkiezen wij verre boven die van andere vereenigingen, welke af en aan uitvoeringen geven voor eenig liefdadig doel. Niet dat wij aan zulk streven onze tof willen ontbonden, maar op den achtergrond vinden wij altijd ietsdat er ons aan doet denkendat de mensch wanneer hij geeftdaarvoor gaarne wat anders voor in de plaats ontvangt, en dat is toch het ware wel doen niet, ook al is de arme er gelijkelijk mee ge haat, onverschillig door welke middelen de fondsen, waaruit hij gesteund wordt, zijn samengebracht. Hier is louter de vraag, hebt gij wat over voor nwe behoeftige medemensehen, zonder dat u daar voor eenig genot als vergoeding gegeven wordt? Maar wat zeggen wij? Is er wel grooter genot, dan het gevoel in zich rond te dragen, dat men heeft meegeholpen om bet lijden van anderen te verzachten? Ons dunkt, dat, als het daar buiten guur en koud isen wij zittenna een' goeden maaltijdwarm en wel bij onze kacheldat alleen de gedachte: wij hebben naar ons vormogen gehol pen, om ongelukkige stumperds, die anders van elk genot zouden verstoken zijniets te doen smaken van wat wij in betrekkelijken overvloed bezittenin staat is ous gelukkig te maken. Laat ieder dan geven, wat hij kan. Niemand zeg ge, wat ik kan bijdragen is zoo weinig, dat het de moeite niet waard iswant elke gave is welkom en vele kleintjes maken een' groote. Wat op zich zelve gering is, wordt door samenvoeging iets beduidends. Den leden der Commissie wenschen wij veel succes op hun edel streven. Mogen zij in dezen winter we der in de gelegenheid gesteld worden omzoo noo- dig, veel leed te verzachten, vele tranen te drogen. SEDEKbAJO™ UITSLAG der keuring tot opname van paarden der Afd. „Zeeland" der VereenigiDg „Het Ne- derlandsch Paarden-Stamboek." In de maand October werd in Zeeland de eerste keuring gehouden tot opname van paarden in Het Nederlandscb Paardenstamboek, voor welke vereeniging kort geleden in deze Provincie eene Afdeeling werd opgericht. In verband daarmede, zal het belangstellenden ongetwijfeld aangenaam zijn het resultaat van hare eerste werkzaamheden te vernemen, terwijl het altijd zijne goede zijde heeit, eene nieuwe zaak in hare werking meer algemeen bekend te ma ken en dezelve zoodoende onder de aandacht van de land bouwers te brengen. Hierbij de uitslag van voornoemde keuring, welke was uitgeschreven, voor de verschillende eilanden van Zeelander werden te Goes voor Znid-Beveland 8 paarden geschikt en 5 ongesch. te Zieriksee voor Schouwen en Duivelaud 86 „1 te Tolen voorTolen en St.-Pilipsland 8 2 ts Hnlat vool'Zeeuwach-Vlaanderen 5 1 te Oostburg voor Zeeuwseh-Vl. (West. ded)5 1 bevonden om in het Nederlandsch-I'aardcn-Stamboek te worden opgenomen. (Walcheren en Noord-Bsveland vervielen, daar geen genoegzaam aantal paarden waren aangegeven. Totaal werden dus van de 62 paarden, die ter beoordee ling waren aangeboden, 52 goed en 10 afgekeurd, hetgeen als een bevredigend succes mag aangemerkt worden. Overziet men de uitkomst meer in het bijzonder, dan moet erkend worden, dat sommige eilanden in dezen een goed figuur siaan, en aan bet stamboek een belangrijke steun verleenen. Wat betreft de paarden, die aan eene keuring werden on derworpen, wenschen wij in geene nadere bijzonderheden te treden; alleen zij opgemerkt, dat duidelijk uitkwamdat in onze provincie nog weinig eenheid bestaat in de Paardenfok kerij, aangezien eene onzekere vermenging van het meer lichte en zware paard was waai te nemen. Dit belet echter niet, dat uitstekende fokdieren aanwezig waren, waaronder vooral mogen genoemd worden, de hengsten in Zeeuwsch- Vlaanderen, die het fokken van een goed sterk landbouw- paard zeer kunnen bevorderen. Moge deze mededeeling voor den landbouwer-paardenfokker (inzonderheid de leden der Vereeniging), eene vernieuwde aansporing zijn voortaan hunne paarden trouw aan de keuring te doen deelnemen en daardoor gebruik te maken van een middel, hetwelk een meer oordeelkundig