TOIiKiBIiASi No. 92. Zaterdag 17 November 1888. lle Jaargang. 1818 - 1888- Dit blad verschijnt iederen Woensdag en I ADVERTENTIES vóór Dinsdag- I Dienataanvragen wordengeplaatst tegen5 cent Zaterdag. !en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den ea Advertcntiën tegen 6 cent per regel De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, nji0.prpr I 1 fnps Uroote Letter» en Afbeeld, naarplaatsrnimte. waarover per halfjaarlijksche kwitantie 1 e®. j Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- wordt beschikt. Dhlnnrr 1ZDH fraivi/nm» zelfde advertentie wordt de prijs llecht» twee- Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. I UptUug IOUU EXBifipiUrcn. maal berekend, uitgezonderd DienBtaanvrngen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, vobr den prijs van vijftig cent. Donderdag overleed te 's-Gravenhage de WelEerw. ZeerGel. Heer Dr. R. A. S. PICCARDTtot voor eenigen tijd Predikant der Herv. Kerk alhier. Dr. PICCARDT was een man van verbazende werkzaamheid en groote bekwaam heden een mandie geacht en geëerd werd door iedereendie met hem iu aanraking kwam. Tot ons blad stond hij lang in de allernauwste betrekking. Van de oprichting der Coöperatieve Vereeniging af was Dr. PICCARDT een der medewerkers van het or gaan dier Vereeniging: het Coöperatie-Volksblad, en toen in Mei 1878, de uitgave van dit blad gestaakt werd, was hij de man, die de Hoofd-redactie op zich nam van het Volksblad, dat toen voor rekening van den tegenwoordigen uitgever het licht zag. Tot Augustus 1887 heeft Dr. PICCARDT die taak vervuld; toen bolette ziekte en afwezigheid hem de verdere vervulling. Hoe hij zich van die taak heeft gekwetengedurende de vele jarendat hij Hoofd-redacteur was, het is niet aan ons dit te beoordeelen. In hem verloor het Volksblad veel. De ledige plaats viel zeer moeilijk te vervullen. Maar het voorbeeld, door hem gegeven, wees aan de tegenwoordige redactie den weg, dien zij te volgen had, om het scboone doel te bereikendat Dr. PICCARDT zich bad voorgesteldnl. om ook door bet Volksblad volksontwikkeling en beschaving te bevorderen. De nagedachtenis van Dr. PICCARDT zal zeker steeds in «ere gehouden worden. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN Aan het Bureel van Politie te Goes, ligt ter afhaling een Bankbiljet, groot f25. Inlichtingen te bekomen bij den vinder Jacob SturmSmid bij Hollestelle in de Roelof Benjamin van den Boschstraat alhier. 3 Nederland herdenkt heden het feit, dat het vóór vijf en zeventig jaar zijne onafhankelijkheid herkreeg. Al zijn er slechts weinige gemeenten, waar van dien dag een feestdag is gemaakt, wij mogen toch aanne men dat door het heele land heen eene eenigszins feestelijke stemming heerseht, tenminste, dat het gansche volk bezield is met een gevoel van dankbaar heid voor hetgeen het vóór 75 jaren verkreeg en se dert behouden heeft. Als onze vaderen van 1813 nog eens konden op staan misschien zonden zij verontwaardigd zijn over zoo weinig geestdrift, als het tegenwoordig geslacht op zoo'u herinneringsdag betoont: maar evenals iemand zijne gezondheid eerst recht kan waardeeren na eene zware ziekte, zoo zal ook het genot der vrijheid eerst naar waarde gesebat worden, wanneer er dagen van slavernij aan zijn voorafgegaan. E11 zulke dagen heb ben onze vaderen beleefd. Zö hebben, nadat het volk vijftien jarenmet een' schijn van zelfstandigheidaan den leiband van Frankrijk had geloopenhet land met een' enkelen peuuestreek zien schrappen uit de rij der staten van Europa. Nederland, met zijn trotsch verleden, torn het heerschappij voerde over alle zeeën dor wereld toen zijne driekleur overal aan allen eerbied en ont zag inboezemdedat Nederland was eene provincie geworden van betzelfde rijkwelks grootsten koning het eens in zijne aanmatiging had gestuit. En te meer moest de val van het land hen aandoennaar mate het hun dierbaarder was door bet besef, dat die grootheid van 't verleden alleen door zwaren strijd en buitengewone krachtsinspanning verkregen was. Onze vaderen hebben het ondervonden, wat het zeggen wil, in zijne rechten en vrijheden verkort te worden, zijne bronnen van welvaart te zien verstop pen en tevens gedwongen te worden, hooge sommen op te brengen, die niet in 's lauds belang besteed werden. Zij hebben gevoeld, boe zwaar de hand des overweldigers drukken kan, wat het beteekent, te leven onder eene wetgevingdie noch met de zeden en gewoonteu van het volk rekening houdtnoch het welzijn van het land beoogt, en als hunne zonen werden weggevoerd, om mede te strijden voor begin selen die tegen de hunne indruischteuen als zij dan bedachten, dat er zoo weinig kans bestond, dat zij hunne dierbaren zonden wederziendan waren zij toch gedoemdom te zwijgenmaar dan kromp hun het hart ineen. Een stikdonkere nacht hing iü de drie jaren der inlijving over het land, en toch eene enkele maal scheurde het wolkenfloers, om aan eene kleine ster, die der hoop, gelegenheid te schenken hare stralen naar beneden te zenden: zij heeft het volk staande gehouden in zijne vernedering. Reeds in 1811 ont wrong zij aan den grooten Bilderdijk de voorspelling, dat Holland wéér zou herleven. En die voorspelling is bewaarheid geworden. Napoleon, gevangen in de strikken zijner onver- zadelijke lieerschzuchtkou niet duldendat iomand

Volksblad | 1888 | | pagina 1