7. Woensdag 25 Januari 1888. 11e Jaargang. Dit blad yerschijnt lederen Woensdag Zaterdag. De prijs per halfjaar f 0.50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijksche kwitantie wordt beschikt. Afzonderlijke nommers zijn a 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 unr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Oplaag 1500 Exemplaren. Dtenstaanvragen wordengeplaatsttegenS cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel '5-roote Letters en Afbeeld, naar plaatsruimte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderd Dienstaanvragen. Advertentiëu, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en de daarop betrekking hebbende Dankbetuigingenniet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cents. NEDERLAND. Naar we vernemen, beeft de beer C. E. Massee, alhier, bedankt voor de candidatuur, hem door de leiders der radicale partij in Zeeland, aange boden. Goes. Wij vestigen de aandacht op de advertentie, omtrent de Soiree, te geven door bet onderwijzersge zelschap „Goes" voorkomende in dit blad. Wij doen dit te eer, daar bet een liefdadig doel geldt; de opvoering geschiedt ten bate van de Ver- eeniging voor Weezenverpleging op Noord- en Zuid- Beveland. Tevens maken wij er opmerkzaam op, dat voor hen, wien de uitgave van f 1,te boog is, de ge legenheid openstaat, om voorde helft van dien prijsde algemeene repetitie bijtewonen op den avond vóór den dag van uitvoering. De loting voor de nationale militie der lichting 1888 is voor de hieronder genoemde gemeenten be paald als volgt: te GOES, op Donderdag 23 Februari, voor Goes, Borsele, 's-Heerenhoek, Heinkenszand's-Heer Arendskerke, Kloetinge; te GOES, op Vrijdag 24 Februari, voor 's-Gravenpol- der, Kattendijke, WolfertsdijkUoedekensberke, Baarland, Oudelande, Ellewoudsdijk, Nisse, 's-Heer Abtskerke, Ovezand, Driewegen; te KAPELLE, op Zaterdag 25 Februari, voor Ka- pelle, Wemeldinge. Terseke, Kruiningen, Krab- bendijke, Schore, Rilland-BathWaarde; te TOLEN, op Maandag 27 Februari, voor Tolen, Oud-Vosmeer, St.-FilipslandStavenisse, St.-An- nalandSt.-MaartensdijkScherpenissePoortvliet; te KORTGENE, op Woensdag 29 Februari, voor Wissekerke, Kortgene, Kats, Kolijnsplaat. Goes. Het aantal loteliugen voor deze gemeente bedraagt dit jaar 79. 25 van ben gaven bij de aaugifte reclames op we gens broederdienst, gebreken of gemis van de ge vorderde leugte, terwijl 6 op dit oogenblik in militaire dienst zijn. Omtrent den milicien te Vlissingenover wiens plotseling overly den veel is geschreven eenige uren nadat bij in bet hospitaal was gebracht, bezweek hij onder hevige benauwbeid zonder een woord gespro ken te hebben meldt men onsdat bij de verrichte sectie geen enkele vijg is gevonden. Een overmatig gebruik daarvan kan men dus zeker uitsluiten by het zoeken naar de oorzaak van zijn plotselingen dood. Tot directeur der Zuid-Bevelandscbe Onderlinge Vee verzekering Maatschappij is benoemd de beer C. A. Remyn te Heinkenszandtot commissarissen de heeren J. Braamse en P. v. Stee, respectievelijk te Heinkens zand en 's-Heerenhoeken tot secretaris-penningmees ter de heer J. v. d. Dries te Heinkenszand. FEUILLETON. 38) A N N E L E. No veile van E. V e ly. Ze had kunnen juichen, toen die drie langdradigevervelende boeren voor haar stonden en met veel omhaal meedeel den waarvoor ze kwamen. „Ik zal komen 1" heeft ze beloofd. In al die weken heeft ze Jörg niet weergezien; hij heeft zijne bedreigingen niet vervuld en is niet op haren drempel verschenen maar desniettemin is er geen uur verstreken, waarin ze niet aan hem gedacht en hem niet gevloekt heeft. Zij was te goed, dan dat hij zóó met haar zijn spel mocht drijven: daarvoor had hij andere deernen moeten zoeken; en ze drukt hare hand tegen hare borst't is haar ernst geweest met hare liefdeelke harteklop klopte voor hem. De wind suist haar om het hoofd, hij ontbladert de laatste rozen, die hare vreugde uitmaakten. „Ja, zoo