No. 75. Woensdag 19 September 1888. 11e Jaargang. Dit blact verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 nur te bezorgen bij den uitgever J. A. JÏOSS, Goes, Oplaag 1500 Exemplaren. Dieustaanvragen wordengeplaatst legen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel ■vroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. X E II E It A I». In Zuid-Baveland zalnaar men schrijftde oogst der suikerbieten dit jaar over 't algemeen voordeeli- ger zijn voor den fabrikant dan voor den landbou wer. De grootste helft is laat uitgezaaid wegens slechte opkomst van de oorspronkelijke, tengevolge waarvan vele bieten klein van stuk zullen zijn en weinig ge wicht aanbrengen. Het suikergehalte wordt daaren tegen geacht goed vertegenwoordigd te zijn. Opper vlakkig zien de velden er tamelijk goed uit, doch de groei zit meer in het blad dan in den wortel. Voor het hof te 's Hage werd met gesloten deuren behandeld het hooger beroep van W. F. H. V., koopman te Vlissingen, door de arr. rechtbank te Middelburg wegens schaking tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na het verhoor van de getuigen a charge en a décharge pleitte de heer mr. F. N. v. d. Bilt voor den gedaagde. Volgens hetN. v. d. D. is de vermoedelijke moor denaar van don hoofdcondueteur Ekkert nog niet over leden en moet zijn toestand de omstandigheden in aanmerking genomen niet geheel onbevredigend zijn. Vrijdagavond kregen te Zaandam eenige vreemde heeren, buitenlanders, bij het biljartspel twist, welke zoo hoog liepdat men elkander naar buiten daagde. Twee van benverzekert men aan de Tijdzouden zijn doodgeschoten. Hoe gevaarlijk bet bangmaken soms zijn kan bleek dezer dagen te Ecbt (Friesland). Een meisje van 22 jaar sloop bij avond heel zachtjes in een vertrek waar zich hare jongere zuster bevond. Deze verschrikte zoodanig dat ze geheel sprakeloos bleef en genees kundige hulp moest ingeroepen worden. Aan een wisselkantoor in de nabijheid van den Dnm te Amsterdam vervoegde zich dezer dagen een vreemdeling, om een bankbiljet van f 1000 te wisselen. Aan zijn verzoek werd voldaan. Toen de man een oogeublik later zijn geld nazag, ontdekte hij, maar f 990 ontvangen te hebben. Hij dacht aan eene ver gissing en spoedde zich terug, maar vernam nu dat voor het wisselen 1 pet. courtago was berekend. „Geef mij dan' mijn biljet maar terug"zei hij verontwaardigd. Ook daarop scheen de houder van het wissel kantoor echter voorbereid te zijnalthans hij ant woordde leukweg: „Met pleizier, als u dan bij de f990 nog maar f 20 voegt, want dat is weer „wisselen"en kost opnieuw 1 pCt. De vreemdeling kon met zijn f990 beengaan. Te Waspik heeft eene vermoedelijke poging tot vergiftiging sedert eenige dagen de gemoederen bezig gehouden. Verleden week Zondag overleed zekere S, die, zooals uit een onderzoek, door de politie gedaan, blijkt, steeds zijne echtgenoote wantrouwde en nopens zijn uiteinde meermalen vrees had gekoesterd. Nadat het gerucht de ronde had gedaanwerd vanwege de FEUILLETON. 8) VILLA FALCONIERI. Novelle van Paul H e y s e. „Deze beide bouwvallige zuilen", en hij tikte met zijne pijp tegen zijne omwikkelde becnen, zijn niet veel beter dan zoo menige harer kameraden op het Forum, wier voetstuk alles behalve gaal is. Maar wat komt het er op aan De rest van het oude gebouw is nog in orde, en al ben ik hier door het noodlot als een Prometheus aan de rots geketend, ik zit daarom niet ledigen ik hoop het vaderland met deze rechterhand nog van eenig nut te zijn, al kan zij ook het geschut eener kanonneer boot niet meer laten spelen. Het is mij zeer aangenaam, Signor Everardokennis gemaakt te hebben. Ik hoop ze morgen voort te zetten neen, neen, er is geene sprake van, dat ge morgen in de vroegte weer vertrekt, begrijpt gij? En neem mij nu niet kwalijkals wij ons partijtje uitspelen. Kent