TOIi Woensdag 1 Februari 1888. 11e Jaargang. fy f j q S V <W a i Dit blad verschijnt lederen Woensdag ea Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommerszijn 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIES voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nar te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Soes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dienstaanvragen wordewgeplaatst tegen 5 cent on Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsraimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan aebt regels beslaande, voor den prijs van vijftig* cents» NEDERLAND. Goes. In de maand Januari vau dit jaar brachten de leerlingen van school B in de rijkspostspaarbank 50 gulden met postzegels van 1 cent en 9 gulden met postzegels van 5 cent indat is samen negen en vijftig gulden. Bedenkt men, dat vroeger een groot gedeelte van dat geld aan snoepcenten werd besteed, dan zal ieder dat eene belangrijke verbetering noemeu. Met één cent tegelijk worden de kinderen instaat gesteld, om te sparen voor een of ander kleedingstukdat vader en moeder anders dikwijls niet in staat zijn om te geven. Niet te veel kan den ouders de raad gegeven wor den om buune kinderen tot sparen te bewegen terwijl de postspaarbank nog dit voordeel geeft, dat men i e d e r e n dag het bedrag van zijn spaar boekje kan terugkrijgen. De bijeenkomsteu van het Leger des Heils schij nen te Meppel veel aantrekkelijks te hebben en wor den altijd druk bezocht, zoodat bet lokaal van den heer Bos in de Havenstraat te klein is om de schare van belangstellenden en nieuwsgierigen te kunnen opnemen. Naar men zegtklagen enkele kroeghouders steen en been over afgenomen bezoek. Van de kiezers in de gemeente Veendam is er éen geboren in de vorige eeuw. De man heeft al dien tijd gewacht om kiezer te worden. Omtrent de maansverduistering van Zaterdag schrijft bet Hdbl. Euitengewoon gunstig was de toestand van den dampkring voor de waarneming van het begin der verduistering. Op het belangrijkste oogenblikdat van het begin van de totale eclips, was de hemel volko men helder en had hij die diepdonkere tint, welke door de sterrenkundigen zoozeer gewensebt wordten die, vooral in ons land, slechts op zeer enkele da gen voorkomt. Later kwamen er zeedarapen op. Het oogenblik van het begin van de totale ver duistering (10 n. 50 m.) stemde precies overeen met de berekening. Men schrijft aan de Middelb. Courant: In het begin dezer week is door den rijksveld wachter De Graaf, te Biervliet, procesverbaal opge maakt tegen eenige ingezetenen van Hoofdplaat en Biervliet, wegens het vertoeven in eeue herberg, half weg Hoofdplaat en Biervliet, na bezetten tijd. Deze verbaliseering maakt in de gansche omgeving een zonderlingen indruk. Zie bier waarom. Eenige vrienden waren gezellig in die herberg bij een geweest, en toen genoemde politiebeambte de herberg binnentrad, was de eenig aanwezige bezoe ker bij de deur om huiswaarts te gaan. De komst van den beambte deed dezen terugkeeren en weder plaats nemenwaarna ook de andere hee- ren binnen kwamen. Samen werd geklonken en ge dronken. Een paar heeren hadden dien dag 't was verkooping geweest goede zaken gedaan en be- 40) FEUILLETON. ANNELE. No veile van E. Ve ly. Neen, niemand spreekt, en dus kan hij eindigen. „En overal op onze Alb heeft men ons bijdragen toegezegd, en zoo zal dan tot stand komen, wat ik me heb voorgesteld en wat wij gezamenlijk zullen volbrengen met Gods hulp! Amen!" 