Mo. 17. Woensdag 29 Februari 1888. 11® Jaargang. Dit blad yerachijiit lederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O.aO, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie vvordt beschikt ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij den uitgever J. .4. ROSS, does. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen wordeugeplaatst tegen 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Oroote Letters en Afbeeld, naarplaatsrnimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der- zelfdc advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Afzonderlijke nommerszijn a 1 cent verkrijgbaar. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan a ebt regels beslaande, voor den prijs van v ij f t i g C e Tl NED E R L A A D. Goes. Begunstigd door fraai winterweder kon Maan dagmiddag de reeds tweemaal aangekondigde, maar telkens door invallenden dooi uitgestelde wedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging „Ijsvermaak" door gaan. Te één uur verzamelde den deelnemers, ten getale van 287, zich op bet Slot Ostende, van waar zij in optocht, voorafgegaau door het muziekgezelschap „Euphonia", zich naar bet terrein van het,, ijsfeest begaven. Een groot aantal belangstellenden bad zich rondom het terrein opgesteld en vermaakten zich met de bui telingen, die de jeugdige kampioenen maakten. Het muziek deed ondertusschen nog eenige num mers hooren. De jongens werden af en toe op chocolade onthaald. Daar zich spoedig water op het ijs vertoondewerd de wedstrijd zoo spoedig mogelijk beeiudigd, waarna de uitdeeling der prijzen plaats vond, bestaande in: dekens, vleesch, spek, brood, boonen enz. enz. Na afloop trok de Harmonie eenige straten door en gaf ook de thuiszittenden nog te genieten. Goes. Gisterenavond ten 8 ure na het ter perse gaan van dit nummer hield de liberale kiesver- eenigiug „Goes" eeue vergadering tot het aauwijzen van een definitieven candidaat voor de Tweede Kamer. Uit de opgemaakte lijst blijkt, dat 266 stemmen in de verschillende liberale vereenigingen zijn gebracht. uit- Hiervan verkregen de heer W. Six, te 's-Hage, 158 en de heer L. A. Bybau, te Kolynsplaat, 79 stemmen. Goes. Door de leerlingen van school B is gedu rende de maand Februari ingebracht in de Rijkspost spaarbank op formulieren van 1 cent f 16 en van 5 cent f 2 samen f 18. Ellewoudsdijlc. Zaterdag hield de vrijzinnige kies- vereenigiug „Vooruitgang" vergadering, met het doel om een candidaat te stellen voor de 2de Kamer. De beer J. Vogelvanger verkreeg 29 en de beer J. C. van Hattum 5 steramen, zoodat eerstgenoemde de candidaat vau Vooruitgang is. Uit Kapelle schrijft men: Zaterdagavond had alhier in het logement bij C. Markusse een bijeenkomst plaats van eenige liberale kiezers uit deze gemeentebehoorende tot bet hoofd kiesdistrict Hoiitenisse. Nadat de vergadering met eene inleidende toespraak door den heer J. Fopma was ge opend werd het woord verleend aan den lieer Ph. van der Mandere uit Goes. In duidelijke woorden toonde spreker aan wat door de liberale party in het alge meen was tot stand gebracht. Ver volgens werd overgegaan tot het benoemen van een voorloopig bestuurteneinde statuten te ontwerpen voor de op te richten liberale kies ver eeniging. Tot voorloopige candidaten voor de Kamer werden 48) FEUILLETON. A N N E L E. Novelle v a 7i E. Vely. „Morgen komt uw Jörgle terug, Jörg Neithart,'' moet de oude hem meedeelen, „en ik moest zeggendat de molenaarster meekomt, en dat je moet zorgendat al les in orde is." „Ja, zeker zal ik dat!" Het gelaat van Jörg Neithart heeft van vreugde gestraald. „En zeg ook maar aan Annele, dat het er lustig toe zal gaan, omdat zij me den verloren zoon heeft teruggebracht." Mattheus heeft zich te goed moeten doen aan den oudsten wijndie er in den kelder te vinden is, en heelt daarom ook volstrekt geen kou gevoeld op zijnen te rugweg. Den daaropvolgenden dag heeft hij den gast uit Amerika van den trein gehaald en is er bijna van geschrokken, toen