No. 73. Woensdag 12 September 1888. 11c Jaargang, Dit blad verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTXEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Poes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieustaanvragen wordengeplaatst tegen 5 cent en Advcrtentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. 1VERSELAK Een kloeke tocht iverd dezer dagen volbracht door twee onzer landgenooten. Zij reden op liuu rijwielen van Keulen langs den Rijn en door bet Schwarz- wald naar Zwitserland. Daar lieten zij zich door geen helling hoe steil ook afschrikken eu doorkruis ten de Alpen tot den Engadin. Zij namen den terug tocht door de Jura en de Rijkslanden tot Spa, van waar de trein hen huiswaarts bracht. De geheele reis duurde nog geen maand. De on vermoeide rijders legden 70 a 75 mijl per dag af; bij zeer steile hellingen waren zij genoodzaakt naast bun rijwiel te loopen doch bij het dalen bleven zij, op éene enkele uitzondering na, steeds in den zadel. Een der lezers van het Handelsblad heeft bij het doorbladeren van een oude reisbeschrijving een merk waardige mededeeling gevonden over de beri-beri en een middel om die ziekte te bestrijden. 'Zij komt voor in ,,Johan Nieuhofs gedenkwaardige Brasiliaense zee- en lantreize," uitgegeven: ,,'t Amsterdamvoor de weduwe van Jacob van Meursop de Keizers gracht, 1682." Op bl. 75 vindt men in de beschrijving van ,,het Koninkrijk van Atchin" de volgende woorden ,,Op de kruin van den brandenden bergb Balabam is een bron, die zeker vocht uitperst, als olie Men heeft er ook zekere olie of vochtdie uit d' aerde zweetals peter olieof uit de rotsen in d' onder- gelege rivieren stort. D'Indiauen noemen deze vocht ook Minjah Tannah, dat is. olie van aerde. Deze olie wort bij d' inwoonders in zull:e waerde gehou den dat de koning van Atcbindie op hals-straffe verbiet uit het eilant te voerendies d'inwoonders dezelve bij nacht en ontijden aan boord van onze of d'Engelse scheepen steelswijze brengen. Deze olie is zwaer van reuk: hoewel niet zeer walghagh- tigh. Zij wort zeer dienstig tegen d'Indiaenschelam- lieit, Beriberij genoemt, gebonden. Want zij helpt, indien de beledighde deelen daer mee besmeert wor den de kranken wonderlijker wijze." Te 's-Hertogenbosch beeft Donderdag avond de schildwacht voor de gevangenis een man doodgeschoten. Hij boorde te elf uur in het dicht begroeid houtgewas onmiddellijk langs den ringmuur der gevangenis, eenig geritsel. Hij rapporteerde dat aan den sergeant comman dant der wacht, die met een ander soldaat langs het bont onderzoek deed, doch niets hoorde. Intusschen bleef de schildwacht volhouden, dat hij iets gehoord had, zoodat de sergeant naar de wacht ging om een lautaarn te halen. Toen hoorde de schildwacht in het houtgewas loopen en riep bij herhaling: „balt!" waarop bij tot antwoord kreeg: „dat doe ik niet voor jou, ik zal je doodschieten." Middelerwijl kwam in het donker een man gekleed met witte broek, uit bet bout geloopen. De schild wacht, denkende, dat bet een ontvluchte gevangene was, riep hem tot tweemaal toe: „staof ik schiet", doch de man stond niet en liep weg, waarop de sehild- 6) FEUILLETON. VILLA FALCONIERI. Novelle van Pa u l Hey s e. „Hij is bijzonder aan mij gehecht'', zeide de dame. „Ik heb hem met geitemelk groot gebracht, want zijne moeder had bij eenen sprong over de borstwering van het terras den hals gebroken. Hij is een trouwe waakhond. Als gij hier zonder mij des nachts waart binnen gekomen, zou hij u, niettegenstaande zijne wondenaangegrepen en verscheurd heb ben." Eenige knechts en vrouwen, die op dit voorplein bij elkaar hadden gezeten, naderden hunne meesteres en wisselden een paar vragen en antwoorden met haar. Toen riep zij hun een „goeden nacht?" toe, begaf zich door een open. portaal, dat door kleine zuilen geflankeerd werd, waarop steenen leeuwen