Verbeteren en dat daardoor de zinde geest, de eischen van het publiek zullen veredeld worden. Mogen velen met genoegen terugdenken, aan een en ander, dat zij, ook in den loop van dit jaar, uit het Volksblad opzamelden. Voor allen was dat jaar zeker weder rijk in allerlei ervaringen indien deze maar gediend hebben, om levenswijsheid te leeren, dan zal men het lief en leed weder als middelen ter opvoe ding zegenen. En zoo zij het nieuwe tijdperkdat gaat aanvan gen, getuige van waren vooruitgang bij ons volk en wensch ik de lezers nog vele gelukkige jaren. Ook het Volksblad moge nog langen tijd een door bet. volk gewenscht en gewaardeerd blad zijn. De uitgever ver- lieuge zich in een toenemend debietde redactie zette steeds met opgewektheid en vracht haar werk voort; onze maatschappijonze gemeente bloeie door getrouw heid aan de beginselenook door het Volksblad ge huldigd. En ten slotte mijne vriendenwilt den onden redacteur niet vergetenwieu het aan den levens avond eer en genot zal zijn, als hij mag ervaren, dat ook zijn arbeid voor de beschaving en verheffing van ons volk niot vruchteloos is geweest, NEDERLAND. Het gerucht, omtrent het in omloop zijn van valsche guldens te Goes, is in zooverre waar, dat er sprake mag zijn van slechts een gulden, welk muntstuk verdacht wordt niet echt te zijn. Tot de verzoekschriftenwaarover in de laatste zitting der Tweede Kamer verslag is uitgebracht, behoort ook dat van den heer: ,,11. E. Toe Laer, doctor in de rechten en letteren te Haarlem, hou dende beleefd doch dringend verzoek de noodige stappen te doen, om rustige burgers te beschermen tegen vroolijke soldaten". Het adres is ter griffie nedergelegd ter inzage voor de leden. Uit Bergen op Zoom zijn als geschenk aan Z. H. den Paus, bij gelegenheid van zijn jubilé, verzonden duizend stuks prachtige zware koroestersverpakt in een mooidaarvoor expresselijk vervaardigd fust. Donderdagmorgen is naar de strafgevangenis voor vrouwen te Gorinehem gevankelijk overgebrachttot het ondergaan van de haar opgelegde gevangenis straf van vjjftieu jaren, C. v. d. P., huisvrouw van C. d. "V., laatst woonachtig te Heinkenszand, thans gedetineerd te Middelburg. UIT DEN VREEMDE. De berichtgever van het Journal des Débats te Rome verneemt aangaande de feesteljjke drukte op het Vaticaau de volgende bijzonderheden De menigte geschenken, welke den Paus worden toegezondengaat alle verwachting te hovenmen spreekt, van 3500 kisten. Er is van alles: eindelooze hoeveelheden kerksieraden, kunstvoorwerpen, allerlei levensmiddelenwijnen van alle gewaszooveel sui ker, dat een enkele zender 5000 frs. aan rechten heeft mteten betalen, kazen, enz. Ook zullen de tentooustellingsgalerjjen in plaats van 500,000 wel 2 millioen lira's kosten, te meer omdat er op de werk plaatsen nog al wauorde en verkwisting heerscht. Of men 6 Januari gereed zal zijn is twijfelachtig. Op het Vatieaan schat meu de waarde der geschenken op 60 millioende Italiaansehe douane stelt die op 32 millioen. Niet weinig zal echter weer als ge schenken moeten wordeu uitgedeeld. Aan goudgeld alleen heeft de Paus 12 millioen ontvangen. De vrouw van den heer Tanneguy de Wogauden beroemden reizigerdie met een papieren bootje alle werelddeelen heeft doorkruist vraagt echtscheidiug omdat haar man altijd op reis is en haar ver waarloost. Zjj zijn tien jaar getrouwd en üe Wogan is tien jaar op reis. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Hein kenszand door den beer J. Dommissepred. te Gapinge. ALLERLEI. MET OORDEEL GEKOZEN. In den tram ontmoette iemand laatst eene gekleede jonge dame, die hij kende, met een boek in de handen aan den titel zag hijdat het een vrij diepzinnig onderwerp behandelde. „Wel, Mejuffrouw!" zei hjj, „je hebt daar eene 31) FEUILLETON. A N N E L E. No veile van E. Ve ly. „Onzen Lieven Heer zou ik er nu maar buiten laten," zegt Annele. „En al sta ik alleen in de wereld, JÖrg Neithart, we zullen nog wel eens met elkaar af rekenen, daar kan je staat op maken! En al moest ik me halt stomp denken, vinden zal ik iets, waarmee ik je zoo zal treffen, dat je het niet