gij ons Cabrasella? Nu, dat moet gij leeren kennen, het is het heerlijkste spel, dat er bestaat. Maar geluk is er de hoofdzaak bij, zooals bij elk spel, het oorlogsspel niet uitgezonderd, en vandaag keert dat geluk mij den rug toe. Die drommelsche pastoor heeft mij zoo te pakken gehad, dat ik hem niet levend mijn huis uit laat gaan, voor hij mij verhaal heeft gegeven." Bij deze woorden had zijn goedig gelaat eensklaps zulk eene dreigend gebiedende uitdrukking gekregendat de vreemdeling het geraden vondzonder tegenstribbelen te gehoorzamen. Hij bleel nog eenige minuten naast het speeltafeltje staan, en zag hoe de pastoor, na uit eene groote zilveren doos een snuitje genomen te hebben, opnieuw de kaarten schudde en met allerlei aardigheden, die hij niet begreep de partij begon. Hij bekeek nu ook wat oplettender het gelaat van den jongen geestelijke. Het was een volbloed- Romeinsche kopmet scherp geteekende trekken, de kort geknipte krulharen waren bijna weder over de kleine tonsuur gegroeid, zijne oogen keken onrustig onder de dichte zwarte wenkbrauwen in hst tond, en zijn groote mond vertrok zich tot eenen boozen grijnslach, als de blik ken der jongelieden elkaar ontmoetten. Eensklaps werd de Duitscher zachtkens op den schouder getikt. De gravin, die een oogenblik het vertrek had verlaten, stond weer achter hem. „Volg mij!" zeide zij zachtjes. „Het avondeten is gereed. Neen, gij moogt niet weigeren. Gij moogt in het huis van graaf Sammartino niet naar bed gaan zonder eerst wat gegeten te heb ben." In het aangrenzende vertrek stond een zilveren kandelaar met drie armen op de tafel, die opnieuw gedekt was. De Ro- meinsche koperen lamp verlichtte het buffet. In plaats van de meid verscheen echter een forsche bediende met zwarten baard, in een donkerbruine livrei met gele opslagen. Hij droeg eene zilveren soepterrine binnen, waarvan hij, met een strak gelaat en plechtig gebaar, het deksel afnam. Gij moet het eenvoudige voor lief ne men", zeide de gravin. Wij wilden u niet lang laten wachten." Zij ging tegenover#hem zitten, terwijl zij op/hare ellebogen leunde. Hare oogen waren bijna geheel verborgen achter de lange wimpers. Al etende keek hij dik wijls naar de mooie handen, aan wier blanke, door elkaar gestrengelde vingers kostbare ringen blonken. Bijwijlen deed zij de handen van elkaar, om hem wijn in te schenken. Al hare bewegingen waren kalm en bijna stijf, als die van een marmerbeeld, waaraan eerst korte lings leven was ingeblazen. Zij opende de lippen slechts om half luide een paar woorden tot den bediende te zeggen. Ook de gast bleet zwijgen, hoezeer hij zich ook peinigde om iets te bedenken, wat de moeite waard was gezegd te wor den. Des te duidelijker hoorde men de woordenwisseling der spelers in het aan grenzende vertrek, en het daverende gelach van den pastoor, waarboven de toornige uitroepen van den graaf uitklon ken. De neef scheen slechts eene zwijgende rol te vervullen. „Gij eet niet", zeide eindelijk de gast vrouw. „Maar deze vruchten moet ge toch bepaald proeven: zij zijn uit onzen eigen tuin." En tegelijk nam zij eenen der groote sinaasappelen met dikke schil, en begon dien klaar te maken. Zij sneed er van boven een klein stukje al en strooide suiker op het bloedroode binnenste, dat zeer vleezig en saprijk bleek te zijn. Hij nam de heerlijke verkwikking met een eigenaardig gevoel van opgetogenheid uit deze schoone hand aan. „In dit paradijs zijn alle goede gaven des Hemels vereenigcl", zeide hij, terwijl hij een lichte buiging voor de gravin maakte. „Eenparadijs! klonk haar antwoord, en zenuwachtig fronste zij hare wenk brauwen. „Doch ik vergeet, dat gij hier vreemdeling zijt. Wilt rij niet van die mispeE proevenof van ctie amandelen? De aardbeien zijn allen op. Don Gaetano houdt er zoo veel van."

Volksblad | 1888 | | pagina 1