39. Woensdag 16 IVlei 1888. 11e Jaargang. Dit blad verschijnt lederen "Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O.oO, franco per post f0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. AEVERTENTIEN TÓor Dinsdag- I Oienslaanrragsn wordengeplaotst tegen 6 cent en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den en Advertentiën tegen 6 cent per regel T t RAec Groote Letters en Afbeeld, naarpiaatsrnimte. uitgever j. bum, Goes. B.. dirccte opgaaf Tan driemaal piaatsing aer- irnn zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee- Uplaag IbUU exemplaren. |maa] bekkend, nitgezondera Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAN I>. Door den commissaris des konings in Zeeland is bepaalddat bet onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even nit welke provincie zij afkomstig zijn on verschillig tot welke lichting zij behoorenzoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1883 vermits aan dezen bewijs van ontslag nog niet is afgegevenzal plaats hebben o. a. in de gemeenten Goes, Kapelle en Kortgene op de dagen en uren als bieronder zijn aangewezen Goes, Woensdag 13 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Baarland Borsele, Driewegen Ellewouds- dijk, Goes, 's-Gravenpolder's-Deer Abtskerke, 's-Heer- Arendskerke 's-Heerenboek Heinkenszand Hoecle- kenskerkeIvattendijkeKloetingeNisseOudelaude, Ovezand Wolfaartsdijfc. KapelleDinsdag 12 Junides voormiddags te 10 uren, voor Kapelle, WemeldingeIerseke, Kruininge, KrabbendijkeKilland-BatbSskore, Waarde. Kortgene, Woensdag 20 Juni, des voormiddags te 10 uren, voorKats, IColijnspIaat, Kortgene, Wissekerke, De vorige week had er in de Oude plantage te Rotterdam, des morgens te 7 uren, eene godsdienst oefening plaats in de open luchtuitgaande van het Leger des Heils. Ongeveer 40 mannen en vrouwen namen daaraan deel. Er werd gesamenlijk gezongen en afwisselend werden door verschillende personen gods- dienstige toespraken gehouden. Vele nieuwsgierigen woonden deze godsdienstoefening, een imitatie zen- dingsfeestbij. Het onlangs in de residentie opgerichte toevluchts oord voor dakloozen werkt aanvankelijk zeer goed. In 14, dagen tijds hebben 29 personen daar een nachtelijk verblijf gevonden. Het hoogste cijfer per nacht was tot dusver 5. Voor 5 cent slaapt men er in eene krib- in eene ruime zaal. Eén ieder heeft twee wollen dekens en een hoofd kussen. In een aangrenzend vertrek is een bediende. Het uur van sluiting is *s avonds half elf. Te 6 nren 's morgens worden de bezoekers gewektdie dan ge legenheid hebben zich behoorlijk te wasscben en te reinigen, 's Avonds en 's morgens wordteen korte, stichtelijke toespraak gehouden. Nadat Zondagavond in Wery's bonden en apen- theater, dat sinds eenige dagen te Gouda voorstellin gen geeftde eerste afdeeling uitgevoerd en het scherm gezakt wasbeproefde een persoondaar er aan de gasleiding, nabij den meter, een lek was, dit op te sporen. Daartoe ging bij met een brandende lucifer langs de leiding met dit gevolg, dat bet gas plotse ling ontbrandde. Nadat vele pogingen waren beproefd om de vlam uit te dooven, kwam er van de straat een persoon en sloot plotseling de hoofdkraanzoodat het publiek in volslagen duisternis zat (noodlantaarns waren niet eens aanwezig!)-Sommigen van bet publiek die bet vlammetje hadden gezien, dachten, dat er brand was voldoende om enkelen te doen roepen: brand! brand! Men kan zich voorstellen, welk een schrik ontstond en dat in bet duister, terwijl onder FEUILLETON. 