hij zag, wat een deftig heer die geworden is en hoe onbeschroomd hij rondziet, een heel verschil met den verlegen Jörgle, die indertijd om den molen kwam sluipen. Als ze met de slede voor de deur stil houden, komt Annele naar buiten. Ze heeft zich opgeknapt, en hare wangen zien rood „zeker van de kou," denkt Mattheus. „Welkom hier!" zegt de jonge mole naarster, en reikt Jörgle de hand, nog vóór hij uit dc slede is gestapt. Haar on derzoekende blik neemt hem van top tot teen op: dat is niet meer het verlegen uiterlijk van vroeger: het verblijf in den vreemde heeft hem grootc veranderingen doen ondergaan, het heelt hem ook naar het uiterlijk tot eenen man gemaakt. Maar het is haar tegelijk, of haar hart wordt saamgenepen Babett Neithart heelt haren zoon zóó niet mogen terugzien! „Dag, Annele! Daar ben ik, en over de hoofdzaak hoeven we wel niet te pra ten. Daar hebben we al over geschre ven Handig en vlug spreken heeft Jörgle ook geleerd. Ze knikt. „Kom binnenzegt ze zacht- kens. „Met ons tweeën zullen wc het wel vindenmaar ik zou denken, dat de hoofd zaak is, dat jij weer de oude rechten in het huis van je vader terugkrijgt. Ge moogt geen verloren zoon zijn, je moeder is schier onder hare droefheid bezweken. En ze is moeten sterven zonder den troost van je hebben teruggezien. Zie je, Jörgle, dat kan ik mezelve nooit vergeven." Eensklaps ziet Jörgle haar ontsteld aan. „Annele," begint hij„je weetik houd veel van je, zooveel als ik van geen en kel meisje op de wereld meer zou kun nen houden. Ik heb er me ook niet voor geschaamd je dat te schrijven. En om mijn land geef ik ook niets zonder jou, ik zou ook nooit zijn teruggekomen, als je mij zelve niet geschreven hadt. Maar kijk, meid, daar is de drempel, en toch zal ik er niet overheen stappen en liever omkeeren, als je me maar hebt laten komen uit medelijden en omdat je aan mijne moeder zaliger dacht." zonden. „Neen, Jörgle, ik deed het om jou! Ik ben tot andere gedachten gekomen!" Hij laat eenen kreet van vreugde hoo ren, slaat zijnen arm om haar middel, en zoo treden ze samen het oude huis binnen. Ze klemt hare tanden op elkaar om eene siddering te voorkomen, want ze moet er onwillekeurig aan denken, hoe zij aan de borst zijns vaders heeft gerust. Mattheus hangt dekken over de paar den hij heeft bevel gekregen om zoo aan stonds het paar naar de boerderij van Neithart te rijden. Intusschen steekt hij in de gang zijn pijpje aan. Annele heeft den ouden molenaars knecht niet in hare plannen ingewijd, maar hij meent zeil al heel spoedig op de hoogte te zijn van wat er gebeurt. Daar op de boerderij slachten ze het ge meste kalf voor den verloren zoon, en Annele zal de zaak in orde brengen. „Ja, dat's maar waar," zegt hij zoo bij zichzelven, „daar in Amerika leeren de lui rekenen, en de deern heeft toch al les maar netjes weten te bedisselen: ze maakt zichzelve zoo maar opeens schoon dochter, ik had het nooit gedacht, doch 'c is toch maar zoo. Dat's tegen woordig zeker mode bij de jongelui: over Hoe flink, hoe mannelijk en vastbera- liefde praten ze niet veel. Ze denken al- den klinken die woorden: ze herkent den Jörgle van vroeger niet meer. Ze slaat de oogen voor hem neer; wat moet zij op die vraag antwoorden? Ze is te eerlijk en oprecht, om zich niet te schamen. Dc gedachte aan Babett was ook wel eene harer beweegredenen, maar de hoofd leen maar aan de duiten, dat's de hoofd zaak. O Hannele, jou was het ook om den Albgraal te doen, en nu lig je zoo ver van hier in den vreemde begraven, en geen enkel bloempje kan ik op je graf planten!" Jörgle zit tegenover Annele en vertelt zaak was toch Jörg Neithart te verplette- haar, wat hij zooal in Amerika heeft be ren, en hem vernietigd te zien. Deleu- I leefd. liij heeft het niet zwaar, te ver gen valt haar inoeielijk, doch wie zich zoekt tc wrekenmoet door een vage vuur van groote en kleine brandende antwoorden gehad, want werken wou en kon hij. „En! zooals je me hier nu ziet, Annele,

Volksblad | 1888 | | pagina 1