Zaterdag 3 IVlaart 1388. 11e Jaargang. jhr. mr. W. Six, terwijl de candidaat der anti-revolutionnairen is, de heer jhr. mr. A. F. de Savomin Loluiiaii. No. 18. Dit blad verschijnt iedercn Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVEKTENTIEN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dieastaanvragen wordengeplaatst tegen 5 eest en Advertentiën tegen 6 cent per regel '5Toote Letters en Afbeeld, naarplaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. Voor de verkiezing van een lid dei'Tweede Kamer Staten-Generaal, op 6 Maart a. s., wordt van liberale zijde aanbevolen Het stembiljet mag niet worden onderteekend, slechts den naam bevatten van den persoon, dien men kiest. Reeds ge schreven namen mogen worden doorgehaald en door andere vervangen. Voor een verloren stembiljet kan men op het gemeentehuis een nieuw biljet bekomen. De stembus is slechts geopend op Dinsdag 6 Maart, tot 's middags 4 uren. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 gekleurde Zakdoek; 2 Geldstukken (Neclerlandsche Munt); 1 paar zwarte Moffen; 1 stuk Touw; 2 bruine Wantjes; 2 diverse gekleurde Wantjes; 1 lederen Halsband; 1 ge kleurd Polsmofje; 1 zilveren Oorbelletje. AAA DE KIEZE~RiT~ Velen uwer zijn voor de eerste maal opgeroepen, om uwe stem uit te brengen bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Earner der Staten-Generaal. "Dat ge dit voorrecht, waarvan ge .tot nog toe ver- stoken waart, geniet, bobt ge te danken aan den milderen geest, waarvan de tegenwoordige grondwet doordrongen is. Ge zult wetendat reeds jaren lang in ons land stemmen zijn opgegaan tegen de regeling van het kiesrecht, niet alleen, dat de grondslag, waarop het berustte, werd afgekeurd, maar het bleek meer dan noodig, dat het uitbreiding behoefde. Hoe toch kan men naar waarheid aannemen, dat mannen, gekozen door ongeveer 3 °/0 van de bevolking, het gansche volk zouden vertegenwoordigen? Sommigen gaan zoo verdat zijaan allen gelijke staatkundige rechten toekennende, niemand willen bnitensluiten en alge meen stemrecht invoeren. Anderen meenen, dat, hoewel elk ingezetene belang heeft bij het goede be heer van den staatniet ieder in dezelfde mate daarbij betrokken isdat degenendie de meeste stoffelijke welvaart genietenin de eerste plaats behoefde heb ben aan eene ordelijke en veilige samenleving en dns van hun eigenbelang reeds te wachten,is, dat zij tot eene handhaving der orde zullen medewerken. Deze meening is steeds gehuldigd in den eensus, al gaf die maatstaf tot onbillijkheden aanleiding, en wordt grootendeels nog gehuldigd, hoogst waarschijnlijk omdat het aannemen van eene andere maatstaf in de toepassing op te veel moeilijkheden zal stuiten. Ontwikkeling, kennis, zeggen veleumoeten den doorslag geven en misschien hebben zij gelijk. Zeker is het, dat daarin de grootste waarborg gelegen is voor zelfstandigheid: de meest ontwikkelden toch zullen het minst geslagen worden in het gareel van auderen. Maar boe zal die genoegzame ontwikkeling blijken? Uit een examen, dat zeker niet te boog zal mogen opgevoerd worden en dat misschien tot vele moeilijkhodeu zal aanleiding geven? Het zou er an ders in den tegenwoordigen tijd waarin examens aan de orde van den dag zijn, op een meer of minder niet op aankomen. Wij willen ons echter thans in dit vraagstuk niet verdiepenbat kiesrecht is pas geregeld en men dient eerst daarvan de resultaten te kennen, alvorens er een oordeel over uit te spreken. Het feit isdat aan staanden Dinsdag moet gestemd worden en dat de kiezers moeten weten, wien zij stemmen zullen. De strekking van dit blad gedoogt niet, in eene beschouwing te treden van de gestelde eandidaten. Wij zouden dit gaarne doenmaar ongelukkig is dit eene partijkwestie en, willen wij onze onzijdigheid hand haven, dan dienen wrj ons, zonder namen te noemen, te bepalen tot algemeene beginselen, die door elk weldenkend mensch worden gehuldigd. Gij zult zeggendat de voorlichting dan niet heel veel te beteekenen heeften 't kan waar wezen maar toch zijn wij van meening, dat het wijzen op den ernst van de zaak menigeen tot nadenken kan aan sporen en hem de gelegenheid zal doen zoeken, om na nauwkeurige vergelijking eene juiste gevolgtrek king te maken. De partijen zullenals gewoonlijkwel weêr niet karig zijn in het verspreiden hunner organen. Laat u, kiezers, niet afschrikken, om een en ander te le zen maar leest met oordeel. Mooie woorden doen 't hem nietschoone beloften evenminer kan gespe culeerd worden op de deugden van 't volkterwijl men voordeel doet met zijue zwakheden. Vraagt u nu eens ernstig af, wat ge te wachten hebt, als de eene 01 de andere partij aan 't roer komt en in hoe verre de toekomstdie u wordt voorgehouden waar heid bevat. Denkt er eens over na, of het moois, dat u voorgespiegeld wordt, ook dienen moet als middelom tot de heerschappij te komen Ge kunt geen onpartijdig oordeel vellen, zonder het „hoor en wederhoor" toe te passen. Let dan eens goed op, of ge oneerlijkheid bespeurt, niet alleen in den vorm van opzettelijk bedrogdoor scheeve voor stellingen, maar vooral in het geheel of gedeeltelijk weglaten der waarheidwaardoor men een indruk wil makengeheel verschillende met. dienwelke de zui vere waarheid zou doen ontstaan. Wij behoeven het niet te verbloemen, op staat kundig terrein wordt menige valsclie rol gespeeld. Partijbelang, gegrond op egoïsme, zet daartoe aan. Die ondoordacht handelt, laat zich licht verleiden, om deelgenoot te worden eener zaakdie hij zou verfoeien, als hij die doorgrondde. Maar hij staart zich blind in al het fraaie, dat hem wordt voorge houden en hij eindigt met eene bewonderingdie op kunstmatige wijze verwekt is. Wij hebben evenwel nog een te goeden dunk van het gezond verstand der meeste kiezers, dan dat wij zouden kunnen aannemen, dat zij zoo gemakkelijk te vangen zijn. Ieder uwer heeft besef genoegom te weten, dat, wie werkelijk flink is, wel den raad van anderen kan gebruikenmaar dien nooit blindelings volgt, dat hij nooit aan den leiband willoopen. Zelf standigheid is eene deugd en, waar ge die zelf in toepassing brengt, moet ge die ook vragen van hen, aan wie gij de behartiging uwer belangen toever trouwd. 't Is waar, ge kunt niet ieder met een' eigen candidaat voor den dag komen: want die versnippe ring van stemmen zou geene resultaten opleveren; maar ge kunt lid worden van eenige kiesvereenigiug en dan op de vergaderingen uw' mau aanbevelen of, wat het meeste zegt, tot in bijzonderheden hoo- ren, welke gronden er zijn voor de keuze van dezen of dien. Gij kunt daar met al uwe bedenkingen voor den dag komen en zelf oordeelenof, indien gij be-

Volksblad | 1888 | | pagina 1