'tls een plechtig schouwspel, als de schout nu voorleest, wat er in den eersten steen zal gesloten worden en als Jörg driemaal met den hamer op den steen slaat, en na hem de anderen. En dan drukken de mannen elkaar de hand, en vreugde is op aller gelaat te lezen over het goed gelukken van hun plan. Doch het meest van allen stralen Neithart's oogen. Gelijk hij het gewenscht heeft, is het geschied. Slechts één enkel oogen blik bij zijne toespraak heeft hem een onbehaaglijk gevoel bekropen: het oogen blik, waarop zijn blik dien uit twee don kere meisjesoogen heeft getroffen. Dat nu juist Annele vlak tegenover hem moest staan! Doch hij heeft zijne kalmte en zelfbeheersching bewaard, het is maar een voorbijgaand iets geweest. Het was bij dat gedeelte, waar hij zcide, dat hij zich over geene enkele daad te schamen heeft. Is dat dan wel het geval? Welja! Het gelukt hem met zijnen ijzeren wil zichzelven voor te liegen, en die deerne daar zal wel zwijgen: niemand stelt zich zelve gaarne ten toon, en ze is wijs ge noeg om te wetenclat de schande en de spot haar toch treffen. Altijd immers de vrouwen! de mannen komen.er ongedeerd af, en het is ook maar goed zoo. Het was maar een domme streek; nu, wie doet er niet eens eenen dommen streek in latere jaren? Waarvoor dient anders het spreekwoordhoe ouder, hoe gekker? Die deern wijkt niet van hare plaats. Jörg voelt hoe haar blik nog steeds op hem gericht is, hij heeft schier medelijden met haar en kan haar toch niet helpen. Hij moet verder aan zijne plichten denken. En nu steekt hij met groote levendig heid zijnen arm omhoog en roept: „Broeders en vrienden! Ziet, we staan nu hier zoo eendrachtelijk en eensgezind bij elkaar, en het is nu zulk eene goede gelegenheid om met elkaar en over el kanders belangen te spreken 1 Wie wat op zijn hart heeft, ik bedoel in verband met ons doel van heden of ten algemee- nen nutte, die spreke!'' „Hoera! Hoera!" weergalmt het dooi de lucht, en daarna volgt eene korte, maar diepe stilte. „Nu, is er iemand?" vraagt Jörg. „Ja, ik!" zegt eene heldere vrouwe- stem, en aller blikken vestigen zich op het blonde meisje in het zwarte kleedje, dat daar zoo plechtig tegenover Jörg staat en nu op vasten toon herhaalt: „Ik, An na Merkle, van den molen in het Schmie- cliendal!" Niemand kan bijna een woord spreken van verbazing, dat eene vrouw daar zoo durft optreden voor eene groote schaar, voor den predikant en al de schouten: 't is iets ongehoordsMen ziet echter ook tevens, dat Jörg Neithart er over verbaasd staat want cr ligt eene eigen aardige uitdrukking op zijn gelaat en hij kan niets meer uitbrengen dan: „Ei! ei!" Trouwens het meisje heeft ook niet gewachtof iemand er iets tegen in te brengen heeft; ze komt wat uit de rij naar voren en zegt: „Jörg Neithart, omdat ge een weeshuis wilt stichten en daartoe bijdragen aan neemt, kom ik u de mijne aanbieden!'' En tegelijk duwt ze Jackie ietwat vooruit. „Dat is de eerste, die recht heeft op eene plaats in het nieuwe huis!" 't Is alsof allen eenigen tijd noodig heb ben, om een helder begrip te krijgen van hetgeen ze met hare woorden be doelt. En dan laten ze het aan Jörg over om te antwoorden. „Anna Merkle, die Jackie, die jongen, dien ge meegebracht hebt uit Amerika, zal zeker wel niet de eerste zijn in ons huis hier," zegt hij kalm. Een blos kleurt de wangen van het meisje, angstig staat Mattheus naast haar en Jaclde spert zijnen grooten mond wijd open en ziet lachend nu den een, dan den ander aan. „Niet, Jörg Neithart, niet, denkt ge? vraagt Annele. „Meent ge dan, dat ik zoo maar klakkeloos met dat verlangen hier gekomen zou zijn Neendie stum- perd daar heeft de eerste rechtendat is zeker en gemakkelijk te bewijzen ik ben er toe bereid." Jörg haalt zijne forsche schouders op en de predikant neemt het woord: „Mijn kind, het huis staat er nog niet, en er zullen ook nog wel zekere voor waarden zijn, om opgenomen te worden." Annele knikt ernstig. „Neem me niet kwalijk, dominee zoo dom ben ik nu ook niet, dat ik dit niet zou weten! Maar Jackie hier is de zoon van eene Zwaab- sche moeder, en daar in Amerika heb ik hem gevonden, toen hij er ongelukkig aan toe was, en daarom heb ik hem la ter meegebracht. En op haar sterfbed heeft zijne moeder me geschreven, wie zijn vader is. Er zullen er hier nog wel te vinder, zijn, die haar nog kennen, dat meisje van de Alb: Hannele Guggen- bühl heette ze, en Jiickle is haar kind!" Wordt vervolgd.

Volksblad | 1888 | | pagina 1