.71. Dinsdag 4 September 1888. 11e Jaargang. Dit blad verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nonimers zijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1EN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij deu uitgever J« A. ROSS, Does. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieuotaanvragen wordengeplaatBt tegen5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Öroote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel. NEDERLAND. In de gemeente Ivapelle is een hofstede verpacht voor f 35 per hectare. Sedert eene reeks van jaren is van zulk een bescheiden bedrag nog niet gehoord. Do eigenaar heeft niet te min een goede daad verricht. Hij kan thans zich verzekerd houden van een gezette betaling en de pachter kan moedig de toekomst tegengaan zonder het land te moeten verarmen door roofbouw. Boven Tubbergen ontlastte zich Donderdag een hevig onweder, waarbij de bliksem in de woning sloeg van den landbouwer De Wanneker op de Iem- sche. In een oogenblik stond het huiswaarin ook de geheele oogst van hooi en roggein vlam. Door den slag werden de vrouw en kinderen bewusteloos tegen den grond geworpen. De oudste zoön was het eerst weer bij kennis, en haastte zich toen zijne moeder en de kinderen naar buiten te brengen. Eene koe en een varken zijn mede in de vlammen omgekomen terwijl drie schapen door den bliksem zijn getroffen. De man was van huisen toen men hem had gehaaldvond hij niets dan een rookenden puinhoop en zijne vrouw nog in bewusteloozen toestandbij een der buren. Een zeer eigenaardig voorval had onlaDgs plaats. Ouder het voorwendsel van hom werk te verschaffen werd een ouden armen man door een notabel inge zeten verzocht, zich te willen vervoegen bij een ze kere familie X, mede alhier woonachtig. Bij zijne komst ten huize dier familie werd de man alles be halve voorkomend behandeld. Van werkverschaffiug was geen sprake, wel werd hem op eene lang niet malscke wijze door het echtpaar verweten, dat hij de oorzaak was, dat hun 3-jarig kind zwaar ziek lag Hij zon hun kind nl. „betooverd" hebben. Ou der het uiten van bedreigingenverlangde men van hem, dat hij der vrouw een zeker formulier zou na zeggen, waardoor dan het kind herstellen zoude. De arme man bleef echter zijn onschuld betuigen en wei geren aan het verlangen te voldoen. Hoe verheugd hij wastoen de voordeur achter hem dicht viel behoeft geen betoog. Dit treurspel werd afgespeeld onder den rook van Amsterdam. (Hbld.) U 1 I D I! N V R E E J1 D E. Een verschrikkelijk ongeval vond dezer dagen in het Eden-theater te Brussel plaats. De „ouovtrtrofi'en" kunstenaars op het trapeziumde gebr. Ferroui, ,.de koningen der lucht" volbrachten hun toeren. De jongste miste bij een sprong het trapezium en viel, daar het veiligheidsnet te klein was, op den rand van het orkest. Een kreet van ontzetting klonk en het publiek schreeuwde: „Geen kunststukken meer." Te midden van het tumult werd het onbewegoliike lichaam van den kunstenmaker in een ander vertrek gebracht en later naar het hospitaal. Aan redding valt niet te denken. Hoevele slachtoffers zullen er nog gemaakt worden alvorens de smaak van het publiek verbetert en het van dergelijke halsbrekende toeren genoeg heeft? In een der drukste straten in het Westeinde vau Londen kan men eiken dag den vicomte Hinton met een draaiorgel zien. Hij is de oudste zoon en erfge naam van Carl Paulett, van wien de waarheidslie- vende Debrett verklaart, dat hij indertijd als clown is opgetreden en in pantomimes in het Sury theater heeft medegespeeld. De adellijke orgeldraaier heeft altijd veel toeloop en veel bekijks, want aan zijn muziekinstrument hangt een groot bord waarop staat: „Ik ben vicomte Hinton, oudste zoon van graaf Paulett." Aan de waarheid dezer verklaring valt niet te twijfelen en de vicomte draagt zelf geen schuld aan de valsche positie, waarin hij zich bevindt. Zij ne moeder was de eerste vrouw van graaf Paulett; zij was de dochter van een loods uit Landport, New man genaamd, maar het huwelijk werd gesloten on der zulke omstandighedendat de graaf het voor onwettig verklaarde en den zoon niet erkende. Toch is de echtheid van het huwelijk nooit openlijk be streden en de ongeldigheid nooit bewezen. De orgel draaier is gehuwd met een balletdanseres, Lydia Ann Sheppy, en heeft twee kinderen, een achttienjarigen zoon en erfgenaam en een negenjarig dochtertje. Wanneer zijn vader komt te overigdenzal niets hem verhinderende nalatenschap te aanvaarden en met zijn orgel het voorvaderlijkgrafelijk kasteel te be trekken. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Hcinkenszand ds. P. Flienngate Babijloniënbroek (prov. N.-Brabant). Op 30 Juni 188S was het aantal vacante predikantsplaat sen in de Ned. Herv. kerk tot 376 geklommen (waarvan in Zeeland 42), tegen 362 op 1 Januari 1888. Door liet „Leger des Heils" is met den eigenaar van het Ned. Koffiehuis aan de L. P. Van de Spiegelstraat alhier eene overeenkomst getroffen om dit voor de bijeenkomsten te huren. Binnen ongeveer eene maand kan het korps alhier verwacht worden. A L I. E R L E I. De moeder: „Maar Elise, heeft mijnheer A„ die altijd zoo met je danst, je nu nóg geen liefdesverklaring gedaan?" De dochter: „Neen, dat heeft hij nog niet: hij heeft mij alleen gevraagd of u hier bleef wonen als ik trouwde." Verleden week ontvingen eenige Londensche dagblad redacteurs een verguld op snee gebonden exemplaar der werken van een tot dusverre nog geheel onbekend dichter, James Roland genaamd. In elk exemplaar lag een briefje, met de woorden: „Als er binnen vier dagen niet eene gunstige beoordeeliug van mijn boek in uw blad staatis het eerstewat gij van mij hooren zulteen pistoolschot." Daarop vonden eenige journalisten het raadzaam zulk een heethoofd wegens gevaarlijke bedreiging in hechtenis te laten nemen maar de dichter verklaarde dat het nog volstrekt niet bewezen wasdat het vermelde pistoolschot den redacteuren en niet zijn eigen leven gold, dewijl het niet voor de eerste maal geweest zou zijn, dat een gekrenkt dichterlijk genie zich een kogel door het hoofd joeg. Roland werd vrijgelatende toedracht der zaak stond in alle kranten, en was eene week lang eene veel grootere reclame voor het werk van den dichter dan de beste recensie. Vervolg der Berichten in het Bijvoegsel.

Volksblad | 1888 | | pagina 1