overleeft!" Hij ziet haar aan. „Zie je Annele, die boosheid maakt je wel eens zoo mooil Maar voor je in mij eencn berouwvollen zondaar zult ontdekken, kan je nog lang wachtenEn je kunt me niet gemakke lijk wat aandoen, of 't moest zijn, dat je me jaloerscli maakte, cn dat zal je toch niet, wel, Annele?" Ze wordt rood; plotseling komt er eene gedachte bij haar op; ze haalt moeielijk adem. Dit is ook het eind van hun ge sprek, want houtvester Bitzer komt aan den anderen kant naast Jörg zitten. Hij vertelt allerlei ongelooflijke jacht verhalen, en telkens als hij het woord „strooper" noemt, kijkt hij ter sluiks be- leedigend Annele aan. „Jij bent me toch een kerel," zegt Jörg Neithart, „van jou moet iedereen wel houden „Dat doen ze ook, behalve de meiden, die niet, die mogen mijne roode haren niet lijden!" roept Bitzer, en met innig welgevallen strijkt hij zich over zijnen baard. „En clan zijn er ook nog, die bang zijn voor mijn geweeren die schrik ken als ze me maar hooren schieten net alsof ze een boos geweten hebben. Er zijn hier in de streek veel te veel stroopers, en daar moet het land van gezuiverd wordenéén voorbeeld is niet genoeg." De Albgraaf vindt het een pijnlijk iets, dat cle houtvester Annele zoo gedurig aan haren vader herinnert. Hij wil haar nog eens inschenken maar ze trekt haar glas terug. „Allemachtig, zegt hij, „wat dansen die meiden daar, die schijnen geene ver moeienis te kennen." „Och, ze zijn jong en vroolijk," ant woordt Annele, „dan kan je het lang uithouden." Zij verlaat hare plaats niet. Het wordt donker, de vrouwen komen terugen nu praten ze over de winkels waar men het best lean koopen en over allerlei andere nuttige zaken. En er is niemand op het terrein, die rfiet eens even met Jörg komt klinken, en allen hebben ze een vleiend woordje voor hem over. „Ja, als we jou ook niet hadden 1" „Zie je, jij bent nu eenmaal de Albgraaf!" „Ja, ja, jij hebt mooi lach en! als ik ook zoo eens reden had oin vroolijk te zijn!" In stilte verkneutert hij er zich in, dat Annele dat alles ook zoo moet aanzien. Om zijne bleeke vrouw bekommert zich niemand, met haren stillen aard zit ze niemand in den weg, en ze kon er even goed niet zijn, men zou het nauwelijks merken. Het wordt donker en de lui van de brandweer steken fakkels aan. Het ros sige licht beschijnt het terrein en zet de boomen in fantastischen gloedhier wordt eene groep menschen verlichtdaar staat eene andere in volslagen duister. „Annele," Jörg buigt zich tot haar over, „ik kom toch weer terug." „Dan jaag ik je als een schurftigen hond van de deur." Hij lacht met eenen doffen lach. „Dat doe je toch niet, dat weet ik welbeter! Als menschen eenmaal zooveel van. el kaar gehouden hebben, als wij tweeën, dan zijn ze niet zoo gemakkelijk te schei den." „Zeker, Jörg, door één ding: door verachting „Komkomje zult wel wijzer worden Daar vlijt zich een hoofd tegen de knieën van het meisje, 'tis Jackie, die stil voor hare voeten neergehurkt zat. Vele menschen maken hem altijd schuw. Maar nu heeft hij de woorden van den Albgraaf gehoord. „Annelewees maar niet bang. Hij zal niet meer in den molen komen, en als hij komt, dan schiet ik hem dood, dat kan ik heel goed!" „Stil, Jackie, wat babbel je toch!" ver biedt zij hem. „Heb je hier dat hondje nu ook al!" zegt Jörg. „Je hebt er een nijdig bcestjen aan!" Annele strijkt den armen jongen over het hoofdin haren zak kraakt de brief van het doode Hannele. Als die man daar naast haar eens wist, datdiestum- perd zijn kind is! En weten zal hij het. „Eerst moet het goede oogenblik maar gekomen zijn," zegt ze bij ziclizelve. „Wat?" vraagt Jörg. „Zou je hem nooit wegdoen?" „Zeker als hij in betere handen kwam 1" luidt haar antwoordt. En ze vermeit zich in de gedachte, hoe het hem zal stuiten, als Jackie hem eenmaal vader noemt. Vrouw Süssbeck knikt Babett toe. Wel zeker, die twee worden nog dikke vrien den. „Ik zeg altijd maar, als de men schen mekaar maar spreken!" JÖrg Neithart's bleeke vrouw zucbt. „Alles goed en wel, als ik mijnen Jörgle maar weer bij me had!" Wordt vervolgd.

Volksblad | 1887 | | pagina 4