liu nauwelijks de 15e Mei verstreken isfloor zijn hospes voor het dilemna gesteld een belangrijken op slag te betalen, of onmiddellijk te verhuizen. De om standigheden waaronder dit geval zich voordoetma ken het hoogst waarschijnlijkdat het doel geen ander is, dan dezen kamerbewoner van zijn kiesrecht te berooven, of althans uit zijne gehechtheid aan dat recht munt te slaan. Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. geschreven: De heer S. A. Klaassen particulier alhieren con sorten hebben aan den gemeenteraad concessie aan gevraagd tot het oprichten van een Casino met opera gebouw lees- en speelzalenin de nabijheid van het dorp Seheveningen, o. a. onder de volgende voorwaar den: 1°. tot het oprichten van een Casino in de nabijheid van het dorp Seheveningenmet recht eene zaal te be stemmen tot roulette en trento et quarantespelmet een minimum van f 2.50 en maximum van 6000 gulden 2°. aan de gemeente jaarlijks te betalen voor iedere speeltafel een bedrag van f 25,000 •3°. hij opening van het Casino eene storting van 50,000 gulden; 4°. aan de gemeente 's-Gravenhage jaarlijks te betalen voor de algemeene armen een bedrag van f 200,000. Uit Dordrecht wordt aan de N. R. Ct. geschreven Hier ter stede loopt een verhaal van eene daaddie den bedrijver, zoo het verhaal juist is, aanspraak geeft op den eerenaam van helden wel in de beste beteekeuis van het woord. Bij de ontploffing in de gasfabriek te Gorinchem begreep Christiaan Diederik de Haan daar werkzaam dat zoo de hoofdkranen niet spoedig afgesloten werden het leven van duizenden zijner medeburgers gevaar zoude loopen. Maar om die kranen af te sluiten, moest hij eene iu vlam staande ruimte door, waarin hij misschien zelf zou omkomen. Dit schrikte hem échter niet af; hij deed, wat hij zijnen plicht achtte. Half verbrand werd hij na de volvoering van die heldendaad opgenomen, en bezweek een paar dagen later aan zijne bekomen wonden. UIT DEN VREEMDE. Eene merkwaardige mededeeling deed dezer dagen de heer Féré in de Fransche vereeniging voor biologie. De dokter heeft een electrieke vrouw ontdektNaam en adres van dit natuurverschijnsel werden niet opge geven, waarschijnlijk om te voorkomen, dat de een of andere ondernemende Barmim haar meeneemt. Het schijnt, dat het haar en het lichaam dezer vrouw vonken afgeven. De electrische werking is duidelijk zichtbaar, wanneer 'het haar gekamd wordt. De ha ren rijzen daarbij ten berge. Wanneer ze hare ouder- kleeding aantrekt veroorzaakt de aanraking met de huid eerst een geknetter, dan worden de kleederen door het lichaam als het ware aangetrokken en ein delijk worden haar ledematen gedeeltelijk verlamd. Deze verschijnselen worden vooral bij droog en vrie zend weder opgemerkt. De electrische spanning vermoerdert eveneens ou der den invloed van aandoeningen als bijvoorbeeld de uitwerking van muziek, waardoor het knetteren sterker wordt. Dit buitengewone schepsel is intnssehen niet eenig in hare soort. Dr. Legué maakte melding van eene vrouw, die tijdens een noorderlicht plotseling met electriciteit werd geladen hetgeen merkbaar was wanneer ze met haar vinger over het gelaat van haar broeder streekze bleef gedurende twee maanden elec- triseh. Een dergelijk geval wordt door Arago mede gedeeld. „Steeds worden de patiënten beschreven als zieke personenzenuwlijders of onderworpen aan aanvallen van hysterie. In de Middeleeuwen zouden zijals door den duivel bezetenverbrand zijn geworden thans koestert en verzorgt men ze als wetenschap pelijke wonderen. Merkwaardig is hetdat men reeds van een electrieke vrouw vindt gewag gemaakt in een roman der gebroeders