is 'tgoed!" zegt ze, terwijl ze voor hare voeten staart, „geen geluk en geene vreugde meer op de wereld maar ook geen vergeten en vergeven Dat feest bij de inwijding der kerk, zeggen de menschenhad niets te betee- kenen in vergelijking met dat van heden! Nu merkt men eerst eens hoe geliefd en gezien Jörg Neithart is! Geen dorp op de gansche Alb, geene enkele alleen staande hoeve, die niet bewoners naar het feest heeft gezonden. Het wordt gevierd op eenehoogte, waar het weeshuis gebouwd zal worden, onge veer een half uurtje achter Münsingen. Het terrein is netjes afgeperkt met pa len, waaraan wimpels waaien, cn er zijn kransen en pijnboomen, en er is muziek, en wie op de banken geen plaatsje heeft kunnen vinden, vlijt zich neder op het groene gras, en 'tis een aardig schouw spel, al die groepen daar naast elkaar of boven elkaar uitstekendeterwijl het geheele terrein omringd is door allerlei wagens en karren. De kerkklokken heb ben de godsdienstoefening nog niet uit geluid of allen die aan het feest komen deelnemen zijn reeds toegestroomd, en de meesten versterken zich vóór het begin reeds met wijn en bier. En eindelijk komt Jörg Neithart met de zijnen, twee wagens hebben daartoe moeten dienen. De dominé en de do mineesvrouw, Jörg en zijne vrouw bevin den zich op den eenen wagen. Liesle en Franzle zitten verlegen, metbloemkransjes op het hoofd, met familieleden op den anderen. Het hoera, waarmee men den afge vaardigde begroet, weerklinkt ver in het rond over de groene bergen. En Jörg buigt van den wagen naar alle kanten als een genadig vorst tot zijne onderda nen. De deputaties ontvangen hem, als hij van den wagen stijgten houden min of meer welsprekend eenige toespraken, en hij wandelt over het feestterrein heen en weer en drukt ieder de hand en wordt niet moede te zeggen: „Wel, wel, jouw stem heb ik ook gehad!" „Ja, ja, ik weet wel, dat jij voor me gestemd hebt!'' O, ik vergeet eene bewezene vriendschap nooit!" „En onze belangen" wat zegt hij dat deftig en voornaam „die zal ik altijd voorstaan." „Wel neen, ik ben niet bang voor al die fijne en verstan dige menecren daar in Stuttgart! Als je dat denkt, heb je liet mis!" En de boeren stooten elkaar aan en zeggen„Zie je, nu hebben we eens ccnen goeden! Dat is eene flinke, die zal ons altijd helpen!" En Jörg is jegens ieder even vriende lijk, of het een groote heer is of wel een arme drommel. Wat is hij toch verstandig! En zoo iemand is nu hier op onze alb gebo ren en grootgebracht! Het is toch ver bazend, zoo zegt men. Babett heeft weer hare toevlucht ge zocht bij de dikke vrouw Siissbeck, alsof die haar het best kan beschermen; en toch werpt bijna niemand haar eenen blik toe; slechts zeer weinigen weten, dat zij de vrouw van den man is, naar wien ze vol trots heemvijzen, De goedige vragen der jonge dominees vrouw, die uit eene stad komt en boven dien uit Noord-Duitschland, brengen Ba bett meer in het nauw dan dat ze haar genoegen doen. En als nu Jörg Neithart bij al zijne kiezers de rondte heeft gedaan, en met menigeen heeft geklonken, zal men tot het leggen van den eersten steen over gaan. v Jules is al in gereedheid gebracht op de plek, waar het weeshuis zal verrij zen, en de dominé treedt vooruit, om eene kleine toespraak te houden, en om den kuil sluit zich een kring, Jörg met de zijnen vooraan. Als twee bruids meisjes staan daar de tweelingen met hare kransjes, en verlegen, bijna op het punt van in tranen uit te barsten, Ba bett; het is maar goed, dat ze vrouw Süssbeck tot troost naast zich heeft, en die zet zulk een verrukt gezicht, alsof zij zelve tot afgevaardigde ware gekozen. Eenen vriendelijken indruk maken de woorden van den predikant op de harten zijner toehoorders; hij schetst het lot der weezen en prijst het goede voor beeld van Jörg Neithart, om voor hen hier, op de groene Alb, op de bergen waar ze thuis hooren, een ouderhuis te stichten. Wordt vervolgd.

Volksblad | 1888 | | pagina 1