die voor Volksvermaken veel overhadik betreur datomdat mij de aanlei ding daartoe onbekend is gebleven en omdat hij op mijn verzoek, die aanvrage om ontslag intetTekkenvolstandig heeft geweigerd. Niettegenstaande dat, Mijne Heeren lmide en dank aan dhr. Baljcl, voor al hetgeen hij voor volksvermaken deed, 11c deed hiervan opzettelijk mededeelingomdat ge in de gelegenheid zult worden gesteld om straks ook in die vacature te voorzien. Uit de rekening bleekdat de ontvangsten hadden bedragen f 1195,54, en de uitgaven f 1311,62zoodat er eau nadeelig slot is van f 116,08. De HH. F. Sturm en P. Van der Meuleu werden als bestuursleden herkozenin plaats van dhr. Bos werd dhr. A. S. Keuvschot en in plaats vau dhr. Baljé dhr. F. Q. C. Don Hollander tot bestuurslid benoemd. Hog werden drie aandeeleu van f 10 in de muziek tent uitgeloot en welde nrs. 11, 20 en 27. Als een nieuw staaltje vau de perfide wijzewaar op sommige ambtenaren der justitie hun taak meenen te moeten opvatten kan het volgende dienen Voor de rechtbank te Heerenveen verscheen dezer dagen in de bank der beschuldigden eene doodarme weduwe die voor acht kinderen het brood moet ver dienen. Zij werd beschuldigd van overtreding der drankwet en poging tot omkooping van ambtenaren in functie. Bedoelde weduwe J. K. bewoont een huisje in de buurtschap Goor onder Steenwijkerwold. Zij heeft ver gunning voor het verkoopen van cognac in het groot, niet in het kleinmaar het schijntdat ze bij de politie onder de verdenking lag iu het geniep ook wel eens een enkel glaasje te tappen. Op zekeren morgen treden twee handelsreizigers daarvan althans hebben zij het voorkomen haar nederig koffiehuis binnen en bestellen ieder een glas bier. „Een lekker biertjejuffrouw"zegt de een na zijn glas te hebben geledigd „vrij wat beter dan ik het gisteren in Rotterdam gedronken heb. Geet ons nu een cognacje". „Heerenis heb geen ver gunning dat mag ik niet schenken"is het ant woord. „Och kom", herneemt de reiziger„daar kan je immers niets van overkomen". „Kan er geen kwaad bjj?" vraagt 't vrouwtje nog eens. „Wat kwaad zon dat kunnen is de wedervraag. De kasteleines gaat naar binnen en brengt twee glaasjes cognae. De heeren betalen 40 centen voor de gemaakte verteringstaan op en „Je bent er bij vrouwtjeje hebt proces-verbaal. Wij zijn de marechaussees nit Steenwijk". Doodeljjk verschrikt staart het moedertje hare be zoekers aan. „Ach heeren", jammert ze, „heb me delijden. Van ochtend is mijn schaap gestorven en nu dit nog. Maakt me toch niet ongelukkig. Ik wil de heeren graag ieder een gulden gevenals ik daar mee af ben". „Nogmaals proces-verbaal wegens poging tot om kooping van een ambtenaar in functie", klinkt het haar tegen. En werkelijk stond ze thans voor beide vergrijpen terecht. De off. van justitie liet gelukkig niet na, in zijn requisitoir zijne afkeuring over deze wijze van han delen der politieambtenaren te kennen te geven. Voor het eerste vergrijp eischte hij dan ook het mi nimum van straf, nl. f 0.50 boetesubs. 1 dag ge vangenisstraf voor het tweede een gevangenisstraf van 3 dagen. Ons dunkt, het zou een weldaad wezen, als de rechtbank termen kon vinden om die vrouw vrij te spreken. Vrijdag is te Sneek op het graf van wijlen den componist Edzard Grefe een keurig maar eenvoudig monument geplaatst. Het is vervaardigd van blauwe hardsteen. Op den deksteen is in relief het zinnebeeld der toonkunst gebeiteldomkranst door een rozen- en lauriertak. Op de vier zijden van het voetstuk zijn toepasselijke opschriften in gouden letters aange bracht. Een landbouwer uit Walcheren schrijft aan de M. Cu De juichtonendie in 't begin van den zomer al- lerwege werden gehoord over den schoonen stand der vruchten en over den rijken