en doeltreffend fokken van paarden in de hand kan werken. Men zal dan werkzaam zijn in zijn eigen belang en in dat van het algemeenen o. a. in staat zijn het paard voor ieder bijzonder gebruiksdoel te verbeteren, hetgeen onge twijfeld leiden zal tot meerderen bloei van de Paardenfok kerij. Ten slotte zij nog even herinnerd, dat de keuring voor het Stamboek een geheel ander karakter heeft, dan die voor eene bekroning, waarbij cle beoordeehng gebaseerd is op eene onderlinge vergelijking der dieren. Namens het Bestuur I. G. J. VAN DEN BOSCH, Secretaris. De Sf. Crt. bevat eert kou. besluit vau 2 Nov. (St.. bid. no. 167) tvoai'bij de uitvoer uit Goes van levende varkens en van vleesch mest en afval dier dieren zonder schriftelijke vergunning van den bur gemeester dier gemeente is verboden. Die vergunning wordt niet verleend dan onder de voorwaardendaarbij door den burgemeester voorge schreven den districts-veearts gehoord. Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na dien der afkondiging. Goes. In de jl. Donderdag gehouden raadsverga dering werd o. m. het navolgende besloten Tot onderwijzer aan eene der scholen voor L. O., in plaats van den heer G. Jnrrywerd benoemd de beer J. Hoogstrate, van Eapella. Tot onderwijzeres in de handwerken word in de plaats van mej. L. J. Adriaansa, benoemd mej. A. L. Arentz. Toegestaan werd bet verzoek van den heer A. M. C. de .Tonge Mulock Houwerom op den grond naast de gasfabriek een varkenshok voor p. m. 100 varkens te mogen bouwen. Goes. De mazelen breiden zich in deze gemeente langzaam maar gestadig uit. Tot op heden is van 07 gevallen aangifte gedaan 3 lijderswaarvan 2 in één gezin, zijn overleden, terwijl 33 herstelden. Goes. Voor de zooveelste maal doen wij de waar schuwing hooren om varkens vleesch vóór hot gebruik door en door gaar te koken en dit wel naar aan leiding van de gevallen van trichineuziekte, die zich thans weer voordoen. In onze gemeente zijn drie per sonen aangetast, terwijl in het naburige Biezelinge bij een zeer groot aantal personen trichinosis gecon stateerd is. Het trichineuse vleescb was afkomstig van een varken uit Kattendijke, wat bewjjstdat bet eten van vleesch, afkomstig van varkens uit andere plaatsen dan Goes eveneens gevaar oplevert. Het ware te wenschen, dat gelijk te Goes overal bet onderzoek van varkensvleesch op trichinen ver plichtend gesteld werd, het gevaar voor trichinosis zou er door tot een minimam beperkt worden. Geheel afdoende is echter de maatregelrervat in de waarschuwingom geen varkensvleesch te eten dan goed gaar gekookt. Men schrijft aan de A.v.p. uit Rotterdam, dat op de marktdagen aldaar een nieuw bedrijf wordt uitgeoefend, dat veel heeft van hazardspel. Op eeueu wagen liggen een groot aantal doosjesin enkele waarvan geld ligt terwijl de andere öf leeg zijn öf hoogstens een peper muntje bevatten. Het publiek trekt voor 10 cent vier doosje uit de massazit er geld indan is dat' ge wonnen maar dat gebeurt slechts zelden. Een dienst meisje trok Woensdag middag op de Nieuwe Markt niet minder dan 80 doosjeswaaronder er slechts twee warenwaar iets in zat. Het publiekop spel verzotmaakt van deze gelegen heid om zich beet te laten nemen, een drnk gebruik. Een koopman in manufacturen te Ilarlingendie op het punt stond deze stad te verlatenhield open baren verkoop van zijn winkelgoederen. Daar hem de opbrengst bitter tegenvielgelastte hij den ver koop te staken, met de bijvoeging: Dan geef ik lie ver alles aan de armen!" Eu aan die „bedreiging" gaf hij ook gevolg. Voor honderden guldens manu facturen zijn verdeold geworden; sommigen ontvingen wel voor twintig gulden aan goednaar gemeld wordt. Of er te Ilarlingen nog meer van zulke slimme kooplieden zijnzegt de geschiedenis niet. De lügl. Rundschau deelt het volgende antwoord mee, dat onlangs de leden van de commissie uitG ii Parijsehen gemeenteraadbelast met het onderzoek

Volksblad | 1889 | | pagina 4