No. 68. Zaterdag 25 Augustus 1888. 11e Jaargang. Dit blad verachijnt iederen Woensdag en ADVERTENTIEN voor Dinsdag- Zaterdag. en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den De prijs per halfjaar f 0 50, franco per post f 0,90, tyjftfgvCF J. A. ROSS, GOCS. waarover per halfjaarlijksche kwitantie I wordt be,c,ll,;ilt- Oplaag 1500 Exemplaren. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. r o Dienstaanvragen wordengeplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel fïroote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentien, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodbericbten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acbt regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Ii E R M I S. Tot de telken jare terugkomende feesten behoort ook de kermis. Met het begin van den opbouw van tenten en kramen is zij vandaag weder zoo goed als ingeluid. De jengd, reeds eenigszins in vroolijke stemming gebracht, is vol verwachting aangaande de dingendie komen zullen. Als wilde zij niets verliezen, is zij op bet bouwterrein aanwezig, ver maakt zich intusschen, niet altijd even onschuldig, te midden van balken en planken en speurt met eene nauwgezetheid, eene betere zaak waardig, na, welk moois er in de volgende week wel te zien zal zijn en welk genot er zal gesmaakt kunnen worden. Kinderen mogen soms veeleisehend schijnen in den regel zijn zij al gauw tevreden, en 'tis dns vrij ze ker dat er onder de vele zakendie weldra in bonte mengeling zullen tentoongesteld wordenveel zal gevonden wordendat hunne bewondering opwekt dat zij de kermisdagen een' genotvollen tijd zullen vinden en dat zij volstrekt niet zullen instemmen met de klacht van oudereudat de kermissen toch elk jaar achteruit gaan. Nu gunnen wij den kleinen gaarne hun vermaak laten zij maar eens flink laclien bij da verschillende komische vertooningen, die de kermis aanbiedt, la ten zij naar hartelust draaien in de caroussels, wij willen met hen een oogenblik het oor sluiten voor den zedenpreêker, die alles, wat niet rechtstreeks bevorderlijk is aan het heil der zielals zondig ver oordeelt. Die jongens en meisjes, zij hebben pleizier, ziedaar allesen als over eenige dagen de pret we der voorbij iszal er voor hen niets over zijn dan de herinnering aan eene aangename afwisseling met boeken en leien en dan zal het blijkendat, mochten zij al eene enkele maal in eene minder gewenschte omgeving vertoefd hebben, hunne onbedorven harten daar niet zijn aangetast. Maar de kermis is eigenlijk niet geheel en al een kinderfeest. Vooral des avondsals de schooljeugd tijdelijk van het tooneel verdwenen is, blijkt, dat jongelieden en menschen in de kracht van het leven zelfs ouderen van dagen in haar nog wel wat aan trekkelijks vinden. Wat eene dvnkte, een gewoel kan er dan heorscheu; wat eene vroolijkheid! De menigte van kermisgangers teekent als 't ware protest aan te gen de meeniug, dat de kermis oud en versleten is, dat zij uit den tijd raakt. Viert vroolijk feest, vermaakt u, zooveel gij kunt. Velen uwer hebben zoo weinig, dat eene enkele ge legenheid om te genieten u wel toekomt. Laat de kermis voor u eene gepaste afwisseling zijn in het in vele opzichten zoo eentonige leven. Maar zorgtdat ge meester blijft van u zeiven. Laat de vroolijkheid niet overslaan tot losbandigheidhet genot niet tot uitspatting worden opgevoerd. Dat is het gevaardat de kermis meebrengt. Zoo- dra er pret gemaakt wordt, moet er gedronken wor den 't isof een deol van ons volk zonder dat geen pleizier kent. En van gebruik komt men gemakke lijk tot misbruik. Eu gij weet het, wat is iemaud, die beschonken is? Hij lijkt meer op een dier dan op een mensch. Dan wordt er gezondigd tegen wet ten en zeden en de afschuwelijkste tooueeleu ontrollen zich voor het oog. In zulke oogenblikken kunnen wij ons het best begrijpendat er menschen zijndie voor de af schaffing der kermis ijveren, die eigenlijk met geen een volksfeest vrede kunnen hebbenwant geen en kel of het gaat met dronkenschap en onzedelijkheid gepaard. Maar op dieu weg voortgaande, zon men langzamerhand alle vroolijkheid uit het leven gaan bannen en honderden en duizendendie feestvieren kunnen, en zich niet aan uitspatting overgeven, zonden er de dupe van wordenzonder dat nog aan het kwaad paal en perk werd gesteld. Er is maar één middeldat verbetering kan aan brengen den mensch te verheffenhem zijne waarde te doen kennenhem te doen gevoelendat hij te hoog staat, om zich over te geven aan het kwaad, dat de maatschappij verpest. Wij willen voorloopig de kermis nog in bescher ming nemenomdat zij tot de traditie behoort en wij voor haar niets'beters in de plaats weten te ge ven omdat zij aan vele ingezetenen stoffelijk voor deel aanbrengtdat wij hun niet zouden willen ont nemen. Bestond zij echter niet, wij zouden haar niet in 't leven roepen. Wanneer het menschdom eens grootere vorderingen maakt op den weg van bescha ving en ontwikkeling, dan zullen de kermissen van zeif wel "gesloopt worden, uiaar dan zat tevens op hare puinhoopeu iets anders verrijzen, dat aan hoo- gere en betere eischen kan voldoen. Want de men sehen zullen altijd behoefte gevoelen aan ontspanning en zich de gelegenheid scheppen, om aan die be hoefte te voldoen. NEDERLAND. Goes. Belanghebbenden wordt medegedeelddat de PATENTEN over het dienstjaar 1888/89 ter secretarie afgehaald kunnen worden tot en met Donderdag 30 Augustus tl. s., uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 nren. Eene flinke maatregel. De directie der Ned. Rhijn- spoorweg-maatschappij heeft in het dienstreglement dier Maatschappij de volgende aanvulling opgenomen: „Locomotietpersoneel gedurende de uitoefening van zijnen dienst zich, zij het ook in den lichtsten graad in beschonken toestand bevindendewordt onvoor waardelijk met ontslag uit den dienst der maatschappij gestraft. ..Evenzeer wordt met ontslag bedreigd het locomo- tiefpersoneelbij wie gedurende de uitoefening van zijnen dienst sterke drank wordt gevonden of van wie kan worden aangetoond dat zulks door zijn toedoen en met zijn medeweten op de locomotieven of in de locomotief-loodsen aanwezig is." Tuklimming hij nacht in een bewoond huis met be hulp van de politie Een heerdie in de Koning straat te 's-Hage op kamers woont, kwam Dinsdag omstreeks middernacht thuis; maar het slot weigerde den dienst, noch van buiten, noch van binnen was het in beweging te krijgen. Toen de pogingen om binnen te komen eenigeu tijd op de hardnekkigheid van het slot waren afgestuit, kwamen gelukkig twee nachtwakers voorbijmijnheer riep hen ter hulpe klom op hunne schouders, greep de goot, slingerde zich daarin eu betrad zoo zijne kamors, waar hij jas

Volksblad | 1888 | | pagina 1