zaten, naar de brecde galerij van den middenbouw en betradzonder een oogenblik naar haren gast om te zien,het binnengedeelte van het huis. Eene smalle steenen trap leidde naar de eerste verdieping van den zijvleugel. Boven aan die trap kwam hun eene meid tegemoet, die op de dame gewacht scheen te hebben. Zij had eene koperen lamp met drie armen in de hand, en was een kleinniet meer jeugdig per soontje met goedhartige, zwarte kijkers in het bronskleurige gelaat, die den onver- wachten gast verbaasd aanstaarden. „Do heeren zitten nog te spelen zeide zij. „De graaf heeft reeds tweemalen naar de gravin gevraagd." „Heel goed, Rosa'', antwoordde de dame op onverschilligen toon. „Luister even: gij moet de blauwe kamer voor van nacht in orde makenmaar ga eerst naar de keuken Het verdere werd op zoo zachten toon gesproken, dat de Duitscher er geen woord van verstaan kon. „Volg mij I" met die woorden keerde de vrouw des huizes zich weer tot hem. „Ik zal u eerst aan mijnen man voorstel len. Gij zult den pastoor bij hem aantreffen en diens neef, eenen jongen seminarist, die juist van de Romeinsche koortsen her steld is en nu, om volkomen te genezen, eenigen tijd bij zijnen oom vertoeft. Als gij moe zijt, zeg het dan ronduit. De heeren maken hun partijtje en zullen u volstrekt niet beletten om vroeg te gaan slapen.'' Terwijl Zij deze woorden sprak, trad zij een groot, zeer ongezellig woonvertrek binnen, dat slechts door een paar kaar sen op een kleiïi tafeltje bij den muur werd verlicht. In liet midden stond eene ronde tafel met de restjes van eenen maaltijd; een massief eikenhouten bul ret, waarop vruchtenschalen en wijnflessehen geplaats waren, stond tegen den wand. Eenige schilderijen, die door ouderdom eene donkerbruine tint hadden gekregen en in zwarte lijsten met eene vergulde bics gevat warenhingen aan de wanden I die doof den eenen of anderen dorpsschil der hier uit den omtrek met bloemen- stukken versierd waren, en een eigenaar dige, benauwde geur van rozen, sinaas appelen en gebakken olie kwam icderen binnentredende tegemoet. Doch al spoedig had zij de deur naar het aangrenzend vertrek geopend en, terwijl zij zich eo; t mi tot haren gast omwendde, met een vriendelijk „Favo- riscahem uitgenoodigd binnen te treden. Dit vertrek was niet minder vorstelijk hoog en grootdan de eetzaal. De wan den waren ook hier slechts eenvoudig geverfd, doch door allerlei versieringen en door veelkleurige tapijten gezellig ge maakt. Eenige groote canapé's, met verschoten zijde overtrokken, marineren tafeltjes en stoelenalles „style Empire" boven den buitengewoon grooten schoor steenmantel het levensgroote portret van eenen paus met witten baard, in zijn rood en wit huisgewaad, een Veneti- aansclie luchter, die van de zoldering hing. in eene der diepste vensternissen een fluvveelen armstoel voor een sierlijk tafeltje, waarop allerlei vrouwelijke snuis terijen lagen - werkelijk, voor een salon in het buitenverblijf eener Italiaan- sche gravin was dit vertrek sierlijk genoeg gemeubeld. Zelfs een groot Brusselsch tapijt, dat van den marmeren vloer slechts eenen smallen rand in het rond langs de muren vrijlietontbrak niet. In het midden der kamer, vlak onder den luchter, stond een vierkant speeltafeltjeen niet ver van daar een rond tafeltje, waarop twee met stroo omvlochten flesschen waren geplaatst, die döor de spelersnaar het scheen, vlijtig waren aangesproken. Hunne gezichten waren rood gekleurd en hunne stemmen klonken in hunnen harts tocht voorliet spel zoo luide door elkaar dat zij volstrekt niet gelet hadden op het open gaan der deur en het binnentreden der vrouw des huizes met haven gast. De jongste, die met den rug naar de deur gekeerd zat, wendde het eerst het hoofd om. „De gravinzeide hijen tegelijk legde hij zijne kaarten een oogenblik neer. Word/- vervolgd.

Volksblad | 1888 | | pagina 1