oogstdie ons tegen lachte, verstommen meer en meer en maken plaats voor uitingen van angstige bezorgdheiddie met den dag een meer ernstig karakter aanneemt. En geen wonder! Na de sohoone dagen van den aanbrekendeu zomer, die een rjjke bron van groei kracht en ontwikkeling met zich brachten, en hier door de spreekwijze „je hoort het groeien" bijna tot werkelijkheid werd gebracht, veranderde het weder plotseling en deden de stormen en plasregens menig een het hoofd bedenkelijk schudden. De gewassen werden her- en derwaarts geslingerd en weldra lag alles als een knibbelspel dooreen. En dat geschiedde juist op het oogenblik dat de meeste vruchten volop in bloei stonden. De schade, daardoor aangebrachtkan meD dan ook duidelijk waarnemen. Vooral de paarden- en platteboonen, die zulk een schoone opbrengst beloofden, verloren het eene bloempje na het andere en daarmee natuurlijk het noodige voor de vruchtzetting. De oogst van die gewassen zal dan ook ongetwij feld beneden het middelmatige blijven, en op verschei dene plaatsen, vooral in Zuid-Beveland, is daarvan de verwachting al zeer min. Dezelfde nadeelige invloed deed zich ook gelden bij de wintergewassen. De onnatuurlijke ligging der sten gels was oorzaak, dat de sap-omloop en daarmee de voeding der planten niet of althans niet in vol doende mate kou plaats vindenwaardoor aan de vruchtzetting nadeel werd toegebracht; als gevolg daarvan zal de korrel klein en niet voldoende ont wikkeld blijven. Er zal veel zoogenaamd smal goed worden gedorschen en 't is te vreezendat ook de marktprijs erg smal zal zjjn. In enkele polders waarboven zich hagelbuien ont lastten ziet het er nog treuriger uit. Vooral het teere plantje, het vlas, had het hard te verantwoor den en enkele laudbouwers zijn gedwongen geweest om huneertijds zoo prachtig staand vlas om te rijden waardoor honderden guldens te loor gingen. Ook de aardappelen kunnen tegen zulk weer Diet best redeneeren. Dat blijkt uit de meer en meer zich vertoonende ziektedie op sommige plaatsen het loof en ook hier en daar de kuollen reeds heeft aange tast en tengevolge van het zoele regenachtige weder zich meer en meer uitbreidt. 't Is echter een feitdat de veldendie met de meest uitgezochte en vrij van ziekte be/onden knol len werden bepootnog steeds van het kwaad vrij blijventerwijl daarwaar men niet zoo nauwkeu rig op het pootgoed heeft gelet, het loof reeds zwart en stinkend is. De wei- en hooilanden echter hebben geen klagen gehad en de opbrengst daarvan is dan ook allerwege zeer groot, terwijl over 't algemeen het hooi in den meest gewenschten toestand is binnen gebracht, 't Is echter moeielijk om daarvoor een goeden prijs te be dingen. Vooral geldt dit voor de klaversdie in de groote polders van Zuid- en Noord-Beveland, al waar meer bouw- dan veeboeren wonen bepaald on verkoopbaar zijn. UIT DES VREEMDE. In den dierentuin te Londen is dezer dagenbij het voederen van de wolveneen dezer dieren over den oppasser heen uit het hok gesprongen en den tuin ingeloopen. Maar de oppasser paktemet veel tegen woordigheid van geest, den wolf bij den kop, en na eene hevige worsteling, waarbij hij deerlijk gewond werd aan de hand, wist hij het dier naar zijn hok terug te brengenwaardoor hij eenige kinderendie daar vlak bij speeldeneene noodlottige nadere ken nismaking met den wolf van Roodkapje bespaarde. .Zooals door ons werd gemeldzijn verleden week te Roubaix proeven genomen met het overbrengen van dépêches door middel van zwaluwenin plaats vau door postduiven. Uit eene mededeeling in een der Pa- rijsche bladen blijkt, dat de zwaluwen wegens hare snellere vlucht vorre te verkiezen zijn boven de tot- dusver gebruikte gevederde postboden. De zwaluw

Volksblad | 1889 | | pagina 4