13) DE KERKROOF. Novelle van Alfred Friedniann. Of zou hij hem morgen terugbrengen onder voorwendsel van hem. op straat gevonden te hebben? Twintig zulke dolle invallen kruisten elkaar met blik semsnelheid in zijn brein, de eene al onmogelijker dan de andereDaar voelde hij eenen zoeten last aan zijnen arm, en eene lieve slem vroeg vleiend: „Franzl, ben je nu wat beter?" Hij kwam tot zichzelven en trok Fanny onder eenen boom. Tegen den zwaren stam zetten zij zich neder. Fanny streel de met liare kleine hand zijn haar, zijn voorhoofd, zijne wangen en nogmaals omhelsden en kusten zij elkander, innig en lang. En middelerwijl weerklonken door den duisteren hout nog steeds de vedeltonen der Czarda, als een verre, onstilbare klaagzang over de dwaasheden der men- schen. Door deze treurige, innig treuri ge melodie werd de verloving van Fanny en Franzl als bezongen en bezegeld. Zij dachten daarbij eenen vreugdebeker aan den mond gezet te hebben en zij ver moedden niet, dat zij elkander slechts eenen lijdenskelk hadden toegereikt. „Het wordt laat!" zeide het meisje „Laat ons verder gaanIk moet vóór tien uur thuis wezen." Hand in hand gingen zij zwijgend de laan ai door het Nobelprater. Het was nog tamelijk levendig in de wijn- en bierhuizen. Op de banken langs den weg zaten mcnschen te snakken naar een koeltje, dat de avond nog niet had willen brengen, maar dat de nacht misschien zou doen aanwaaien. De gaslantarens wierpen een vreemd soortig licht op de onderzijde der kas- tanjebladers. Hoog boven de kruinen der boomen begonnen de sterren hunnen stillen, plechtigen fakkeltocht. Bij den Praterstern stapten de minnen- den in eenen der ontelbare tramwagens en zaten arm in arm te praten, tot zij aan hunne halte waren aangekomen. Frans vergezelde toen Fanny nog tot aan hare kleine huisdeur. Zij hadden al het noodige voor een wedemen met el kander afgesproken. Met eenen laatsten handdruk, een „goeden nacht 1" en een „wel te rusten!" namen zij afscheid, en het blondje wipte hare woning binnen. Toen Fanny, zonder hare slapende ouders gewekt te hebben, in haar bed stapte, sloeg de groote torenklok tien. Het Geografisch Instituut en het Raad huis mengden hunne slagen daartusschen als ter begeleiding van 's meisjes nacht gebed. Weldra droomde zij van die drie vervlogen zalige uren. Ook Wenzel-Frans was nu weder al leen. Vrij kon hij nu den loop laten aan zij ne gedachten, terwijl hij terugwandelde naar zijne woning in de Margareten- voorstad. Ook hij zocht terstond zijne legerstede op. Maar de slaap wilde voor hem niet komen. Zoodra hij een weinig insluimer de, verviel hij in een koortsig droomen, en hij zag Fanny met misvormde trek ken hem eenen giftbeker reiken. Hij stond herhaaldelijk open legde den kelk onder zijn kussen, in eenen hoek, in eenen koffer. Maar nergens liet het ding hem rust. Eindelijk stak hij het in eenen zak van zijn werkpakje, met het stellige voornemen om het morgen vroeg weder op zijne plaats te zetten in de kerk En daarna peinsde hij weder over de ho peloosheid van zijnen toestand. Reeds om vijf uur stond hij op, kleedde zich haastig aan, en liep, zonder zijne ouders gezien te hebben, het huis uit, zoodra de stadspoort geopend was. De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. Wenzel-Frans liep een klein koffiehuis binnen en dronk daar zijnen morgenkop. Bij het betalen bevond hijdat hij bij na zijn geheele weekloon gisteren uitge geven had. Wat baatten alzoo de beste voorne mens De kelk moest te gelde ge maakt worden! Daar kwam hem ook, bij het tasten in zijne zakken, het loterijbriefje in han den en hierop vestigde hij zijne laat ste hoop In welk opzicht? Dat hij den verminkten kelk weder ongemerkt zou kunnen terugbrengen? Dit geloof de hij zelf geen oogenblik. Om zes uur een uur vroeger dan de arbeidstijd begon was hij in de werkplaats van zijnen patroon. Hij draaide de gaskraan open, deed zijn lederen voorschoot aan, zette zich voor zijn blok, stak zijne gasvlam aan, nam een vlak stuk houtskool, holde dit uit, en haalde den kelknadat hij schuw eerst overal rondgekeken had, uit zijnen zak. Eerst bralt hij nog snel de steenen er uiten legde toen het goud op de houts kool. Met de blaaspijp richtte hij snel de vlam op den kelk, die zich terstond be gon te krommen en te wringen, en van lieverlede tot eenen klomp samensmolt. De gedaante van het kunstwerk was vernietigd. Uit het geduldige metaal liet zich nu alles maken elk sieraad: een armband, een kruis, een trouwring. Wordt vervolg d.

Volksblad | 1888 | | pagina 1