Concourt." KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. De heer P. Snoep, candidaat te Goes, is beroepen te Wijngaarden en Ruigbroek, bij Sliedrecht. Voor het beroep naar Varik werd door hem bedankt. Beroepen te Scherpenisse de beer P. F. van der Nieuwen- huizenpred. te 's Gravenpolder. Bedankt voor het beroep naar Stad aan 't Haringvliet door ds. E. Loen, te Grijpskerke. ALLERLEI. Oude schoenen. Niets ontstaat van zelf, maar niets gaat ook ver loren. De beroemde Lavoisier heeft deze stelling zelfs in de natuurkunde ingevoerd. Tegenwoordig vinden wij haar ook in de hedendaagsche takken van nijver heid met uitstekend goed gevolg in toepassing gebracht; niets wordt vernietigdalles neemt slechts een anderen vorm aan. Denken wijhij voorbeeldmaar aan oude schoenen. Als zij volstrekt niet meer te gebruiken zijn scheurt men ze van elkaar. Het oude leder moet ze kere bewerking ondergaan, waardoor het in een soort van kneedbaar deeg veranderd wordt. Uit die massa wordt een leder vervaardigd, dat met het fraaiste cor- duaan een groote overeenkomst moet hebben. In Ame rika drukt men op dat leder de sierlijkste figuren. De Fransche industrie, die de Amerikaansehe op verre na niet evenaart, vergenoegt zich met er de koffers en reistasschen* mode te overtrekken. Een andere, tamelijk bloeiende tab van nijverheid in Frankrijk bestaat in het veranderen van oude schoe nen in nieuwe. Tot dit werk worden voornamenlijk de soldaten, in de militaire gevangenis te Montpellier gebruikt. De meeste oude schoenen worden uit Spanje geleverd. Eerst worden zij uit elkaar genomen en van alle pennen en spijkers bevrijddan worden de stukken hij elkaar gelegdgeweekt om ze lenig te maken en daaruit het overleer voor kinderschoenen te snijden. Op dezelfde manier worden de zolen behandeld. De kleinste stukken daarvan worden gebruikt om er voor kleine kinderen door persing allerlei speelgoed van te maken; de grootere stukken worden de zolen van kinderschoenen. En dan de spijkers? Met een magneet scheidt men de ijzeren van de koperen af en verkoopt de laatstge noemden voor een nog tamelijk hoogen prijs. De di recteur van dien gevangenisarbeid verzekerde dat de prijs, dien hij voor deze spijkers kreeg, zijne uitgaven voor den aankoop van oude schoenen bijna geheel dekt. Van den laatsten afval, die met den bezem wordt weggeveegd maakt men wel geen corduaanleder zooals iu Amerika maar hij levert toch eene voor treffelijke en zeer gezochte meststof voor den landbouw. Eu als hij hier, na zijne ontbinding, in gras en kla ver overgaat en in dezen nieuwen vorm tot voeder voor ossen en boeien strektwat zullen die dan weer een leder leverenWij zien dus ook hier dat niets vernietigd wordt. Toch een bekende. Een Amerikaan vroeg aan een oud man, of hij ge neraal Washington wel eens gezien had, waarop deze antwoordde: Ik zelf nietmaar inijn vader zeide,dat hij een man gekend heeftdie hem vertelde dat een zijner oude kennissen een oom heeftdie meer dan eens verteld heeftdat zijn overgrootvader van moe derszijde heeft gestaan bij een infanterie-regiment waarbij tegelijkertijd een man diende die verzekerde dat zijn vader op zekeren dag een man had gesproken, die den generaal Washington in zijne tent had zien ontbijten. Een Fransch tijdschrift deelt mede, dat men door een toeval tot de ontdekking gekomen is van de heilzame uitwerking van gewone houtskool bij brand wonden. Als men namelijk een stukje koude houts kool op een brandwonde legt, zou de pijn terstond ophoudenen zoo uien de houtskool ongeveer een uur lang er op liet liggenzou de wond genezen

Volksblad | 1888 | | pagina 4